دوشنبه, 27 آبان 1398 ساعت 10:24
کد خبر: 64101

اطلاعات تکميلي

  • محمدحسن طالبیان:

همچنان به منشور و قطعنامه ونیز پایبند هستیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: طالبیان گفت: فعالیت‌های مرمتی که ایتالیایی‌ها در ایران داشتند حائز اهمیت است چنانچه ما همچنان به منشور و قطعنامه ونیز در حوزه مرمت پایبند هستیم که در حوزه بناها، محوطه‌ها و تزئینات روش مشترک ایران و ایتالیا را داریم.

محمدحسن طالبیان (معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی) در همایش "60 سال همکاری ایران و ایتالیا در میراث فرهنگی" که در موزه ملی برگزارشد، گفت: فعالیت‌های مرمتی که ایتالیایی‌ها در ایران داشتند حائز اهمیت است چنانچه ما همچنان به منشور و قطعنامه ونیز در حوزه مرمت پایبند هستیم که در حوزه بناها، محوطه‌ها و تزئینات روش مشترک ایران و ایتالیا را داریم که مرمت باید از اصل بنا قابل تشخیص باشد.
او ادامه داد: ‌ایتالیایی‌ها از 1930 پایه آکادمیک مرمت را در ایران بنا نهادند و همیشه ادامه یافته است. چنانکه باید نمایشگاهی ویژه موضوع مرمت نیز برگزار کنیم.
طالبیان خاطرنشان کرد: ایتالیایی‌ها در مواقع بحران از ماجرای بم تا سایر بخش‌های مرمتی به کمک ایران آمدند و کارهای حفاظتی در پاسارگاد انجام دادند حتی تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی به ایران هدیه دادند. نگاه ما از مرمت به حفاظت نزدیک شده و آن را می‌توان در مرمت کاخ کسری و شورا شاهد بود که الگوی حرفه‌ای از استفاده از ابزار نوین و مواد جدید در ایران است.
معاون میراث فرهنگی با اشاره به آنکه دانش علمی و آکادمیک مرمت تحت تاثیر همکاری ایران و ایتالیا بود، گفت: پروژه حفاظت باستان‌شناسی انجام شده و به زودی آثار این کاوش‌ها در موزه ایذه به نمایش گذاشته خواهد شد.
عمرانی (رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری) نیز با اشار به آنکه احیا و مستندسازی فعالیت‌های باستان‌شناسی و میراث فرهنگی از اهداف پژوهشگاه است، گفت: ایران و ایتالیا دو مهد تمدن در خاورمیانه و مدیترانه هستند و با شکل‌گیری ایزمئو فعالیت ایتالیایی‌ها در ایران شکل دیگری به خود گرفت و اکنون نیز این فعالیت ادامه دارد. گسترش فعالیت‌های ایران و ایتالیا موجب ارتقای کیفیت میراث و گردشگری خواهد شد و در معرفی جهانی میراث جهانی ایران موثر خواهد بود.
شیرازی (رئیس پژوهشکده باستانشناسی) با اشاره به فعالیت‌های باستان‌شناسان ایتالیایی در ایران گفت: از کاوش در دهانه غلامان گرفته تا حفاظت و مرمت آثار و بناهای تاریخی در قلعه تپه و شهر سوخته، تخت جمشید و پاسارگاد شاهد فعالیت‌های مشترک ایران و ایتالیا بوده‌ایم و امروز کاوش‌های باستان‌شناسی در تل آجری اطلاعات خوبی از نخستین روزهای شکل‌گیری این شهر هخامنشی در اختیار ما گذاشته است. فعالیت‌های مشترک ما با ایتالیا همچنان ادامه خواهد داشت.

