سه شنبه, 21 آبان 1398 ساعت 09:01
کد خبر: 63873

اطلاعات تکميلي

  • رشد ۲۷ درصدی سپرده‌های بانکی؛

فرصت بانک‌ها برای نجات تولید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محسن رجبی

عصر اقتصاد: گزارش بانک مرکزی از وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری در پایان تیرماه سال ۱۳۹۸ حاکی از آن است که مانده کل سپرده‌ها بالغ بر ۲۲۱۶۵.۱ هزار میلیارد ریال شده که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۴۶۹۶.۴ هزار میلیارد ریال (۲۶.۹ درصد) و نسبت به پایان سال قبل معادل ۱۴۹۱.۷ هزار میلیارد ریال (۷.۲ درصد) افزایش نشان می‌دهد همین رویه می‌تواند فرصتی مغتنم شمرده شود تا رونق تولید را شاهد باشیم اگر بانک‌ها بتوانند سرمایه های مردم را در بخش رونق کسب کار و تولید به کار گیرند هم تکیه بر اقتصاد مقاومتی افزوده شده و هم بخشی از مشکل اشتغال جوانان برطرف می‌شود.

براساس آمار اعلام شده بیشترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده ۱۱۹۶۹.۸ هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد معادل ۵۹.۵ هزار میلیارد ریال است. مانده کل تسهیلات بالغ بر ۱۶۱۰۸.۹ هزار میلیارد ریال است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۲۸۷۲.۵ هزار میلیارد ریال (۲۱.۷ درصد) و نسبت به پایان سال قبل ۱۰۱۸.۷ هزار میلیارد ریال (۶.۸ درصد) افزایش داشته است. بیشترین مبلغ تسهیلات مربوط به استان تهران با مانده ۱۰۴۴۵.۲ هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل ۵۴.۸ هزار میلیارد ریال است.
شایان ذکر است نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی ۸۱ درصد است که نسبت به پایان تیرماه ۱۳۹۷ و پایان اسفند ۱۳۹۷، به ترتیب ۳.۵ و ۰.۳ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. نسبت مذکور در استان تهران ۹۶.۳ درصد و در استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۰۴.۹ درصد است.
این در حالی است که لایحه مالیات بر عایدی سرمایه هم‌اکنون در حال نهایی شدن در دولت می‌باشد و قرار است به زودی به مجلس ارسال شود. جزئیات منتشره در مورد این لایحه توسط مسئولین نشان می‌دهد، گویا دولت برنامه‌ای برای اخذ مالیات از سود سپرده‌های بانکی ندارد. به گفته وحید شقاقی شهری کارشناس مسائل اقتصادی در سال گذشته فردی ۲۳ میلیارد تومان درآمد بدون زحمت از محل سود سپرده دریافت کرده و مالیاتی بابت آن نپرداخته و این در حالی است که تولیدکننده مالیات‌هایی تحت عنوان مالیات بر درآمد و مالیات بر مشاغل پرداخت می‌کند.
پیش از این نیز عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه از سال قبل به دنبال افزایش پشتیبانی از تولید بودیم و امسال نیز به صورت جدی رونق تولید را در دستور کار داریم، تصریح کرد: ماهی 50 هزار میلیارد تومان بانک ها به تولید تسهیلات می‌دهند. برنامه بانک مرکزی افزایش سهم بخش مسکن و صنعت از تسهیلات دریافتی بانک هاست. وی در پاسخ به برخی اظهارات مبنی بر همراهی بانک مرکزی برای رونق تولید و... گفت: همراهی بانک مرکزی اینطور نیست که مدام پول چاپ کنیم؛ مسئول اصلی ثبات قیمت ها بانک مرکزی است و رونق فقط به پرداخت پول نیست بلکه باید بهره‌وری افزایش یابد، تقاضا برای محصولات وجود داشته باشد و ضمن اینکه کالا تولید داخلی باشد و وابستگی به خارج نداشته باشد.
حال باید دید با توجه به سیاست‌های بانک مرکزی و رشد سپرده‌گذاری بانک‌ها می‌توان به روی کمک بانک‌ها برای افزایش تولید داخل و به نوعی اقتصاد مقاومتی و کمک به اشتتغال‌زایی حسابی عملی باز کرد و آثار این رفتارها را در عمل مشاهده کرد؟!

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399