یکشنبه, 26 آبان 1398 ساعت 15:13
کد خبر: 64047

اطلاعات تکميلي

  • گرانی بنزین واکنش های بسیاری را از سوی مردم و مقامات به همراه داشت؛

یک روز پس از حادثه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یک روز پس از افزایش ناگهانی و غافلگریانه قیمت بنزین دیده می شود که مردم، نمایندگان مجلس و برخی از مراجع تقلید هم به این اقدام اعتراض کرده اند.

سران قوا تصمیم گرفته اند که قیمت بنزین را برای تامین منابع مالی برای کمک به اقشار ضعیف افزایش دهند. این مساله اما به دلیل وجود بحران های اقتصادی بسیار در کشور اعتراضات بسیاری را برانگیخت.
در این راستا آیت الله صافی گلپایگانی از افزایش قیمت بنزین به شدت ابراز تاسف و نگرانی کرده و خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار لغو این طرح شدند.
این مرجع تقلید شیعیان در پیامی اظهار داشتند: متأسفانه در حالیکه گرانی، تورم و بیکاری بسیاری از اقشار مملکت را در وضعیت سخت و ناراحت کننده ای قرار داده، طرحی در شب میلاد رسول رحمت (صلی الله علیه و آله وسلم) توسط سران قوا تصویب شد که موجب تأسف و نگرانی شدید است. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی می خواهیم که لغو این طرح را اعلام کنند و برای رفع مشکلات مردم با مشورت بزرگان و اساتید علم اقتصاد اقدام فوری نمایند.
آیت الله علوی گرگانی نیز نسبت به افزایش ناگهانی قیمت بنزین در شرایط فعلی ابراز ناراحتی کرد.
در پیام این استاد حوزه علمیه قم آمده است: خبر ناراحت کننده افزایش ناگهانی قیمت بنزین در شرایط فعلی که اثر تحریمها و افزایش غیر متعارف ارز بر زندگی مردم فشار زیادی را وارد کرده است موجب ناراحتی شدید اینجانب گردیده است. تمام مسئولین دلسوز و مدیران مملکتی باید توجه داشته باشند که در شرایط فعلی ایجاد آرامش در جامعه و دوری از پرداختن به مسائل حاشیه ای و حفظ وحدت ملی، پرهیز از ایجاد التهاب در جامعه مخصوصا در وضعیت اقتصادی مردم یک اصل مهم می باشد، لذا هرگونه رفتاری که موجب بروز مشکلات معیشتی بیشتر در شرایط فعلی برای مردم شود، از نظر اینجانب ناپسند و بر خلاف مصالح ملی است. اینجانب از همه نمایندگان مجلس می خواهم که با قاطعیت جلوی ایجاد التهاب معیشتی در جامعه را گرفته و از دولت محترم نیز می خواهم که تا دیر نشده در تصمیم خود تجدید نظر کرده و با همفکری کارشناسان دلسوز و متعهد و به کارگیری جوانان مؤمن و متعهد و نخبه به تقویت تولید داخلی و حل اساسی مشکلات آن اهتمام ورزند.
طرح دو فوریتی نمایندگان برای توقف افزایش قیمت بنزین
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مجلس شورای اسلامی و نمایندگان ملت هیچگونه دخالت و اطلاعی از این اقدام غافلگیرانه دولت نداشته اند، گفت: قطعا در اولین ساعات شروع بکار مجلس در روز یکشنبه 26 آبانماه، ضمن رسیدگی به این موضوع، بنده و تعدادی از نمایندگان ملت، با ارائه طرحی دو فوریتی خواستار توقف و اصلاح این اقدام تا رفع اثرات روانی آن، خواهیم شد.
حسن حسینی شاهرودی، نماینده مردم شاهرود و میامی روز گذشته اظهار کرد: افزایش پلکانی قیمت بنزین در زمان دولت احمدی نژاد متوقف شد و در برنامه ششم توسعه به دلیل مصرف بالای سوخت در کشور که در آینده نزدیک مجددا کشور را مبدل به واردکننده بنزین می کرد و نیز جلوگیری از قاچاق سوخت به کشورهای همسایه، به این دولت اجازه داده شد که طی 5 سال و به تدریج بصورت پلکانی افزایش پیدا کند اما این افزایش یکباره ، تصمیم شورای هماهنگی سران قوا بوده است و نمایندگان مجلس از آن بی اطلاع بودند.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز با ارائه طرح دوفوریتی خواستار توقف افزایش قیمت بنزین شد.
مجتبی ذوالنور نماینده مردم قم در صفحه شخصی خود نوشت: مجلس شورای اسلامی و نمایندگان ملت هیچگونه دخالت و حتی اطلاعی از این اقدام غافلگیرانه دولت نداشته اند. این اقدام در مجموع اقدام غلطی است.
