شنبه, 25 آبان 1398 ساعت 09:57
کد خبر: 63982

600 هزار میلیارد تومان زیان پنهان نظام بانکی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محسن رجبی

عصر اقتصاد: یک کارشناس اقتصادی با اعلام وجود زیان ۶۰۰ هزار میلیارد تومانی در دل بانک‌ها، این زیان را ناشی از نقدینگی و سودهای موهوم پرداختی توسط این بانک‌ها دانسته است اما این زیان کجاست و چطور می توان آن را به حداقل رساند؟

تحلیل بورس اوراق بهادار در سال ۹۸ و چشم‌انداز آینده آن جایی بود که یک کارشناس حوزه بانک در جمع صاحب‌نظران این حوزه به نقد عملکرد بانک‌ها پرداخته و انتقادهایی درباره زیان‌های مادی بانک‌ها بیان کرد. مرتضی عباد با بیان اینکه پیش‌بینی درآمدهای نفتی دولت در سال‌جاری محقق نشده است، اظهار کرد: از آنجا که دولت تنها در درآمدهای نفتی خود، حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد، در شرایط حاضر ناچار به استقراض از بانک مرکزی است.
وی با اشاره به صورت‌های مالی بانک سرمایه تصریح کرد: بدهی این بانک به بانک مرکزی در پایان سال ۹۷، بالغ بر ۱۵۶ هزار میلیارد تومان بوده که این رقم به ۱۷۲ هزار میلیارد تومان در پایان خردادماه سال‌جاری و به ۱۱۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان در انتهای تابستان رسید.
این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: درحال حاضر بانک‌ها در دل خود نزدیک ۶۰۰ هزار میلیارد تومان زیان دارند که ناشی از رشد نقدینگی و سود موهومی است که پرداخت کردند. در این شرایط در صورتی که دولت و بانک مرکزی تصمیم به تقبل فرضا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از این بدهی را بگیرند، این مقدار بر پایه پولی کشور اضافه و بر اقتصاد ایران تاثیرگذار خواهد بود.
عباد درباره کنترل نرخ تبدیل دلار به ریال توسط بانک مرکزی گفت: با توجه به اینکه درآمدهای ارزی کشور کاهش یافته است، تقلیل نرخ ارز فعالیت دشواری بود، البته این اقدام درست نبود زیرا فنر قیمتی ارز را فشرده می‌کند. اما در عمل اصلی‌ترین عامل کاهش نرخ دلار و ثبات نسبی نرخ آن، کاهش تقاضای موثر و سرمایه‌ای آن بود، زیرا تقریبا این تقاضا به حد اشباع رسید. در حال حاضر حداقل ۲۵ میلیارد دلار اسکناس خانگی در کشور وجود دارد که البته این میزان به گزارش مجلس ۴۰ میلیارد دلار است.
وی ادامه داد: تغییرات نرخ ارز به‌ویژه دلار نیز در نهایت رخ خواهد زیرا دولت‌ها حدودا بیشتر از سه سال نمی‌توانند آن را کنترل کنند. واقعیت این است که تغییرات نقدینگی را می‌توان کنترل کرد اما تغییرات پول و تورم با یکدیگر ارتباط مستقیم دارند و عکس‌العمل آنی به یکدیگر نشان می‌دهد. در حال حاضر چرخه افزایش نرخ ارز در حال تکمیل است و احتمال پایان ثبات ارز و افزایش آن زیاد است. همچنین تا پایان سال نزدیک به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان پول به اقتصاد واریز خواهد شد که رقم خطرناکی است، این اتفاق در نهایت هم طول چرخه مذکور را کوتاه‌تر می‌کند و هم اثرات آن را تشدید می‌کند.
هشدارها و تلنگرهایی که این کارشناس بانک در جمع صاحب‌نظران مطرح کرده است در شرایط کنونی اقتصاد اگر جدی گرفته شده و برنامه‌های مدونی برای رفع این نفیصه صورت گیرد می‌تواند باعث رشد سیستم بانکداری کشور باشد اما اگر این رویه و هشدار صورت گرفته با بی‌توجهی روبه‌رو شده و نادیده گرفته شود مشکلات و معضلات بانکداری مانند بمب ساعتی رشد می‌کند و هر لحظه می‌تواند اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار دهد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399