سه شنبه, 28 آبان 1398 ساعت 21:00
کد خبر: 64194

اطلاعات تکميلي

  • رئیس اتاق بازرگانی تهران:

ساز و کار تهاتر کالا میان ایران و چین نهایی شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی،صنایع و معادن تهران از نهایی شدن ساز و کار تهاتر کالا میان ایران و چین خبر داد و گفت: این کار از طریق چین و هنگ کنگ اجرایی خواهد شد.

مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی،صنایع و معادن تهران روز گذشته در جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به سفر اخیر هیئت اقتصادی ایران به چین بابت انجام پاره ای مذاکرات اقتصادی گفت: در جریان این سفر موضوع تهاتر کالا میان ایران و چین در دستور کار قرار گرفته است که بر این اساس این موضوع مهم هم از طریق چین و هم از طریق هنگ کنگ اجرایی خواهد شد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: براساس تفاهمنامه‌هایی که در جریان این سفر به امضاء رسیده ساز و کار تهاتر کالا در مرحله نهایی قرار گرفته و اجرایی شدن آن منجر به سرعت و سهولت در اقتصاد ایران خواهد شد.
وی با بیان اینکه چینی ها اعلام آمادگی کرده اند که در طرح های زود بازده معدنی و کشاورزی ایران سرمایه گذاری کنند، تصریح کرد: به علت تحریم ها این سرمایه گذاری به صورت غیر مستقیم خواهد بود. ضمن اینکه انجمن مشاغل زودبازده چین هم اعلام آمادگی کرده تا در طرح های نیروگاهی ایران سرمایه گذاری کند.
خوانساری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه به زودی آژانس های گردشگری چین، ایران را به عنوان یک مقصد گردشگری به هموطنان خود اعلام خواهند کرد، اظهار داشت: تلاش داریم تا چین سهم بالایی از گردشگران ورودی به ایران را در اختیار داشته باشند. این در شرایطی است که با اتاق بازرگانی این توافق صورت گرفته تا کمیته داوری مشترک میان اتاق بازرگانی دو کشور تشکیل شود که اختلافات تجاری دو طرف حل و فصل شود.
وی از تلاش اتاق بازرگانی برای ارتقای رتبه ایران در سهولت کسب و کار خبر داد و خاطرنشان کرد: در بخشنامه ای که در سال ۱۳۹۰ از سوی شرکت ثبت شرکتها اعلام شده، عدم سوء پیشینه یکی از شاخص ها برای ثبت شرکت بوده که حدود ۲۰ مولفه نیز با آن در ارتباط هستند. این در شرایطی است که از طرف معاون حقوقی رئیس جمهور این موضوع را رسیدگی کردیم تا بخشنامه مذکور از سوی سازمان ثبت و یا دیوان عدالت اداری ملغی شود.
خوانساری با اشاره به آخرین گزارش بانک جهانی اظهار کرد: مجموع تولید ناخالص جهان در سال ۲۰۱۸ حدود ۸۵ تریلیون دلار بوده که سهم ۱۵ کشور اول دنیا از تولید ناخالص داخلی ۷۵ درصد است؛ در این میان سهم آمریکا ۲۳.۸ و سهم چین ۱۵.۸۶ درصد بوده است.
وی با بیان اینکه ایران از نظر تولید ناخالص داخلی مقام ۲۷ دنیا را دارد، افزود: پیش بینی بانک جهانی و بسیاری کارشناسان این است که سومین بحران مالی جهانی بعد از بحران‌های ۱۹۳۰ و ۲۰۱۸ در حال وقوع است.
خوانساری تصریح کرد: چین و روسیه تلاش می کنند دلار را از مبادلات خود حذف کرده  و در نتیجه آن بدهی های آمریکا به صورت واقعی مشخص شود. این در شرایطی است که افزایش بی سابقه دیون کشورهای غربی مشکلات اتحادیه اروپا، جنگ تجاری چین و امریکا و نیز تصویب اختلافات اروپا با امریکا منجر به این شده که صندوق بین المللی پول وضعیت اقتصادی را نامطلوب پیش بینی کند.
رییس اتاق بازرگانی تهران با اعلام نارضایتی بخش خصوصی از شیوه اجرای طرح افزایش قیمت بنزین گفت: دولت طرح های اتاق بازرگانی را ناقص اجرا می کند؛ اصلاح قیمت سوخت و حامل ها انرژی اگرچه مورد تاکید فعالان اقتصادی بوده و اتاق تهران نیز طرحی ارائه کرده است، اما افزایش قیمت بنزین به شیوه کنونی از سوی دولت منجر به نارضایتی هایی در میان مردم شده است.
وی افزود: با وجود اینکه طرح هایی از سوی اتاق بازرگانی درباره اصلاح قیمت بنزین ارائه شده بود که می توانست به شکل درست افزایش قیمت را مدیریت کند اما آن طرح با انجام اصلاحاتی از سوی دولت مردم را دچار مشکل کرده است.
این مقام مسئول تصریح کرد: متاسفانه طرح های ارسالی بخش خصوصی که از پشتوانه کارشناسی برخورددار است بعد از مدتی از سوی دولت به صورت ناقص اجرا می شود اما ما مقصر نارضایتی ناشی از آن نیستیم.
همچنین محمود نجفی عرب، رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران در این نشست ضمن اشاره به کسب‌وکار آرایشی، بهداشتی، گفت: پس از تغییر مقررات ارزی و تقسیم‌بندی کالاها در ردیف تعرفه‌های مختلف از اواسط سال ۹۷، این کسب‌وکارها دچار مشکلاتی شدند که تاکنون حل نشده است.
وی افزود: در اردیبهشت ماه امسال وزیر صنعت بخشنامه‌ای ابلاغ کرده و محصولات آرایشی و بهداشتی را در ردیف تعرفه ۴ قرار داد، هرچند اعلام شد این بخشنامه عطف به ما سبق نمی‌شود.
رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت با اشاره به رسوب ۲۰۰ کانتینر محصولات آرایشی و بهداشتی در گمرکات کشور ادامه داد: این کالاها همگی ثبت سفارش شده و پروانه بهداشتی نیز دریافت کرده‌اند. ستاد مبارزه با قاچاق و همچنین وزارت بهداشت از وزارت صنعت درخواست کرده‌اند که برای جلوگیری از آسیب قاچاق، این کالاها هرچه سریع‌تر ترخیص شوند.
نجفی عرب اعلام کرد: ۲۵۰ شرکت در حوزه آرایشی و بهداشتی مشغول فعالیت هستند، با این اتفاق حدود ۳۰ هزار نفر در این حوزه کاری بیکار شدند و شرکت‌هایشان در حال ورشکست شدن است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط