جمعه, 01 آذر 1398 ساعت 17:12
کد خبر: 64245

بازار نفت به تقاضای چین چشم دوخته است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: بازار نفت در ماه های اخیر پارامتر جدیدی را به عنوان مهم ترین عامل تاثیرگذار برگزیده است و آن هم تقاضای کشور چین است. مساله ای که موجب شده است، هر کنش و واکنشی در خصوص اختلافات تجاری آمریکا و چین قیمت ها را به صورت جدی تغییر دهد. از این رو دیده می شود که دیگر سیگنال های اوپک اهمیت چندانی برای بازار ندارد.

در تاریخ 30 نوامبر سال 2016 اوپک اعلام کرد که پس از هشت سال می خواهد تولید خود را برای کنترل قیمت ها محدود کند. در نتیجه بازار دلگرم شد و قیمت نفت پیش از آغاز کاهش تولید این گروه، از ۵۰ دلار و ۷۴ سنت به ۵۴ دلار  ۹۴ سنت افزایش یافت.
این روند تا سه ماهه آخر سال ۲۰۱۸ همچنان ادامه داشت. در هفتم دسامبر سال ۲۰۱۸ اوپک و متحدانش اعلام کردند که آن ها هر آنچه در توان دارند برای حمایت از بازار نفت انجام خواهند داد. اوپک وعده داد میزان عرضه نفت به بازار را ۱.۲ میلیون بشکه در روز محدود کند و به این ترتیب نفت در ششم دسامبر به ۵۷ دلار و ۸۳ سنت و در هفتم دسامبر به ۶۱ دلار و ۷۱ سنت صعود کرد.
در اول ژوییه سال ۲۰۱۹ اوپک و متحدانش موافقت کردند محدودیت عرضه را به مدت ۹ ماه دیگر تمدید کنند اما اعلام این خبر هیچ تاثیری روی قیمت نفت نداشت و قیمت نفت به جای افزایش، روند معکوسی در پیش گرفت و کاهش یافت. این واکنش به دلیل کاهش تولید اوپک نبود بلکه بازار دیگر علاقه ای نداشت. نفت برنت از قیمت ۶۷ دلار و ۵۲ سنت در ۲۸ ژوئن به ۶۵ دلار در اول ژوییه و ۶۲ دلار و ۷۲ سنت در روز بعد از آن نزول کرد. از آن زمان اوپک موفقیت اندکی در تاثیرگذاری روی قیمت نفت داشته است.
بر اساس گزارش های مختلف و نوسانات اخیر بازار می توان این گونه برداشت کرد که هم اکنون تاثیرگزاری چین بر بازار نفت بیشتر از اکثر کشور ها است.
چندی پیش بازار به دلیل بحرانی که ناشی از موج جدید تولید نفت شیل آمریکا بود، به آمار هفتگی ذخایر نفت آمریکا که از سوی موسسه امریکن پترولیوم و اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر می شود، واکنش نشان می داد. اما اکنون اوضاع بازار تحت تاثیر جنگ تجاری آمریکا و چین، آمار اقتصادی جهانی و سیگنال های تقاضا از سوی چین قرار دارد.
بزرگترین افزایش قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ تحت تاثیر حملات ۱۴ سپتامبر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی روی داد اما رشد ۱۵ درصدی قیمت نفت با وجود گستردگی این حملات و توقف پنج درصد از عرضه به بازار جهانی، نتوانست ادامه پیدا کند زیرا در مدت ۲۴ ساعت برای همه روشن شد که سعودی ها به سرعت دست به کار شده اند و با برداشت از ذخایرشان بحران عرضه قابل توجهی روی نخواهد داد. در نتیجه توجهات بلافاصله به چین معطوف شد.
