دوشنبه, 27 آبان 1398 ساعت 08:46
کد خبر: 64089

ضرورت همراهی اصناف در کمک به معاش مردم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

بنا به گفته رهبری افزایش قیمت بنزین نباید به معاش مردم لطمه وارد کند، این نکته نیاز به درک درست مدیران اجرایی از موضوع تنظیم بازار با تکیه بر توان واحدهای صنفی دارد.

در شرایط کنونی دولت مجبور خواهد بود به هر طریقی که شده میزان عرضه ارزاق عمومی را افزایش و از احتکار یا سودجویی سوداگران در این بازارها جلوگیری کند برای رسیدن به این هدف نیاز دارد که از توان جامعه صنفی کشور بهره برداری کرده و با استفاده از پشتوانه های تشکلی در جهت جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی سازو کار بازار به گونه ای هدایت کند که افزایش قیمت رخ ندهد.
این فرایند بنا بر تجربه، نیازمند استفاده از ذخایر استراتژیک و همچنین افزایش واردات ارزاق عمومی و کالهای اساسی است. البته بدر حال حاضر برنج وارداتی در مبادی ورودی انبار شده است و از سوی دیگر در مورد گوشت نیز شاهد افزایش تولید و همچنین انباشت دام زنده در دامداری ها هستیم.
اگر دولت تلاش دارد که فرایند افزایش قیمت بنزین کمترین فشار را بر معاش مردم وارد سازد باید از این امکانات حداکثر استفاده را به عمل آورد.
سازوکار توزیع در ایران بسیار آشفته است و هنوز تلاش هایی که در سالهای اخیر در راستای اخیر برای اصلاح این وضعیت در دستور کار قرار گرفته بود هنوز به نتیجه نرسیده ، از جمله موضوع ساماندهی انبارهای کالایی که در ابتدای راه است و یا سامانه جامع تجارت که هنوز دستگاههای اجرایی در این ساختار همراهی کافی را با وزارت صمت به عمل نیاورده اند. اگر دولت قصد دارد از شرایط پیچیده کنونی سر بلند بیرون بیاید باید با حداکثر سرعت ممکن این سامانه ها را نهایی و وارد فرایند اجرایی کند.
آنچه در دولت قبل هدفمندی را زمینگیر کرد نگاه تک بعدی به موضوع معاش مردم بود که تصور می شد تنها با پرداخت یارانه نقدی می توان بازار را مدیریت کرد و از فشار معیشتی بر مردم جلوگیری کرد ولی واقعیت های اقتصادی نشان داد موج تورمی چنان سنگین است گه نیاز مند ساماندهی جدی بازارهای کالایی نیز هست.
در آن روزها با برخوردها و دستورالعملهای غیر اقتصادی تولید کنندگان را مجبور به تن دادن به قیمت های غیر منطقی کردند ولی به فاصله یک سال تورم فشرده با چهش بیش از 40 درصدی به وقوع پیوست به هر شکل برای جلوگیری تکرار این اتفاق از یکسو مسئولین باید صادقانه با مردم سخن بگویند و از سوی دیگر با همراهی ارکان صنفی و تشکلی در کنار استفاده از ابزارهای هدایتی تلاش کنند کمترین فشار از ناحیه توزیع شکل بگیرد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395