سه شنبه, 28 آبان 1398 ساعت 11:32
کد خبر: 64158

اطلاعات تکميلي

  • بهشتی در همایش شهر سوخته:

شهر سوخته فرهنگ کامل ایرانی در دنیای کهن را به نمایش می گذارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: سیدمحمد بهشتی گفت: هر اثر تاریخی نشان دهنده فرهنگ ایران است. شهر سوخته به لحاظ غنای زیادی که دارد می‌تواند قد و بالای کاملی از فرهنگ ایرانی را در دنیای کهن به نمایش بگذارد.

همایش هنر و تمدن حوزه جنوب شرق ایران با محوریت شهر سوخته روزگذشته با حضور باستانشناسان ایران و ایتالیا و مسئولان استان سیستان و بلوچستان در فرهنگستان هنر برگزار شد.
علیرضا اسماعیلی سرپرست فرهنگستان هنر در این همایش با اشاره به آنکه این مجموعه در راستای معرفی مکاتب هنری و نقد آن به بخش‌های مختلف توجه دارد، گفت: در سال 87 همایش هریرود را برگزار کردیم که خروجی خوبی داشت و اکنون نگاهی به بخش دیگری از کشور داریم که محوریت جنوب شرق و شهر سوخته است.
او ادامه داد: با توجه به ظرفیت بالای این محور و مطالب علمی خوبی که حاصل شده، انجام پژوهش‌های درخور لازم بود از این رو امروز شاهد رونمایی از کتاب دوجلدی شهر سوخته هنر و باستانشناسی حوزه دلتای رودخانه هیرمند از آغاز تا دوره تیموری هستیم.
اسماعیلی یادآر شد: بعد از انقلاب؛ باستانشناسی ایران بومی شد و امروز شاهد حضور سرپرستان ایرانی در هیات‌های باستانشناسی هستیم.
او با اشاره به آ‌نکه فرهنگستان هنر کارهایی در حوزه هنرهای تجسمی نیز انجام داده است، گفت: شاهنامه طهماسبی را چاپ و منتشر کردیم همچنین شاهکارهای هنر ایران در مجارستان نیز منتشر شد، به زودی نیز خمسه نظامی که یکی از بزرگترین نسخ خطی ایران در دنیاست را منتشر و بررسی‌های آ‌ن را در همایشی در اسفندماه به اطلاع‌ خواهیم رساند. در عین حال هنر شیعه در دوره آل بویه در دست پژوهش است ضمن آنکه همایش هنر و تمدن شهر سوخته در 27 آذرماه در زاهدان نیز ادامه خواهد یافت.
سیدمنصور سیدسجادی دبیر علمی همایش و سرپرست تیم کاوش در شهر سوخته با اشاره به آنکه ایده برگزاری این همایش پس از انجام همایشی درباره جیرفت محقق شد، گفت: فرهنگستان هنر به درستی به ارزش هنر باستانی پی برده و می‌داند که اکتشاف و مسائل هنری بی‌ربط با باستانشناسی نیست چراکه در هر محوطه باستانی آثار هنری فراوانی گنجانده شده که باید مطالعه شوند. هنر هیچ فاصله‌ای با مسائل باستانشناسی ندارد.
او ادا مه داد: با اینکه محوریت کار درباره شهر سوخته است اما در دوره‌های تاریخی و اسلامی نیز اطلاعاتی به ما داده شد تا از اطلاعات آن در کتاب فوق استفاده کنیم از آنجا که این همایش در فرهنگستان هنر به عنوان قطب هنری کشور انجام می‌شود، مسائل هنری علمی، فنی و تاریخی را در کنار هم گنجاندیم.
سیدسجادی تصریح کرد: باستان‌شناسی به گذشته انسان مربوط است و بخشی از تاریخ را به شکل معقولی مانند نوک یک پیکان می‌شکافد و اطلاعات آن را در اختیار ما قرار می‌دهد. می‌توان گفت 99 درصد اطلاعات انسان از زندگی خود از کشفیات باستانشناسی به دست آمده. باستانشناسی مطمئن‌ترین اطلاعات را در اختیار ما قرار می‌دهد.
