چهارشنبه, 22 آبان 1398 ساعت 10:07
کد خبر: 63943

شفافیت کلید پیوستن به بانکداری بین‌الملل

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مائده شیرپور

عصراقتصاد: آنچه نام بانکی جمهوری اسلامی ایران را برای مراودات بین‌المللی با مشکل مواجه کرده است تصویب شدن یا نشدن یک کنوانسیون نیست بلکه شفافیتی است که علی‌رغم ابلاغ‌های پی‌درپی قانونی همچنان در نظام بانکی آنطور که باید و شاید مشاهده نمی‌شود. هر چند پیوستن به قواعد بین‌المللی می‌تواند مسیر جهانی شدن بانک‌ها را هموار کند اما بدون شفافیت به معنای واقعی کلمه در صورت امضای همه‌ی کنوانسیونها و قواعد بین‌المللی هیچ بانکی حاضر به کار کردن با بانک‌های ایران نخواهد بود.

واقعیت این است که اکثر بانک‌ها صورت مالی و طراز مالی خودشان و شرکت‌های زیرمجموعه‌هایشان از شفافیت لازم برخوردار نیستند و همین روند است که قبل از هر تحریم و امضای هر تواقنامه‌ای برای حضور در مراودات بین‌المللی برایشان مشکل ایجاد می‌کند.

با نپیوستن به FATF بانک‌های ما تبدیل به بقالی می‌شوند

هر چند که قاسم میرزایی‌نیکو، عضو فراکسیون امید مجلس معتقد است که با عدم پیوستن به FATF، بانک‌های ما در کشورهای دیگر تبدیل به بقالی می‌شوند. و می‌گوید:«با این تعلل ممکن است اتفاقی بیفتد که هیچ وقت نمی‌توان آن را جمع کرد.» اما واقعیت این است در صورت پیوستن به FATF هم باید بانکداری ما از استاندارهای شفافیت بینالمللی برخوردار باشد تا بتوان در مراودات بینالمللی عملکرد مورد انتظار رخ دهد.

شفاف‌سازی صورت‌های مالی و حرکت به سمت استانداردهای جهانی

اصل افشاء يکي از اصول اساسي پذيرفته شده حسابداري است که بر تمامي جوانب گزارشگري مالي تأثير دارد. اصل افشاء ايجاب مي‌کند که تمامي واقعيت‌هاي با اهميت مربوط به رويدادها و فعاليت‌هاي مالي بنگاه‌هاي اقتصادي به شکل مناسب و کامل گزارش شود. از این‌رو صورت‌هاي مالي بايد حاوي تمامي اطلاعات با اهميت و مربوط باشد تا امکان اتخاذ تصميمات آگاهانه را براي استفاده‌کنندگان از صورت‌هاي مالي فراهم سازد. به موجب مفاهيم مذکور؛ اطلاعاتي مربوط تلقي مي‌شود كه برتصميمات اقتصادي استفاده‌كنندگان در ارزيابي رويدادهاي گذشته، حال و آينده، تائيد يا تصحيح ارزيابي‌هاي گذشته آنها مؤثر واقع شود. در این زمینه بانک مرکزی با هدف تهیه صورت‌های مالی استاندارد و نیز ضوابط حاکم بر فعالیت‌ و بهبود گزارشگری در افشای اطلاعات و قابلیت مقایسه صورت‌های مالی بانک‌ها و موسسات اعتباری، بازنگری صورت‌های مالی بانک‌ها و موسسات اعتباری را در چارچوب (IFRS) ابلاغ کرد. در این بخشنامه از بانک‌ها و موسسات اعتباری خواسته شده اطلاعات مالی صحیح و شفاف را در قالب صورت‌های مالی، صرفاً توسط هیات مدیره بانک یا موسسه اعتباری ارائه دهند. اجراي هر چه صحيح‌تر و دقيق‌تر اين اصل باعث ارتقاي شفافيت صورت‌هاي مالي مي‌شود که به نوبه خود ريسک اطلاعات را کاهش مي‌دهد.
واقعیت این است که هر چند بسیاری بر این اعتقادند که فشارهای قبلی و جریمه‌های سنگین آمریکایی‌ها علیه تعدادی از بانک‌های اروپایی باعث شده که آنها با وجود فراهم شدن شرایط سرمایه‌گذاری در ایران و اطمینان‌بخشی آمریکایی‌ها ولی محتاطانه برخورد کنند اما برخی هم می‌گویند نبود شفافیت نظام بانکی و ناهمخوانی با استانداردهای بین‌المللی باعث شده تا آنها چندان رغبتی برای حضور در ایران نداشته باشند؟
 قطعا یک بخش به تحریم‌های قبلی باز می‌گردد و مجازات‌های سنگین بانک‌های اروپایی که از طرف آمریکا متحمل شده‌اند و هر لحظه ممکن است دچار یک چنین جریمه‌هایی شوند، همین باعث شده که خیلی اطمینان نداشته باشند که امنیت برقرار است، البته اخیرا هم اتحادیه اروپا و هم آمریکا گفتند که منعی برای همکاری با بانک‌های ایران وجود ندارد، هر بانک خارجی بخواهد که با هر بانکی در هر کشوری کار کند اول باید ریسک آن بانک را ارزیابی کند، اما با همه این تفاسیر اگر بانکی دارای وضعیت خوبی نباشد یعنی ساختارهای مالی سالمی نداشته واز نظر سرمایه دچار مشکل باشد و از نظر عملیات نیز با ریسک همراه باشد قطعا نمی‌تواند این ریسک را قبول کند .
در نهایت باید گفت؛ هر چقدر صورت‌های مالی شفاف و اطلاعات شفاف‌تر باشد مراودات بین‌المللی آسان‌تر خواهد بود. در این زمینه مجلس هم قول همکاری داده و رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی گفته که اگر بانک‌ها برای شفاف‌سازی صورت‌های مالی خود نیاز به قوانینی داشته باشند، مجلس آماده تدوین آن است.
همچنین در این زمینه رئیس پژوهشکده پولی و بانکی نیز گفت: برقراری ارتباط و تعامل کارا با نظام مالی بین‌الملل، فراهم شدن بسترهای نظارتی و قانونی در نظام بانکی کشور را می‌طلبد؛ اصلاح قوانین و مقررات پولی و بانکی، انطباق قوانین بانکی با استانداردهای بین‌المللی، تهیه صورت‌های مالی استاندارد، افزایش شفافیت گزارشگری مالی و پیاده‌سازی مناسب قوانین مبارزه با پولشویی از جمله الزامات گسترش تعاملات بین‌المللی به شمار می‌آید.
حال باید گفت به جز فراهم آوردن زمینه‌های قانونی باید بانک‌ها شفافیت مالی خود را نیز بالا ببرند تا بتانند در مراودات بین‌المللی پیشگام باشند وگرنه با تصویب FATF بدون شفافیت نمی‌توان به جایی رسید.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399