همکاری شصت‌ساله ایران و ایتالیا در باستان‌شناسی، میراث ناملموس است

رئیس کل موزه ملی ایران نیز با اشاره به ۶۰ سال همکاری ایران و ایتالیا در حوزه باستان‌شناسی، آن را میراث ناملموس برشمرد و گفت: این روابط بیانگر تبادلات فرهنگی عمیق  فرهنگی دو کشور با فرهنگی کهن و میراثی غنی است.
جبرئیل نوکنده اظهار کرد: این همکاری خود میراث ناملموس ارزشمندی برای دو ملت بزرگ ایران و ایتالیا است که باید در حفظ آن کوشا باشیم، زیرا نشات گرفته از تلاش فرهیختگان، و صاحبان اندیشه طی هزاران سال هنر و تمدن میراث بشر بوده است.
وی افزود: این شکل از رابطه پایدارترین شکل دوستی است که دولت ها و سیاستمداران به دیده احترام به آن می نگرند، چشم‌انداز خوشایندی در روابط همه‌جانبه دو کشور است. این رابطه می‌تواند الگویی خدشه‌ناپذیر برای سایر جوامع باشد.
نوکنده گفت: این ۶۰ سال همکاری از سویی دیگر بخش مهمی از تاریخ چندهزارساله باستان‌شناسی جهان را رقم ‌می‌زند که نگاه و تلاش خود را معطوف یافتن ناشناخته هایی از گذر تمدن در سرزمینی ساخته که بهشت باستان‌شناسان لقب گرفته است.
فرهنگ و تمدن غنی ایران مرزها را درنوردیده و بسیاری باستان‌شناسان ‌ایرانی و غیرایرانی را مجذوب خود می‌کند تا لایه‌های تمدنی این میراث جهانی را کشف و برای دیگران بازگو کنند.
رئیس کل موزه ملی ایران گفت: در نمایشگاه حاضر ۶۰ اثر تاریخی فرهنگی فاخر به نمایش درآمده که حاصل همکاری‌های مشترک باستان‌شناسان ایرانی و ایتالیایی در کاوش‌های محوطه شهر سوخته، چلو، تل آجری و دهانه غلامان است.

