شنبه, 25 آبان 1398 ساعت 09:25
کد خبر: 63975

هفته سخت دولت و ملت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

بی شک مهم ترین اتفاق هفته گذشته را باید افزایش 50درصدی قیمت بنزین سهمیه ای و 200درصدی بنزین آزاد دانست. افزایش قیمتی که مردم و فعالان اقتصادی را نسبت به ایجاد شوک قیمتی جدید در بازارها نگران کرده است. روحانی در دفاع از این طرح که مصوبه شورای عالی سران سه قوه است، می گوید که دولت برای جبران افزایش قیمت ها، طرح حمایت از 18میلیون خانوار را اجرا می کند تا عواید حاصل از این افزایش نرخ به جیب قشر کم تر برخوردار جامعه برود.

افزایش نرخ بنزین اقدام بحث برانگیزی است که در صفحه نفت و انرژی مفصل به آن پرداخته شده است؛ اما دولت تدبیر و امید هم تقریبا مسیر دولت های نهم و دهم را در حوزه هایی مثل مسکن و پرداخت یارانه نقدی در پیش گرفته است که نتیجه آن نابودی اقتصاد کشور بود. حتی اعلام این موضوع که اقدام اخیر دولت تصمیم همه مسولان نظام بوده است، نمی تواند توجیه کننده صدمات ناشی از آن باشد.
در عمر دولت تدبیر و امید نشانه های زیادی از اقدامات اقتصادی مشابه دولت های نهم و دهم مشاهد شد. این در حالی بود که رای مردم به ریاست جمهوری فردی از طیف سیاسی مقابل، قطعا به معنی آن بود که می خواهند سیاست ها و تفکری متفاوت از دولت قبلی اداره کشور را بر عهده بگیرد.
نکته جالب توجه اینکه وزیر اقتصاد در همین هفته طی اظهار نظری مخالفت خود را با شیوه توزیع پول و کالا میان نیازمندان که به اعتماد به نفس آن ها آسیب می زند، اعلام کرده بود.
از رویدادهای جنجال برانگیز دیگر در هفته گذشته می توان به اظهارات تند و تیز به ظاهر اقتصادی و در باطن سیاسی رئیس جمهوری در سفری که به یزد داشت، اشاره کرد که خواستار رسیدگی به پرونده دانه درشت های مفاسد اقتصادی و تعیین تکلیف پول های بالا کشیده شده پس از سال ها بررسی، شده بود.
هفته گذشته در حوزه بین الملل، گام چهارم ایران در کاهش تعهدات برجام واکنش های زیادی از سوی طرف های این توافقنامه به همراه داشت تا جایی که اتحادیه اروپا که بارها از سوی مقامات سیاسی کشورمان به بدعهدی متهم شده اند، طی بیانیه ای ایران را به بازگشت تحریم های اتحادیه اروپا تهدید کردند. بیانیه ای که البته با پاسخ توییتری وزیر امور خارجه کشورمان با لحنی طعنه آمیز مواجه شد.
هفته گذشته ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن و احداث 400هزار واحد مسکونی نیز آغاز شد و بازار اجاره واحد مسکونی بر اساس گزارش مرکز ملی آمار با افزایش 23 درصدی اجاره بها در تابستان 98 نسبت به  تابستان سال گذشته مواجه شد.
وقوع زمین لرزه در استان آذربایجان شرقی اگرچه نسبت به بزرگی زلزله و تعدد پیش لرزه ها خسارت جانی کمی به بار آورد اما با ابتکاری از سوی سخنگوی دولت همراه شد که نشست خبری هفتگی خود را با حضور در میان مردم زلزله زده برگزار کرد و با سرکشی به خانواده های آسیب دیده به آن ها دلداری داد.
قیمت دلار در هفته ای که گذشت تا حدودی افزایشی بود، اما بازار ارز همچنان در آرامشی نسبی به سر می برد و گفته می شود که قیمت ها در هیمن بازه تثبیت شده اند. دلار در ابتدای هفته با قیمت11 هزار و 353 تومان به فروش می رسید که این قیمت در معاملات پایان هفته به11هزار و 497 تومان رسید که این میزان نشان از افزایش بیش از 100 تومانی نرخ دلار دارد.
بازار بورس نیز در هفته ای که گذشت با حدودی افزایش همراه شد. در پایان معاملات هفته منتهی به ۲۲ آبان ماه ۹۸، شاخص کل با یک هزار و ۷۶۱ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۳۰۷ هزار و ۹۴ واحد رسید.
شاخص کل هم وزن هم با ۲ هزار و ۷۶۳ واحد افزایش معادل ۳.۲۲ درصد، رقم ۸۸ هزار و ۴۵۲ واحد را به نمایش گذاشت.
شاخص بازار اول با یک هزار و ۲۳۴ واحد افزایش به رقم ۲۲۲ هزار و ۶۹۶ واحد رسید و شاخص بازار دوم با سه هزار و ۷۸۶ افزایش عدد ۶۲۶ هزار و ۷۵۵ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۰.۵۶ درصد و شاخص بازار دوم با  ۰.۶۱ درصد افزایش نسبت به هفته قبل همراه شدند.
گفتنی است، در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۶۵ هزار و ۴۶۳ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱۹ درصد افزایش یافت.
قیمت نفت نیز در هفته ای که گذشت تقریبا با ثبات همراه بود و گفته می شود که احتمال توافق تجاری چین و آمریکا فضایی مثبت را بر بازار حاکم کرده است.
این در حالی است که که چشم انداز اوپک در مورد تقاضا برای نفت در سال آینده امیدها به تمدید توافق کاهش تولید در نشست ماه آینده گروه اوپک پلاس را تقویت کرده است.
علاوه بر این خوش بینی نسبت به انعقاد قریب الوقوع توافق تجاری بین آمریکا و چین و پایان یافتن جنگ تجاری عاملی دیگر برای  بهبود وضعیت بازار ها بوده است.
لری کودلوف، مشاور اقتصادی کاخ سفید با بسیار سازنده توصیف کردن مذاکرات با پکن گفت: توافق نزدیک شده است.
در نتیجه قیمت نفت برنت با چند سنت تغییر در همان بازه 62 دلاری ابتدای هفته مانده است.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395