اکنون صحبت از توافق احتمالی برای پایان دادن به جنگ تجاری یا سیگنالی که به وخیم شدن مناقشه میان آمریکا و چین اشاره دارد، باعث نوسان شدید قیمت نفت می شود. در چهارم سپتامبر قیمت های نفت پس از انتشار آمار اقتصادی چین بلافاصله بیش از چهار درصد جهش یافت. پیش از آن بازار نگران ضعیف شدن اقتصاد جهانی بود و هنوز هم هست اما با هر بار انتشار آمار و شاخص ها، این نگرانی ها تجدید شده یا به فراموشی سپرده می شوند.
نفت در دهم اکتبر به بالاترین حد در دو هفته گذشته صعود کرد زیرا این خوش بینی ایجاد شد که جنگ تجاری به زودی با امضای فاز اول توافق تجاری میان آمریکا و چین خاتمه پیدا خواهد کرد. بازار مذاکرات اخیر میان دو کشور را بزرگترین پیشرفت غیرمنتظره در جنگ تجاری ۱۸ ماهه می بیند. اما معلوم شد که این طور نیست و رشد قیمت نفت دوباره از بین برد. هر بار که صحبت مذاکره پیرامون جنگ تجاری می شود بازار با دقت بیشتری نسبت به تحولاتی که در خاورمیانه روی می دهد، توجه می کند.
بازار این روزها بیشتر از این که به اوپک گوش کند، به چین توجه دارد و حتی به توییت های ترامپ بیشتر از این گروه توجه می کند. جنگ تجاری بزرگترین تهدید تا به امروز برای قیمت های نفت بوده و بازار این موضوع را درک می کند.
جنگ تجاری به رشد اقتصادی در آسیا و آمریکا ضربه زده زیرا هزینه های واردات کالاها و قیمت ها برای مصرف کنندگان را افزایش داده داده است. این به معنی افت رشد اقتصادی است که به نوبه خود باعث تقاضای کمتر برای انرژی می شود.
اوپک هرچه به محدودیت عرضه ادامه دهد، نمی تواند به مازاد عرضه پایان دهد و حتی جنگ داخلی لیبی و تحریم های آمریکا علیه ونزوئلا و ایران و حمله به بزرگترین تولیدکننده نفت جهان به این گروه کمک نکرده است. با این حال اوپک همچنان به محدودیت عرضه ادامه می دهد حتی اگر به قیمت از دست رفتن سهم بازارش به نفت شیل آمریکا تمام شود.
از این رو خبرهایی شنیده می شود که بر مبنای آن اوپک و متحدانش احتمالا در دیدار ماه آینده خود توافق کاهش تولید را تا اواسط سال ۲۰۲۰ تمدید خواهند کرد.
اوپک قرار است پنجم دسامبر در مقر خود در وین دیدار کند و مذاکرات با گروه تولیدکنندگان غیراوپک شامل روسیه روز بعد ادامه پیدا می کند. توافق فعلی محدودیت عرضه نفت قرار است تا مارس سال ۲۰۲۰ ادامه پیدا کند.
رویترز به نقل از یک منبع آگاه اوپک نوشت: تاکنون ما دو سناریوی اصلی داشته ایم؛ در دسامبر دیدار کرده و توافق فعلی را تا ژوئن تمدید کنیم یا تصمیم گیری را تا اوایل سال میلادی آینده به تاخیر انداخته و پیش از مارس برای بررسی تحولات بازار و تمدید توافق تا اواسط سال دیدار کنیم. احتمال زیادی وجود دارد که توافق در دسامبر تمدید شود تا پیام مثبتی به بازار ارسال شود. سعودی ها نمی خواهند قیمت های نفت کاهش پیدا کند و به دلیل عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو مایل هستند که نفت کف قیمتی پیدا کند.
منابع آگاه اوپک اظهار کرده اند که شرایط بازار در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ در بحبوحه کندی رشد تقاضا برای نفت و پایبندی ضعیف برخی از تولیدکنندگان مانند عراق و نیجریه به پیمان محدودیت عرضه، نامعلوم مانده است.
