سه شنبه, 05 آذر 1398 ساعت 10:42
کد خبر: 64429

اطلاعات تکميلي

  • تصویب نظام رتبه بندی معلمان در هیات دولت؛

انتظار فرهنگیان پایان یافت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: پس از پایان جلسه روزیکشنبه هیات دولت، خبر تصویب نظام رتبه بندی معلمان در هیات دولت منتشر شد. خبری که فرهنگیان سال‌ها در انتظار آن بودند. طبق این طرح قرار است جامعه فرهنگی بر اساس صلاحیت، شایستگی و تجربه آنها تقسیم‌بندی شوند.

براساس مصوبه هیات دولت، معلمان در پنج رتبه، طبقه‌بندی می‌شوند و عوامل امتیاز آور برای ارتقای رتبه بر مبنای تحصیلات - مهارت و توانایی ها، دوره های آموزشی، سنوات خدمت و تجربه مربوط محاسبه می‌شود.
این تصمیم دولتمردان روزنه امیدی برای فرهنگیان باز کرد، آنان که سال ها در انتظار به بار نشستن طرح رتبه بندی بودند و اینک زمان آن رسیده است تا از مزایای آن بهره مند شوند، البته در این میان عزم دولتمردان برای اجرایی کردن آن در اولین فرصت و بنا به گفته وزیر آموزش پرورش از هفته آینده، جدی است، طرحی که در گام اول با ۲۰ هزار میلیارد ریال وارد مرحله اجرا خواهد شد.
محسن حاجی میرزایی پس از جلسه هیات دولت در صفحه شخصی خود خبر از تصویب طرح رتبه بندی معلمان در هیات دولت داده و این خبر خوش را برای فرهنگیان داشت که عملیات اجرایی آن از هفته آینده آغاز می شود و امتیازهای جدید از ابتدای مهرماه برای همه معلمان محاسبه، اعمال و پرداخت خواهد شد.
اعتبار این طرح پیش از این و در بودجه سال ۹۸ در نظر گرفته شده بود و تمامی تلاش دولتمردان بر این است تا در سال جاری به مرحله اجرا درآید، مطلبی که مسوولان وزارت آموزش و پرورش نیز بارها بر آن تاکید کرده و به فرهنگیان اطمینان خاطر داده اند که هر زمان طرح مذکور به تصویب برسد، اجرای آن از اول مهرماه سال ۹۸ خواهد بود.
علی ربیعی سخنگوی دولت نیز پیش از این و خردادماه اعلام کرده بود که در بودجه امسال تصمیم گرفته شد بودجه را از نفت جدا کنیم که نوسانات قیمت نفت روی بودجه تاثیر نگذارد. با وجود این مسئله، رئیس‌جمهور دستور دادند که در این ۲ هزار میلیارد تومان، هیچ‌گونه کاهشی صورت نگیرد؛ بنابراین این رقم برای قانون رتبه‌بندی اعمال خواهد شد.

آغاز عملیات اجرایی رتبه‌بندی معلمان از هفته آینده

در پی تصویب نظام رتبه‌بندی معلمان از سوی هیأت دولت، وزیر آموزش و پرورش از آغاز عملیات اجرایی این مصوبه از هفته آینده خبر داد.
محسن حاجی میرزایی تأکید کرد: در اجرای وعده رئیس محترم جمهور و قولی که داده بودم، طرح رتبه‌بندی معلمان به تصویب هیأت وزیران رسید و ان‌شاءالله عملیات اجرایی آن از هفته آینده آغاز می‌شود و امتیازهای جدید از ابتدای مهر برای همه معلمان محاسبه خواهد شد.