این باستانشناس ادامه داد: بیش از صد سال از اولین بازدید باستانشناسان از شهر سوخته می‌گذرد و بسیاری از موفقیت‌ها درباره این محوطه باستانی از کارهای «توزی» به دست آمده است. تا سال 76 هیچ کار باستانشناسی در سیستان و بلوچستان انجام نشده بود و فقط شاهد انجام چند کار آموزشی و دانشجویی در این منطقه بودیم اما ما فعالیت باستانشناسی را با اهدافی مانند انجام پژوهش‌های علمی، معرفی قابلیت‌های فرهنگی در سطح استان و بین‌المللی، آموزش کارشناسان جوان، پژوهش در بخش‌های مختلف، تبدیل محوطه شهر سوخته به موزه، تهیه بستر مناسب برای گردشگری، ارائه الگوهای مناسب و قابل تامین پژوهشی، حفاظتی و مرمتی در پیش گرفتیم و برنامه 20 ساله را پیش‌بینی کردیم.
سیدمحمد بهشتی عضو پیوست و رئیس گروه تخصصی معماری و شهرسازی فرهنگستان هنر با اشاره به مطالعاتی که در خصوص شهر سوخته انجام شده است، گفت: این مطالعات سابقه طولانی دارد و مانند سفری در یک مسیر است که از مناظر مختلف بازدید می‌کند. شهر سوخته یکی از مهم‌ترین مقاصدی است که باستان‌شناسی طی کرده و از جمله محوطه‌های تاریخی است که نام آن کم و بیش برای مردم ما آ‌شناست. شهر سوخته به دلیل اطلاع‌رسانی‌هایی که طی این سال‌ها انجام شد، سبب شد تا نامی آشنا برای افکار عمومی باشد و وقتی نامش به میان می‌آید مردم به یاد چیزهایی می‌افتند که برایشان جذاب است.
بهشتی یادآور شد: هر اثر تاریخی نشان دهنده فرهنگ ایران است. شهر سوخته به لحاظ غنای زیادی که دارد می‌تواند قد و بالای کاملی از فرهنگ ایرانی را در دنیای کهن به نمایش بگذارد.
وی با اشاره به کهن‌ترین شهرهای جهان که از سند، اور و جیرفت تا بین‌النهرین در یک نوار قرار داشتند، گفت: شهر سوخته در مرکز این نوار قرار دارد و توانسته به کیفیتی از زندگی شهرنشینی دست یابد و نمونه شود. با این وجود شهر سوخته برخی از عناصر مانند حصار، ابزار جنگ را ندارد این در حالی که دارای تنوع فرهنگی است ولی شاهد کشمکش در آن نبودیم. شعاع عملکرد فرهنگی و تبادلات کالا در شهر سوخته صدها کیلومتر بود و جهان شهر سوخته جزو وسیع‌ترین جهان‌ها به حساب می‌آید که فرهنگ و تمدن آن با رفت و آمد توام بود و آن را می‌شناختند.
بهشتی اذعان داشت: شهر سوخته خلاق بود، اهل توانایی و از قوه به فعل رساندن را داشت حتی مردم این شهر شاعر و کیماگر بودند و قله‌های بزرگ را فتح می‌کردند چنانچه شاهد اعمال جراحی در این شهر بودیم. آنها اهل صلح بودند و از این جهت است که شهر سوخته بسیار اهمیت دارد.
