سه شنبه, 21 آبان 1398 ساعت 08:55
کد خبر: 63870

سرمایه جدید 2.2 میلیارد بشکه‌ای کشور در انتظار توسعه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: وزیر نفت در خصوص مخزن نفتی جدید کشف شده در کشور گفت: عملیات اکتشاف این میدان با پیشرفته ترین روش های اکتشافی به عنوان یک اکتشاف فناورانه و کار جدید اکتشافی با سه حلقه چاه از سال ٩٥ آغاز شد و با توجه به اینکه حدود ٣١ میلیارد بشکه اکتشاف های پیشین بوده است، حدود ٢٢ میلیارد بشکه به ذخایر نفت درجای کشور و ٢.٢ میلیارد بشکه به ذخایر نفت قابل برداشت کشور افزوده می شود.

بیژن زنگنه روز گذشته در مراسم تشریح جزئیات این میدان کشف شده گفت: این مخزن دومین مخزن بزرگ کشف شده در ایران است و نام آن به پاس خدمات همه افرادی که در گوشه و کنار کشور به خدمت می پردازند، به ویژه کارکنان مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران که نام آوران گمنام صنعت نفت هستند، «نام آوران» گذاشته شد.
وی با اشاره به اینکه مخزن کشف شده ٥٣ میلیارد بشکه ذخیره نفت درجا دارد، افزود: عملیات اکتشاف این میدان با پیشرفته ترین روش های اکتشافی به عنوان یک اکتشاف فناورانه و کار جدید اکتشافی با سه حلقه چاه از سال ٩٥ آغاز شد و با توجه به اینکه حدود ٣١ میلیارد بشکه اکتشاف های پیشین بوده است، حدود ٢٢ میلیارد بشکه به ذخایر نفت درجای کشور و ٢.٢ میلیارد بشکه به ذخایر نفت قابل برداشت کشور افزوده می شود.
وزیر نفت از میدان نفتی نام آوران به عنوان دومین مخزن نفتی بزرگ کشف شده در ایران نام برد و یادآور شد: نخستین لایه بزرگ، لایه آسماری گچساران با ٥٤ میلیارد بشکه ذخیره نفت درجا بوده است.
زنگنه با اشاره به اینکه این میدان به وسعت ۲۴۰۰ کیلومتر مربع در عمق تقریبی ۳۱۰۰ متر با لایه نفتی به ضخامت حدود ۸۰ متر است، گفت: تاکنون از این مخزن ۵۳ میلیارد بشکه نفت درجا کشف شده است که احتمال گسترش این میدان به سمت جنوب غربی و جنوب شرقی به طور قابل توجهی وجود دارد.
وی با تأکید بر اهمیت فناوری در ضریب بازیافت یا میزان برداشت اظهار کرد: با هر یک درصد بهبود ضریب بازیافت از این ۵۳ میلیارد بشکه نفت، ۵۳۰ میلیون بشکه نفت حاصل می شود که با قیمت کنونی، ۳۲ میلیارد دلار ثروت به کشور اضافه می شود، بنابراین باید همه اهتمام خود را در بحث توسعه فناوری و تحقیقات و پژوهش و فناوری در بخش بالادست نفت متوجه افزایش ضریب بازیافت کنیم.
وزیر نفت با قدردانی از کارکنان و مدیران مدیریت اکتشاف و مناطق نفت خیز جنوب گفت: کشف این میدان را در آستانه این اعیاد به مردم ایران تبریک می گویم که این ثروت خدادادی را از دل این زمین در این شرایط سخت به ما نمایاند.
زنگنه با اشاره به اینکه برنامه توسعه ای وزارت نفت برای این میدان ها در قالب برنامه هایی است که برای آب تیمور، منصوری، سپهر و جفیر خواهیم دید، افزود: برنامه متمایزی برای این میدان ها نداریم، اما باید از این میدان ها استفاده شود و این ذخایر کشور است که بر آن افزوده می شود.
وی با بیان اینکه نام این مخزن طبق هماهنگی ها «نام آوران» گذاشته شد، افزود: به پاس خدمات همه افراد شریف به ویژه کارکنان مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران که در گوشه و کنار این سرزمین، بدون هیچ توقع و چشم داشتی به خدمت به کشور می پردازند، نام این میدان نام آوران گذاشته شد.
وزیر نفت تصریح کرد: جا دارد در مقابل خدمات همکارانی که در شرایط سخت در بخش های مختلف صنعت نفت کار می کنند سر تعظیم فرود بیاوریم. نام آوران واقعی همان گمنامان نام آور افتخارآفرین ملت ایران هستند.
زنگنه همچنین در جمع خبرنگاران نیز درباره اینکه تولید نفت کشور با برداشت از این مخزن چه مقدار افزایش خواهد یافت، اظهار کرد: درباره تولید میدان ها باید در شرایط عادی صحبت شود، ما اکنون تنگناهای زیادی برای توسعه داریم.
