یکشنبه, 19 آبان 1398 ساعت 09:31
کد خبر: 63753

صرفه جویی 250 میلیون مترمکعبی گاز با افتتاح واحد بخار نیروگاه گهران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: مجری طرح نیروگاه های خصوصی شرکت برق حرارتی خبر داد: در راستای کمپین الف- ب ایران، بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی گهران به ظرفیت 160 مگاوات روز دوشنبه توسط ریاست جمهور به بهره برداری می رسد و با بهره برداری از این واحد، سالانه 250 میلیون متر مکعب گاز صرفه جویی می شود.

امیر دودابی نژاد، مجری طرح نیروگاه های خصوصی شرکت برق حرارتی، روز گذشته در یک نشست خبری گفت: فاز گاز نیروگاه سیکل ترکیبی گهران در زمستان سال 96 افتتاح شد. بنابراین از آن روز تاکنون ضمن بهره برداری از واحدهای گاز مشغول تکمیل واحد بخار این نیروگاه بودیم به همین منظور این واحد بخار 22 تیرماه امسال به شبکه سراسری سنکرون و متصل شد.
وی با بیان اینکه این نیروگاه دو واحد 166 مگاواتی گازی دارد که زمستان سال 96 افتتاح شد گفت: راندمان بخش گاز نیروگاه گهران 34 درصد است و راندمان کل بلوک پس از افتتاح بخش بخار به 49 درصد خواهد رسید.
دودابی نژاد با اشاره به اینکه مصرف گاز طبیعی این نیروگاه 45 هزار متر مکعب در ساعت است گفت: اگر قرار باشد از سوخت دوم برای این نیروگاه استفاده شود گازوئیل به میزان 45 هزار لیتر در ساعت مصرف خواهد شد.
مجری طرح نیروگاه های خصوصی شرکت برق حرارتی با اشاره به اینکه نوع سرمایه گذاری صورت گرفته که بخش عمده آن را پوشش می دهد از طریق فاینانس شرکت مپنا انجام شده است اظهار  داشت: 200 مگاوات از 492 مگاوات افتتاح شده با شرکت برق حرارتی قرارداد خرید تضمینی دارند که شرکت برق حرارتی به صورت تضمینی این 200 مگاوات را خریداری می کند و مابقی نیز به مصرف واحدهای صنعتی خود مجموعه یا سایر واحدها می رسد.
وی خاطرنشان کرد: برای این نیروگاه و تکمیل واحد بخار 250 میلیون مترمکعب سوخت گاز در سال صرفه جویی می شود.
دودابی نژاد افزود: 16 هزار مگاوات ظرفیت  نیروگاه های گازی کشور است که هنوز واحد بخار آنها افتتاح نشده است.
مجری طرح نیروگاه های خصوصی شرکت برق حرارتی در پاسخ به این سوال که چه میزان اعتبار برای افتتاح واحدهای بخار نیاز است گفت: در ماده 12 قانون رفع موانع تولید، امکاناتی از سوی قانون گذار پیش بینی شده است. بر این مبنا در صورتی که سرمایه گذاری برای واحدهای بخار انجام شود هزینه سرمایه گذاری از محل صرفه جویی سوخت قابل پرداخت است و این یک جریان خوبی خواهد بود.
وی افزود: سازوکارهای این موضوع پیش بینی شده است اما تا تکمیل آن فاصله داریم اما موضوعی که باید به آن اذعان داشت این است که قطعا اجرای این قانون منافع خوبی برای کشور به ارمغان خواهد آورد.
همچنین در این نشست حسنعلی تقی زاده مدیرعامل انرژی تابان هور با اشاره به اینکه با هدف تامین انرژی مورد نیاز واحدهای صنعتی گلگهر و با ظرفیت 1500 واحد مطالعات لازم انجام شد گفت: در فاز 3 نیروگاه به ظرفیت 500 مگاوات و سه بلوک 500 مگاواتی برنامه ریزی شد تا احداث و اجرا شود.
وی افزود: بلوک اول که همان 500 مگاوات است احداث شده و وارد مدار بهره برداری قرار گرفت و یک واحد بخار 160 مگاواتی مانده است که به بهره برداری خواهد رسید.
تقی زاده با بیان اینکه واحدهای گاز نیروگاه گهران دو سال است که به مرحله تجاری رسیده است اظهار داشت: واحد گازی نیروگاه گهران ابتدای مهرماه به بهره برداری تجاری رسید.
وی خاطرنشان کرد: حجم سرمایه گذاری دو بلوک اول نیروگاه گهران 280 میلیون یورو بود که 70 درصد آن را شرکت مپنا فاینانس کرده است.
به گفته تقی زاده بلوک یک یا همان فاز یک نیروگاه به میزان 500 مگاوات از نوع کلاس E بوده است که راندمان آن 48 درصد است.
مدیرعامل انرژی تابان هور ادامه داد: مذاکرات اولیه با مپنا و آنسالدو ایتالیا انجام شده است و قرار است مذاکرات فاینانس با اسکیم بانک روسیه برای بلوک دو به میزان 300 میلیون یورو انجام شود که البته با این درخواست موافقت شده است. پس اگر شرکت برق حرارتی کمک کند می توانیم بلوک دو این نیروگاه را زودتر شروع کنیم.
به گفته وی بلوک سه نیز مطالعات آن انجام شده است و بعد از اجرای بلوک دو بلوک سه را شروع خواهیم کرد.
وی تاکید کرد: برای احداث بلوک دو نیروگاه مپنا در اولویت قرار دارد اما اگر نتواند کلاس F را به ما بدهد مجبور هستیم از آنسالدو ایتالیا برای این منظور استفاده کنیم.
مدیرعامل انرژی تابان هور با اشاره به اینکه شرکت آنسالدو ایتالیا یک ویژگی خاصی دارد گفت: بعد از اینکه تحریم ها شدت بیشتری گرفت به دلیل اینکه یک تجربه خوبی در همکاری با شرکت آنسالدو برای نیروگاه هریس داشتیم چرا که تمامی تجهیزات نیروگاه بخار هریس را علی رغم تحریم ها به ما تحویل داد.
وی افزود: سیاست ایتالیایی ها در مورد تحریم ها اینگونه است که آنها تجهیزات را می دهند اما فقط باید ارز را به آنها برسانیم.
در ادامه مجید دبیران، مدیر عامل شرکت گوهر انرژی سیرجان با اشاره به پست بلافصل نیروگاه سیکل ترکیبی گوهران اظهار کرد:  وجه تمایز این نیروگاه اتصال به شبکه سراسری برق کشور است و از طریق پست بلافصل می تواند انرژی مورد نیاز کارخانجات گل گهر را تامین کند. مساحت این پست ۳۰ هکتار بوده و قابلیت اتصال به سه بلوک سیکل ترکیبی را دارد.
به گفته وی ارزش این پست در حال حاضر بالغ بر ۳۶۰ میلیارد تومان است و ساخت آن حدود دو سال طول کشید.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399