لازم به ذکر است نمایندگان مجلس قرار است صبح امروز طی جلسه ای غیر علنی با حضور تیم اقتصادی دولت به بررسی تصمیم افزایش نرخ بنزین بپردازند.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در این زمینه گفت: احتمالا روز دوشنبه نشست مشترک مجلس با رییس جمهور برگزار شود تا بخشی از دغدغه ایجاد شده و التهاب ناشی از افزایش قیمت بنزین مدیریت شود.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه فضای کشور بعد از تصمیم افزایش قیمت بنزین خاص شد، گفت: قانون هدفمندی یارانه ها در سال ۸۹ اجرا شد و مصوب بود با ایجاد قیمت متناسب با منطقه، از قاچاق سوخت جلوگیری، مصرف بی رویه را مدیریت کند و به عدالت نزدیک تر باشد. در این قانون دیده شد منابع حاصل از اجرا برای یارانه نقدی و غیرنقدی، حمایت از تولید و ... استفاده شود.
محمد رضا پورابراهیمی با بیان اینکه در دولت دهم اجرای قانون در مصارف انحراف جدی پیدا کرد، افزود: در قانون هدفمندی اختیاراتی به دولت برای اصلاح قیمت حامل های انرژی داده شد و هرساله دولت و مجلس بر سر این موضوع توافق می کنند. عددی که در قانون بودجه دیدیم حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان در اختیار دولت است و با توجه به مصرف روزانه ۱۰۵ میلیون لیتر بنزین، این افزایش قیمت ها منطقی نبود.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش قیمت را چند ماه قبل رییس مجلس در جلسه غیرعلنی به نظر نمایندگان گذاشت و بحث شد و همه سناریوها کنار گذاشته و گفتند امسال شرایط سختی است و نباید اجرا شود.
وی افزود: تخلیه تورمی شوک ارزی زمان می برد و نظر ما این بود تصمیم برای افزایش قیمت به دلیل فضای روانی که بیش از تورم واقعی است، اجرا نشود و در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پیشنهاد ما عدم افزایش قیمت و تنها بحث عوارض بود. (یعنی کسانی که مصرف بیش از حد دارند، عوارض بپردازند.
پورابراهیمی اظهار کرد: تمام سناریوها در مجلس رد شد و توافق شد وضعیت فعلی استمرار یابد زیرا جامعه از نظر تورمی کشش این افزایش قیمت را نداشت. درست است با قاچاق و مسائل زیست محیطی و مصرف بی رویه مواجه هستیم اما باید شرایط را منطقی ببینیم.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: التهاب و آشوبی که ایجاد می شود، مطالبه مردمی نیست و جریانی است که می خواهد از آب گل آلود ماهی بگیرد و باید مدیریت شود. هرچند مردم مطالبه دارند و باید پیگیری شود.
پورابراهیمی با تاکید بر اینکه سعی می کنیم راهکارهای مناسب تری اتخاذ شود و مطالبات مردم دیده و مراقبت شود تا کسی نخواهد از این فضا علیه نظام و مبانی انقلاب سوءاستفاده کند تصریح کرد: به جد هشدار می دهیم به کسانی که می خواهند از شرایط پیش آمده علیه انقلاب، نظام و مقم معظم رهبری انتقام جویی کنند.
معصومه آقاپور، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز گفت: امضاء رئیس مجلس برای افزایش قیمت بنزین بدون در نظر گرفتن نمایندگان بود.
نماینده شبستر درباره افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین گفت: متاسفانه یک سیاست شتاب زده اتفاق افتاد.
این نماینده شورای اسلامی یادآور شد: از ابتدای سال تاکنون چندین بار تصمیم به افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین داشتند که ما نمایندگان مجلس بدون در نظر گرفتن جناح سیاسی با آن مخالفت کردیم. تاکنون سه سناریو مطرح شده که با مخالفت نمایندگان مواجه شده بود. باید گفت با این تصمیمی که گرفته شد اقتصاد ایران که نفس نفس می زند از نفس خواهد افتاد.
نماینده شبستر درباره این که مصوبه با امضاء سران سه قوا تصویب شده است و رئیس مجلس هم آن را امضاء کرده است، گفت: بله امضاء رئیس مجلس بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان صورت گرفته است.
جلال میرزایی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز درباره افزایش قیمت بنزین و اینکه آیا سهمیه بندی باتوجه به شرایط کشور اتخاذ شده است، گفت: کشور این روزها در شرایط خاصی قرار دارد سران سه قوا هم با رصد همین شرایط موجود تصمیم به افزایش قیمت بنزین گرفتند.
این نمایند مجلس تاکید کرد: افزایش قیمت و سهمیه بندی صرفا برای بحث تامین کسری بودجه نیست؛ چرا که بخشی از این درآمد صرف خانواده های نیازمند خواهد شد تا از لحاظ معیشتی و گذران زندگی فشار کمتری را تحمل کنند. تمامی جوانب برای افزایش قیمت در نظر گرفته شده است، چه بسا اگر این تصمیم گرفته نمی شد شاید دولت مجبور می شد برای تامین بخشی از هزینه ها پول بدون پشتوانه به چاپ برساند که این اتفاق آثار تورمی بسیاری را به همراه خواهد داشت.
میرزایی درباره این که افکار عمومی این افزایش و سهمیه بندی را از چشم دولت می بیند در صورتی که به گفته شما سران قوا این تصمیم را اجرایی کردند، عنوان کرد: برای اولین بار در یک اجماع سران سه قوه رأی به یک مسئله دادند و آن افزایش و سهمیه بندی بنزین بود.