این مراسم با صحبت‌های احمدعلی موهبتی (استاندار سیستان و بلوچستان) ادامه یافت. وی با اشاره به آنکه هنرآفرینی مردم در گذشته می‌تواند استحکام بخش حال و تضمین‌کننده آینده باشد، گفت: خداوند هنرمندی خود را در همه مخلوقات به ظهور رساند و اوج آن در انسان بود. انسان در اعصار گذشته ابزار و وسایلی درست کرد که امروز با محوریت شهر سوخته یافته‌هایی به دست آوردیم که در این حوزه شناسایی شده و بررسی آ‌ن چراغ راه آیندگان خواهد بود. هنر مدیریت، موسیقی؛ دانش، علم و ... آنگونه است که ظهور آن در ایجاد یک فرهنگ سبب می‌شود تا رشد و تعالی صورت گیرد. اگر به آن بی‌توجه باشیم آسیب خواهیم دید بخصوص امروزه در سیستان و بلوچستان، فرهنگ‌های کهنی که در گذشته داشتیم، ناشناخته مانده و ما از این امر رنج می‌بریم.
عمرانی (رئیس پژوهشکده میراث گردشگری) نیز تصریح کرد: اهمیت جنوب شرق ایران با حضور باستانشناسان ایتالیایی دور جدیدی از کاوش‌ها را به خود دید و مباحث بنیادی باستانشناسی مطرح شد این در حالی است که در خصوص دوره نوسنگی تا حدود 10 سال پیش تمام ارجاعات به محوطه مهرگرد انجام می‌شد ولی کاوش‌های جدید اطلاعات دقیق‌تری در اختیار ما قرار داد. تل آجری یکی دیگر از کانون‌های نوسنگی بود که نشانه‌های بیشتری در اختیارمان قرار داد. تمرکز مطالعات در بخش مسکونی شهر سوخته و زیرین اطلس‌شناسی آ‌ن حوزه و بهره‌مندی از ظرفیت‌های علمی دانشگاه‌ها بخصوص ایتالیا سبب شد تا روند اجرایی باستانشناسی در منطقه بهتر شود.
شهر سوخته کلید توسعه فرهنگی در عصر برنز است
همچنین انریکو اسکالونه استاد باستانشناسی دانشگاه گوتینزن آلمان و سرپرست هیات باستانشناسی ایتالیا در محوطه شهر سوخته گفت: ایران به عنوان وطن و مادر دوم من جایی است که در آن مجالی یافته‌ام تا تحقیقات خود را توسعه دهم و پیش از هر موضوع دیگری باورهایم را در خصوص مفاهیم خوشبختی، دوستی، برادری، تعامل و همکاری با مردم وسعت بخشم. همه این ویژگی‌ها را می‌توان در شهر سوخته یافت.
او ادامه داد: امروز در پروژه‌ی پایگاه‌های حفاری و دیروز در پروژه عصر عصر برونز، در واقع اهمیت و ارزش شهر سوخته در هزار سوم پیش از میلاد و نقش آن در نقطه تلاقی فرهنگ‌ها و تجربه‌های به دست آمده در یک نظام تبادل فرهنگی در جنوب ایران تمدن جیحون و دره سند است. نقطه تلاقی که اختلافات و اشتراکات آن نقش مهمی در تحولات تاریخی ما بین اواخر هزاره چهارم و اوایل هزاره دوم پیش از میلاد دارد.
اسکالونه با اشاره به آنکه شهر سوخته به عنوان یک پایگا ه باستانی در یونسکو به ثبت رسیده، گفت: شهر سوخته به همراه سایر پایگاه‌های مهم عصر برنز نظیر جیرفت و شوش مهمترین چالش باستان‌شناسی ایران را رقم می‌زند. حفاظت ویژه و فوق‌العاده‌ای که به دلیل ترکیب خاص و شوره‌زار بودن بیابان از بقایای شهر سوخته به عمل می‌آید سبب شده تا ما در ایتالیا از آن به عنوان پومتئی شرق یاد کنیم از این منظر همه محققان شهر سوخته به دلیل ارزش و  جایگاهش در شکل‌دهی نظام‌های شهرنشینی در تاریخ بشر؛ آن را به عنوان یکی از پایگاه‌های باستانشناسی جذاب و در خور توجه در نظر گرفته‌اند.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395