دوشنبه, 27 آبان 1398 ساعت 10:09
کد خبر: 64098

اطلاعات تکميلي

  • وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد

دست از توجه صرف و مطلق به فضاهای علمی بردارید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: وزیر آموزش و پرورش گفت: امروز دیگر وقت آن رسیده تا از توجه صرف و مطلق به فضاهای علمی دست برداشته شود.

محسن حاجی میرزایی در حاشیه همایش ملی پنجه‌های کارآمد سربازان ماهر که روزگذشته در سالن مروارید در شهرک امام خمینی(ره) برگزار شد اظهار کرد: موضوع مهارت برای افزایش توانمندی‌ها در یک جامعه مهم است و ما باید تلاش کنیم تا جوانان‌مان حتما یک مهارتی را بیاموزند.
وی ادامه داد: در همین راستا نیز دوره سربازی به عنوان یکی از دوره‌هایی است که می‌تواند در آموزش مهارت به سربازان موثر باشد و آموزش و پرورش نیز در زمینه آموزش‌های پیش از اعزام به سربازی با نیروهای مسلح همکاری می‌کند.
حاجی میرزایی با بیان اینکه در سال‌های اخیر ما فضاهای عمومی را توسعه دادیم، گفت: اما امروز دیگر وقت آن رسیده تا از توجه صرف و مطلق به فضاهای علمی دست برداشته و به مسئله مهارت آموزی و توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای نیز توجه کنیم و بسیاری از امکانات و توانمان را در این زمینه بسیج کنیم چرا که هرچه جامعه ماهرتری داشته باشیم مشکلات نیز بهتر حل خواهد شد.
وزیر آموزش و پرورش در رابطه با اینکه آیا قرارگاه مهارت آموزی می‌تواند منجر به افزایش اشتغالزایی در جوانان شود؟ افزود:‌ طبیعی است که هر چه مهارت فردی بیشتر باشد شانسش برای شغلی مناسب نیز بیشتر است.
ارتقای توانایی افراد برای زیستن شرافتمندانه از وظایف آموزش و پرورش است
وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد که امروز این باور به شکل گسترده وجود دارد که دانش به تنهایی نمی‌تواند تمام توقعات و نیازها را رفع کرده و مهارت نیز در کنار آن امر مهمی است.
وی با بیان اینکه ما در کنار ستاد کل نیروهای مسلح بوده و از این طرح حمایت می‌کنیم، گفت: یکی از وظایف آموزش و پرورش ارتقای توانایی افراد برای زیستن شرافتمندانه و یادگیری این اصول به دانش آموزان است چرا که اگر یادگیری به درستی صورت نگیرد ما دارای جامعه‌ای درمانده، دارای استیصال و انفعال خواهیم بود، بنابراین باید به مسئله آموزش‌ها توجه ویژه‌ای شود.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه تمایزات امروز جوامع ناشی از تمایزات در یادگیری است، خاطرنشان کرد: یکی از توصیه‌های مهم مقام معظم رهبری بحث اقتصاد مقاومتی است. اقتصاد مقاومتی مبتنی بر نیروی انسانی کارآمد، آموزش دیده و ماهر است و هیچ شکوفایی در اقتصاد روی نخواهد داد مگر آنکه نیروی انسانی کارآمدی در آن باشد.
حاجی میرزایی با بیان اینکه آموزش و پرورش کارکردهای مختلفی دارد گفت: یکی از کارکردهای ما این است که تجربیات گذشته را به آیندگان منتقل می‌کنیم و خود را برای یک زیست شرافتمندانه آماده و توانمند می‌کنیم.
وی با اشاره به مسیر هدایت دانش آموزان از مدرسه به دانشگاه خاطرنشان کرد: ما باید در برابر این مسیر که جریان فرهنگی ما را دچار اختلال و اهداف مهم تعلیم و تربیت را دچار مشکل می‌کند بایستیم و آن را تغییر دهیم.
وزیر آموزش و پرورش افزود: ما باید راه‌ها و انتخاب‌های دیگری برای دانش آموزان به وجود آوریم تا از مسیر ظرفیت‌های فنی نیز بتوانند استخدام شوند. این فقط برای استخدام باید مدرک لیسانس یا فوق لیسانس داشته باشند درست نیست و باید به سمتی برویم که به مهارت‌ها نیز توجه شود.
حاجی میرزایی با استقبال از تصمیم ستاد کل نیروهای مسلح در مهارت آموزی به سربازان خاطرنشان کرد: ستاد کل نیروهای مسلح به دنبال مشوق‌هایی است که این جریان تقویت شود و ما نیز از آن استقبال می‌کنیم. نباید تنها مسیر بعد از مدرسه و دوران دانش آموزی را دانشگاه قرار دهیم و بعد هم در کنار آن یک ظرفیت اقتصادی چندین میلیاردی شکل بگیرد. می‌توان این ظرفیت اقتصادی را در خدمت دیگر بخش‌ها نیز قرارداد.
وزیر آموزش و پرورش در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه کارآمدی یک مهارت و دانش امر بسیار مهمی است،‌ گفت: باید آموزش‌ها منتج به نتیجه شود و این مهارت‌ها و دانش موثر و اجرایی باشد.
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه حدود ۳۴ درصد دانش آموزان مقطع متوسطه دوم در مدارس فنی و حرفه‌ای، کار و دانش و هنرستان تحصیل می‌کنند، گفت: ۹۴۵ هزار نفر عدد این دانش آموزان است که می‌توانند با مهارت‌هایی که فرا گرفته‌اند در حوزه‌های صنعت، کشاورزی، هنر و ... تحولات گسترده‌ای را پدید بیاورند.


نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395