 در این راستا دیده می شود که برخی تلاش می کنند که تقصیرها را تنها به گردن دولت بیاندازند، با این وجود مقامات دولتی اعلام کرده اند که این تصمیم توسط سران قوا گرفته شده است.
محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه بودجه در این راستا گفت: طبق مصوبه شورای شورای عالی هماهنگی روسای سه قوه که به تایید مقام معظم رهبری نیز رسیده همه منابع حاصل از وجوه این افزایش قیمت از طریق خزانه بدون اینکه وارد بودجه شود، ماهیانه در اختیار خانوارهای هدف قرارگیرد.
وی در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با بیان اینکه دو روز آینده یارانه ها و کمتر از ۱۰ روز دیگر درآمد حاصل از افزایش نرخ بنزین به خانواده ها پرداخت می شود، گفت: حدود ۱۹ میلیون خانوار معادل بیش از ۶۰ میلیون نفر حائز شرایط دریافت درآمد حاصل از افزایش نرخ بنزین هستند و ممکن است افرادی که از دریافت یارانه انصراف داده باشند، مبلغ تعیین شده برای هر خانواده بر اساس درآمد اصلاح قیمت بنزین را دریافت کنند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: از این به بعد سازمان برنامه و بودجه در ماه، حدود ۴ هزار میلیارد تومان پرداخت یارانه، ۲۴ هزار میلیارد تومان پرداخت حقوق کارکنان و کارمندان و ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت حمایت معیشتی دارد.
وی تصریح کرد: دولت در جهت سیاست کاهش فقر مطلق و بهبود معیشت خانوارها افزون بر سه تا پنج برابر کردن یارانه افراد تحت پوشش کمیته امداد، تورم را نیز مهار و آن را در دو سال تک رقمی کرد، اما تحریم های ظالمانه، قدرت خرید مردم را کاهش داده است و دولت خود را موظف می داند با منابع محدود بودجه ای به معیشت مردم کمک کند.
نوبخت عنوان کرد: بر این اساس باید منابع جدیدی شناسایی می شد و قانون به ما اجازه می دهد از یارانه انرژی برای تأمین این بودجه استفاده کنیم. افزایش نرخ بنزین یک گام به سوی قیمت واقعی آن است، زیرا این فرآورده نسبت به کالاهای دیگر قیمت ارزانی دارد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: رئیس جمهوری اجازه نداد حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمدی که از افزایش قیمت بنزین به دست می آید وارد بودجه عمومی شود و بر این اساس در خزانه شماره حساب خاصی تعریف شد تا این درآمد به آن حساب واریز و از آن حساب نیز با مکانیزمی به خانواده های هدف برسد. این موضوع در شورای هماهنگی سه قوه تصویب شد.
وی با بیان اینکه هر کس خود را متقاضی دریافت درآمد حاصل از اصلاح قیمت بنزین می داند تقاضایش را برای بررسی به وزارت رفاه ارائه دهد، افزود: درآمد حاصل از افزایش نرخ بنزین از حدود ۶۴ میلیون لیتر بنزین سهمیه ای و ۳۰ میلیون لیتر بنزین آزاد و سوپر است.
نوبخت ادامه داد: با سهمیه بندی بنزین پیش بینی حدود ۳ هزار میلیارد تومان صادرات بنزین می کنیم. بر اساس قانون هدفمندی یارانه ها، امسال ۱۴۰ هزار میلیارد تومان منابع تحصیل شد که بخشی از آن به نظام مالیاتی، شهرداری ها، سازمان هدفمندی و... اختصاص می یابد و فقط ۴۸ هزار میلیارد تومان آن به مردم پرداخت می شود، اما درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین کامل به مردم پرداخت می شود و در جای دیگری هزینه نخواهد شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: چون درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین در حساب مشخص وارد و بر اساس مکانیزم شفاف و مشخصی توزیع می شود، دستگاه های نظارتی از جمله سازمان برنامه و بودجه، سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات می توانند بر آن نظارت کنند.
وی عنوان کرد: بر اساس تجربه و افزایش قیمت حامل های انرژی در سال های گذشته مشخص شد افزایش نرخ این حامل ها تأثیر آن چنانی بر تورم ندارد، اما برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاها، وزارت صنعت، معدن و تجارت و ستاد تنظیم بازار در آمادگی کامل قرار دارند و برنامه ریزی کرده اند.
با این وجود همچنان نارضایتی های مردم نسبت به طرح افزایش قیمت بنزین ادامه دارد.
گزارش ها حاکی از آن است که در بیشتر شهر های کشور مردم با خاموش کردن خودروهای خود و رها کردن آن در خیابان ها اعتراض خود را نشان داده اند.
خبرهایی که در این راستا منتشر شده است نشان می دهد احتمال مرگ یک معترض در سیرجان وجود دارد. همچنین تصاویر منتشر شده در شبکات اجتماعی، از آتش سوزی یک پمپ بنزین در اسلام شهر و برخورد نیروهای امنیتی در چند بزرگراه تهران، خبر داد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399