شنبه, 18 آبان 1398 ساعت 08:41
کد خبر: 63685

آخر هفته ای مشکوک با محوریت فعالیت هسته ای ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

اولین هفته نوامبر 2019 قطعا با گام بزرگ ایران در کاهش تعهدات برجامی و آغاز غنی سازی اورانیوم در تاسیسات هسته ای فردو ثبت خواهد شد. ایران در گام چهارم با فاصله زیادی از گام های قبلی، تعهدات خود در برجام را کاهش داده و به مراحل نهایی اقدامات خود نزدیک می شود که برخلاف گام های اولیه دیگر قابل بازگشت نخواهد بود.

هفته گذشته علاوه بر چهارمین گام ایران که آخر هفته را با واکنش های داخلی و خارجی مربوط به این اتفاق همراه کرد، خبری مبنی بر اقدام مشکوک ضد امنیتی بازرس آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز قابل توجه بود. سنجش های مکرر با استفاده از تجهیزات تشخیص دهنده مختلف، حاکی از آن است که بدون شک برخی مواد مشکوک در این حادثه وجود داشته است.
اما اتفاقات مشکوک در آخر هفته گذشته به این محدود نشد و فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش از پرواز یک شیء مشکوک در آسمان ایران خبر داد که پس از انهدام توسط پدافند هوایی ارتش اعلام شد که این شی مشکوک یک فروند پهپاد متجاوز خارجی به حریم هوایی کشورمان بوده است.
همزمانی این رویدادها حتی اگر اتفاقی باشد، قطعا حاوی پیام ها و هشدارهای جدی برای امنیت کشورمان خواهد بود.
ایران در یک سال گذشته فشارهای حداکثری بر اقتصاد خود را از سر گذرانده و با اعلام گام چهارم، آمریکا و اروپا بازهم از تشدید فشارها بر ایران سخن گفته اند.
فشارها و حملاتی که باید با هوشیاری و همدلی مردم و البته سیاست های هوشمندانه دولت، یکی پس از دیگری خنثی شود تا بتوان به آینده کشور و تداوم روند توسعه ای آن امیدوار بود.
بازارها هفته گذشته با وجود یک روز تعطیلی راکد نبودند.
قیمت ارز در هفته ای که گذشت با افزایشی نسبی همراه بود. ارزش دلار در هفته ای که گذشت از 11244 به 11338 رسید که نشان دهنده افزایش در حدود 100 تومان است.
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران نیز در پایان معاملات روز سه شنبه (چهاردهم آبان ماه) به عدد ۳۰۵ هزار و ۳۳۳ واحد رسید که در مقایسه با پایان هفته گذشته حدود یک درصد افت داشت.
شاخص آزاد شناور در آخرین روز معاملات هفته منتهی به 8 آبان ۳۵۳ هزار و ۷۷۲واحد بود که در پایان معاملات هفته اخیر به رقم ۳۴۹ هزار و ۴۹۳ واحد رسید و کاهش چهار هزار و ۲۷۹ واحدی را رقم زد.
همچنین شاخص کل (هم وزن) به ۸۵ هزار و ۶۸۹ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) به عدد ۵۷ هزار و ۲۹۶ واحد رسید.
ارزش بورس تهران در چهار روز معاملات هفته جاری ۱۱ هزار و ۳۱۰ میلیارد ریال و ارزش فرابورس در مدت ذکر شده، سه هزار و ۱۲۰ میلیارد ریال بود.
قیمت نفت نیز در هفته اخیر با وجود این که در روزهای ابتدای هفته به دلیل اخبار مثبت از مذاکرات تجاری آمریکا و چین با افزایش همراه شده بود در ادامه کار خود به دلیل انتشار آمار افزایش سطح ذخایر نفت آمریکا با کاهش رو به رو شد و از بالای 62 دلار به سطح 61 دلاری رسید.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399