یک نماینده اوپک گفت: احساس من این است که تمدید پیمان تا پایان ژوئن انجام می گیرد تا از دیدار دوباره در اوایل مارس اجتناب شود و احتمال دیدار زودتر در صورتی که شرایط بازار ایجاب کند، محتمل ترین سناریوی فعلی است.
دو منبع آگاه اظهار کرده اند که اعلام رسمی کاهش بیش تر تولید فعلا بعید است با این حال پیامی درباره پایبندی بهتر به توافق فعلی، باید به بازار ارسال شود. عربستان سعودی که بزرگترین عضو اوپک است، پیش از متعهد شدن به کاهش بیش تر تولید، مایل است در وهله نخست به پایبندی به محدودیت عرضه فعلی متمرکز شود.
نخستین منبع آگاه به رویترز گفت: سعودی ها می خواهند ببینند چگونه کسانی که به توافق پایبند نبوده اند عمل می کنند. هیچ رقمی برای کاهش بیشتر تولید یا تغییر سهمیه های تولید فعلا مطرح نشده است.
گفته می شود ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه هفته گذشته از عربستان سعودی خواسته است که موضع خود را پیش از مذاکرات دشوار دسامبر روشن کند.
مسکو استدلال کرده که کاهش داوطلبانه تولید نفت برای این کشور در طول ماه های سرد زمستان به خصوص در غرب سیبری که دو سوم تولید نفت روسیه از این منطقه است و عمده دکلهای حفاری در آنجا واقع شده اند، دشوار است.
به گفته یک منبع آگاه، پوتین روابط نزدیکی با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی برقرار کرده و دولت روسیه به خوبی مطلع است که شراکت سه ساله در صورت عدم همراهی مسکو با ریاض، دچار فروپاشی خواهد شد.
با این حال قیمت ها همچنان واکنش های قابل توجهی به اوپک و خبرهای تمدید توافق کاهش تولید نمی دهند.
این در حالی است که پس از آنکه رسانه های غربی گزارش کردند که اوپک و روسیه احتمالا توافق کاهش تولید را برای سه ماه دیگر تمدید خواهند کرد، قیمت نفت افزایش مطلوبی را تجربه کرد.
اما در این میان برخی بر این باورند که عامل اصلی تقویت قیمت نفت موضع وزارت بازرگانی چین بود که اعلام کرد تلاش خواهد کرد تا یک توافق اولیه با آمریکا برای پایان دادن به جنگ تجاری طولانی مدت امضا کند. این اظهارات نگرانی ها در مورد از هم پاشیدن مذاکرات را کمتر کرد، هرچند که احتمالا هرگونه توافق احتمالی به سال آینده میلادی موکول خواهد شد.
روزنامه وال استریت ژورنال روز پنجشنبه خود به نقل از منابع مطلع نوشت، در ادامه تلاش ها برای انعقاد یک توافق محدود، چین از مذاکره کنندگان ارشد تجاری آمریکا برای برگزار دور جدیدی از مذاکرات رو در رو در پکن دعوت کرده است.
مایکل مک کارتی، تحلیلگر موسسه سی ام سی مارکتس در سیدنی گفت: عامل کلیدی در تعیین چشم انداز تقاضا برای نفت مذاکرات تجاری ای است که در حال حاضر در جریان است... در حالی که قیمت نفت به ارقام بالایی رسیده، تعجبی ندارد که امروز شاهد مقداری فشار فروش در بازار باشیم.
با این وجود همچنان ابهامات بسیاری در خصوص این توافق وجود دارد و این مساله اجازه نمی دهد که قیمت نفت رشد کند.
در نتیجه دیده می شود که قیمت هر بشکه نفت برنت در روز جمعه با کاهش 12 سنتی همراه بود و به قیمت 63 دلار و 85 سنت رسید. همچنین نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز با 25 سنت کاهش با قیمت 58 دلار و 33 سنت به ازای هر بشکه معامله شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399