ایران و ایتالیا میراث‌داران تمدن تاریخی هستند

به گفته جوزپه پرونه؛ حفظ، اکتشاف، حفاری و مرمت آثار باستانی برای هر دو کشور بسیار اهمیت دارد در عین حال دانشگاه‌های ایران و ایتالیا پروژه‌های مشترکی را در این حوزه‌ها با یکدیگر آغاز کردند که نتیجه آن تحقق کارهای بی‌نظیری است.
سفیر ایتالیا در تهران با اشاره به آنکه این نمایشگاه؛ دستاوردهای میراثی و باستان‌شناسی برای ایران و ایتالیا داشته است، گفت: این دستاوردها بسیار حائز اهمیت هستند و امروز شصتمین سال همکاری باستان‌شناسی و کارشناسی میراث ایران و ایتالیا را جشن می‌گیریم.
او ادامه داد: در حوزه حفظ و مرمت آثار باستانی نیز همکاری‌هایی بین ایران و ایتالیا انجام گرفته چراکه حفظ و مرمت آ‌ثار تاریخی بسیار اهمیت دارد و جزوپه توچی در سال 1959 موسسه ایزمئو را پایه‌گذاری کرد و همکاری ایتالیا در حوزه باستانشناسی ایران آغاز شد و تاکنون به صورت مستمر ادامه یافته است.
پرونه ادامه داد: طی 60 سال گذشته کارهای فوق‌العاده‌ای انجام شد بخصوص در دهه 60 و 70 در اصفهان و شهر سوخته اکتشافات بسیار مهمی انجام گرفت که می‌توانیم حاصل آن را در نمایشگاه فوق شاهد باشیم حتی بعد از انقلاب 1357 ایران شاهد گسترش همکاری‌ها و یکپارچگی آن بودیم.
سفیر ایتالیا در تهران خاطرنشان کرد:‌ حفظ، اکتشاف، حفاری و مرمت آثار باستانی برای هر دو کشور بسیار اهمیت دارد در عین حال دانشگاه‌های ایران و ایتالیا پروژه‌های مشترکی را در این حوزه‌ها با یکدیگر آغاز کردند که نتیجه آن تحقق کارهای بی‌نظیری است. ایزمئو سال‌هاست که در ایران فعالیت دارد و رئیس آن وابسته فرهنگی ایتالیا در ایران است در واقع می‌توان گفت ایران و ایتالیا میراث‌داران تمدن تاریخی هستند و این مسئولیت مشترک ماست که بتوانیم این میراث را حفظ کنیم و ترویج دهیم.
او تصریح کرد: همه علاقمند هستیم که علاوه بر حفظ این میراث، این دستاوردها به نسل جوان نشان داده شوند تا ماندگار شود.
پرونه با اشاره به آنکه ایران و ایتالیا در حوزه‌های مختلف از جمله سینما و هنر باهم همکاری دارند، گفت: باستان‌شناسی گوهر وجود همکاری ایران و ایتالیا است و ما اطمینان داریم بازدیدکنندگان از نمایشگاه ایران و ایتالیا در حوزه میراث باستان‌شناسی لذت خواهند برد. این کارهایی که در گذشته انجام داده‌ایم، می‌تـواند تاملی برای آینده باشد.
آدرینا روسی (رئیس ایزمئو که یک موسسه بین‌المللی است) با اشاره به آنکه این موسسه یک موسسه بین‌المللی برای شرق‌شناسی است، گفت: کارهای ما در ادامه و استمرار فعالیت‌های توچی در حوزه باستان‌شناسی است و حدود 300 کارشناس داریم که 120 نفر آنها خارجی هستند و بخشی از این کارشناسان را ایرانی‌ها تشکیل می‌دهند. در عین حال ما بیش از 100 دانشگاه موزه و مرکز علمی در دنیا همکاری داریم و در سال 2012 مرکزی برای ادامه و گسترش همکاری‌ها با ایران را‌ه‌اندازی کردیم که تا امروز فعالیت خود را ادامه داده‌اند.
او تصریح کرد:‌ در این موسسه نقش فرهنگی، موقعیت جغرافیایی سیاسی و نفوذ ایران در منطقه قفقاز و آسیای میانه را بررسی کردیم و امروز شاهد رونق اصطلاحی به نام دنیای ایران (پرشین ورد) هستیم.
روسی تاکید کرد: شاهد تجدید روابط دوستانه ایران و ایتالیا در حوزه میراث فرهنگی و باستان‌شناسی هستیم و روابط را در حوزه کاوش و حفظ آثار گسترش خواهیم داد. نمایشگاه 60 سال همکاری ایران و ایتالیا نیز جامع‌ترین و گسترده‌ترین نمایشگاهی است که تاکنون در ایران و ایتالیا برگزار شده است و بهانه‌ای خواهد بود که به یاد بیاوریم سفرهایی که جزوپه توچی به ایران داشت و در دهه 50 تلاش بر آن بود که صنعت نفت ایران مدرن‌سازی شود و اینکه ایران بتواند از درآمدهای نفتی و منابع نفتی استفاده کند، سبب شد تا ایتالیا‌یی‌ها روابط گسترده‌ای را با ایران آغاز کنند و اکتشافات در مناطق شرقی ایران از دهانه غلامان آغاز شد.
رئیس موسسه ایزمئو خاطرنشان کرد: طی پروژه‌های باستان‌شناشی تلاش داشتیم تا از تکنیک‌ها و دانش باستان‌شناسان ایران استفاده کنیم و دو رویکرد قدیمی را باهم تلفیق کرده‌ایم. اکنون آثار و کارهایی که انجام داده‌ایم تاثیر عمیقی در مکاتب و دانشگاه‌ها داشته است.
او با اشاره به آنکه هنوز برخی از داده‌ها و اکتشافات باستانشناسی در ایران و ایتالیا به چاپ نرسیده‌اند، گفت: داده‌های شهرسوخته، یادداشت‌های میدانی باستان‌شناسان مانند اسکراتو از دهانه غلامان و تعداد زیادی از آثار دیگر هنوز منتشر نشده‌اند این در حالی است که بیش از نیم قرن است که باستان‌شناسان ایتالیایی سعی دارند حضورشان را در ایران تثبیت کنند و  ما گواهی برای تداوم آن هستیم تا مرزها و شکاف‌های بین دو کشور پرشود و بتوانیم به نسل‌هایی از محققانی که عاشق نبوغ در باستان‌شناسی هستند، این تجربیات را انتقال دهیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395