وی درباره اینکه آیا امکان افزایش ضریب بازیافت این مخزن وجود دارد، با اشاره به اینکه ضریب بازیافت در دنیا به دلیل رشد فناوری در حال افزایش است، تصریح کرد: ایران از دو روش می تواند ضریب بازیافت میدان های نفتی خود را افزایش دهد. نخست تکیه بر فناوری داخلی است که این فناوری می تواند با استفاده از کمک دانشگاه ها ارتقا یابد و دیگری همکاری با شرکت های بزرگ نفتی جهان و صاحب فناوری است.
وزیر نفت درباره میانگین بازیافت این مخزن نفتی هم با بیان اینکه عدد بازیافت برای میدان های مختلف براساس وضع مخزن، سنگ مخزن و مسائل دیگر متفاوت است، گفت: ما هم ضریب بازیافت ۶-۵ درصدی داریم و هم ضریب بازیافت ۶۰ درصدی، اما باید تلاش کنیم ضریب بازیافت میدان های نفتی را افزایش دهیم.
زنگنه درباره اینکه آیا کشف اخیر جایگاه نفتی ایران را در دنیا افزایش می دهد، گفت: واقعیت این است که در کوتاه مدت ظرفیت قابل عرضه نفت مهم است، اما در میان مدت و درازمدت کسی نمی تواند ذخایر موجود قابل بازیافت یک کشور را نادیده گیرد.
سید صالح هندی، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با اشاره به جزئیات کشف جدید نفتی ایران عنوان کرد: مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با توجه به این واقعیت که دوران کشف تله های ساختمانی و طاقدیسی به تدریج به پایان می رسد و باید به دنبال روش های جدید مبتنی بر تله های ترکیبی و چینه ای بود، از سال ۹۵ تغییراتی را در رویکرد، نگاه و حتی ساختار خود اعمال کرد.
وی اکتشاف های تازه را یکی از نتایج تثبیت رویکرد جدید اکتشافی دانست و در توضیح بیشتر گفت: با تاکید مدیریت اکتشاف بر ضرورت مطالعه یکپارچه به جای نگاه های بخشی و جزئی به یک منطقه، پروژه لرزه نگاری سپهر در دشت آبادان در دستور کار قرار گرفت و دستاوردهای این پروژه ثابت کرد که فعالیت های لرزه نگاری تا چه حد می تواند در کسب موفقیت های اکتشافی موثر باشد. به این ترتیب ایده ای مطرح شد مبنی بر اینکه ممکن است بین میدان های قدیمی نیز نفت وجود داشته باشد و این ایده، راهبرد کشف میان میدان های بزرگ را پیش روی مدیریت اکتشاف قرار داد.
مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: به این منظور سه چاه اکتشافی حفاری و از اطلاعات چاه آب تیمور ۵۳ که به همت همکاران شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب حفاری شده بود استفاده شد که قرار دادن مجموع اطلاعات حاصل از فعالیت های انجام شده و شبیه سازی و مدل سازی های صورت گرفته در کنار هم، مخزن بزرگی را با لایه زمین شناسی ایلام پیش روی ما ترسیم کرد.
هندی گفت: به دلیل گستردگی لایه ایلام در بخش های دیگر، نام این مخزن «نام آوران» گذاشته شده است.
وی اظهار کرد: این موفقیت اکتشافی با استفاده از یک تله نفتی مرکب و ترکیبی از تغییرات چینه ای، سطح تماس آب و تبعیت از طاقدیس های قدیمی حاصل شد و رویکرد و ریل گذاری جدید اکتشاف که منتهی به این کشف شده است، ادامه می یابد.
هندی همچنین از همکاری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران در به ثمر رسیدن کشف نام آوران و همین طور از وزیر و مدیران ارشد نفت به ویژه مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، به پاس حمایت ها، حوصله و صبری که تا به ثمر نشستن رویکرد جدید مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران به خرج داده اند، قدردانی کرد.
گفتنی است در این مراسم، اطلس اکتشافات میدان های نفت و گاز ایران در سال های پس از انقلاب اسلامی که به همت مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران تدوین شده است، نیز رونمایی شد.
هندی با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران در تمام سال های پس از انقلاب به جز ۶ سال که کشور در بحبوحه جنگ بوده، هر سال کشف جدیدی داشته است، گفت: در اطلس اکتشافات میدان های نفت و گاز ایران، همه اکتشاف ها در این چهار دهه بازتاب داده شده است.
وی افزود: در این مدت در مجموع ۷۳ میدان مشتمل بر ۳۶ میدان نفتی و ۳۷ میدان گازی کشف شده است که از این میان، ۲۶ میدان مرزی و مشترک بوده اند.
به گفته هندی، تمام نفت برداشت شده در کشور در چهار دهه اخیر با اکتشاف های انجام شده جایگزین شده و در حوزه گاز شرایط به مراتب بهتر است و هشت برابر گاز برداشت شده در مخازن موجود است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399