رتبه‌بندی فرهنگیان با بیش از دو سال سابقه کار

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تصویب طرح رتبه‌بندی معلمان در هیأت وزیران، اعلام کرد که کلیه فرهنگیان با بیش از دو سال سابقه کار در آموزش و پرورش، بر اساس صلاحیت های عمومی، تخصصی و حرفه‌ای در رتبه‌های یک تا پنج قرار می‌گیرند و به تناسب و رتبه‌های پنج‌گانه از مزایایی برخوردار خواهند شد که بین ۲۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان خواهد بود.
محسن حاجی میرزایی، جزئیات طرح تصویب طرح رتبه‌بندی معلمان در جلسه یکشنبه (3 آذر) هیأت وزیران را تشریح کرد و گفت: خوشبختانه بر اساس وعده رئیس‌جمهور و بنده در زمان رای اعتماد در مجلس طرح رتبه‌بندی معلمان در هیأت وزیران تصویب شد.
وی افزود: مشمولان طرح رتبه‌بندی معلمان مربوط به کلیه فرهنگیان با بیش از دو سال سابقه کار در آموزش و پرورش است و بر اساس صلاحیت‌های عمومی، تخصصی و حرفه‌ای در رتبه‌های یک تا پنج قرار گرفته و به تناسب رتبه‌های پنجگانه از مزایایی برخوردار خواهند شد.
وزیر آموزش و پرورش درباره سقف و کف دریافتی فرهنگیان از طرح رتبه‌بندی اظهار کرد: معلمان متناسب با حقوق و رتبه‌های مشخص شده از مزایای مالی برخوردار می‌شوند که از ۲۰۰ تا حدود ۶۵۰ تا ۷۰۰ هزار تومان خواهد بود.
حاجی میرزایی در پاسخ به اینکه "آیا برآوردی از تعداد دقیق مشمولان طرح رتبه‌بندی دارید؟" گفت: تعداد کمی از همکاران ما هستند که کمتر از دو سال سابقه دارند. بنابراین غالب معلمان ما از این حق برخوردار می‌شوند.
وی درباره زمان اجرا و واریز مابه‌التفاوت‌هایی که از مهرماه تا زمان اجرای طرح به وجود می‌آید نیز گفت: عملیات مربوط به تعیین رتبه به محض ابلاغ آیین‌نامه آغاز خواهد شد. باید گروه‌هایی تشکیل و افراد بر اساس صلاحیت‌ها سنجیده شده و در رتبه‌ها قرار بگیرند. به محض آنکه رتبه‌ها تعیین شد، محاسبات مربوط به رتبه‌بندی از اول مهرماه انجام و لحاظ خواهد شد.

شرایط رتبه‌های ۵ گانه در رتبه‌بندی معلمان

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مشمولان طرح رتبه‌بندی باید حداقل دو سال سابقه کار داشته باشند گفت: معلمان در رتبه‌های پنج گانه قرار می‌گیرند. رتبه یک، معلمان بعد از دو سال خدمت، رتبه دو بعد از شش سال خدمت، رتبه سه بعد از ۱۲ سال خدمت، رتبه چهار بعد از ۱۸ سال خدمت و رتبه پنح بعد از ۲۴ سال خدمت را در برمی‌گیرد. بر این اساس کسانی که در رتبه یک قرار می‌گیرند بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان افزایش دریافتی خواهد داشت. متوسط دریافتی نیز حدود ۴۲۰ هزار تومان است.
محسن حاجی میرزایی جزئیاتی از طرح رتبه بندی معلمان که روز گذشته به تصویب هیئت وزیران رسید اعلام و اظهار کرد: بر اساس این مصوبه، آموزگاران، دبیران، هنرآموزان، مربیان پیش دبستانی، مراقبان سلامت، معاون و مدیران مدارس و مشاوران آموزشی که حدود ۷۲۰ هزار نفر می شوند مشمول طرح رتبه بندی هستند.
وی افزود: معلمان با کسب رتبه‌های مختلف انگیزه افزایش دانش و صلاحیت خود را پیدا می‌کنند.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مشمولان باید حداقل دو سال سابقه کار داشته باشند گفت: معلمان در رتبه‌های پنج گانه قرار می‌گیرند. رتبه یک، معلمان بعد از دو سال خدمت، رتبه دو بعد از شش سال خدمت، رتبه سه بعد از ۱۲ سال خدمت، رتبه چهار بعد از ۱۸ سال خدمت و رتبه پنح بعد از ۲۴ سال خدمت را در برمی‌گیرد. بر این اساس کسانی که در رتبه یک قرار می‌گیرند بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان افزایش دریافتی خواهد داشت. متوسط دریافتی نیز حدود ۴۲۰ هزار تومان است.
حاجی میرزایی ادامه داد: آن دسته از معلمانی که بیش از ۲۴ سال سابقه خدمت داشته و استمرار خدمت می‌دهند از امتیاز ویژه‌ای معادل افزایش سه تا پنج درصدی میانگین مبلغ رتبه‌بندی برخوردار خواهند شد. معلمان ابتدایی نیز چون پنج روز تمام وقت خدمت می‌کنند ۱۰ درصد بیش از سایر معلمان افزایش حقوق در رتبه‌بندی خواهند داشت.
وی با بیان اینکه در قانون بودجه ۱۳۹۸، ۲۰۰۰ میلیارد تومان برای طرح پیش‌بینی شد که از سوی سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شده است ادامه داد: به محض تعیین افراد در رتبه‌ها، عملیات اجرایی برای پرداخت‌ها، آغاز خواهد شد و اعتبارات بین استان‌ها توزیع خواهد شد.
وزیر آموزش و پرورش گفت: زمان اعمال این افزایش‌ها از اول مهر ۹۸ است. اما تعیین رتبه معلمان در هیئت‌های ممیزه ممکن است چند هفته‌ای طول بکشد. هر زمانی که رتبه‌ها مشخص شد پرداخت‌ها را از اول مهر اعمال و معوقه‌ها را هم می‌پردازیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399