سه شنبه, 14 آبان 1398 ساعت 09:44
کد خبر: 63633

اجرای نسخه پیچی الکترونیکی در تمام داروخانه های کشور/ رفع همپوشانی ۲.۳ میلیون نفر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیلا علی نژاد

عصراقتصاد: اجرای طرح بیمه سلامت روز گذشته ۱۳ آبان ماه در مراسمی با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، سعید نمکی وزیر بهداشت و جمعی از مسئولان وزارت بهداشت و بیمه سلامت در مرکز همایش های صدا و سیمای جمهوری اسلامی به طور رسمی آغاز شد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با اشاره به اینکه درسازمان تأمین اجتماعی ۲.۳ میلیون نفر رفع همپوشانی بیمه ای داشتیم، گفت: تا پایان آبان نسخه پیچی الکترونیک در تمام داروخانه های کشوراجرایی می شود.

طاهر موهبتی، صبح دوشنبه در مراسم نکوداشت روز ملی بیمه سلامت اظهار داشت: سال گذشته با مشکلات زیادی در خصوص عدم توازن منابع و مصارف بیمه ها مواجه بودیم و همچنین با ۶ هزار میلیارد تومان زیان انباشته در سال ۹۶ روبرو بودیم اما امروز با تلاش های صورت گرفته و همراهی وزیر بهداشت، گام های خوبی صورت گرفته، به طوری که با هدفمند کردن بیمه رایگان به سمت گروه های نیازمند با یک استراتژی و رویکرد جدید توانستیم بار مراجعه را ۴۴ درصد و هزینه ها را ۲۲ درصد کاهش دهیم.

وی افزود: توسعه بیمه ایرانیان که در حال حاضر تعداد آنها با افزایش ۵۰ درصدی به ۷۰۰ هزار رسیده رفع همپوشانی بین سازمان های بیمه ای و جلوگیری از ایجاد همپوشانی های جدید، اجرای راهنماهای بالینی و... و. از جمله اقداماتی بوده که صورت گرفته است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت  با اشاره به اینکه دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر فقط با تأمین اجتماعی رفع همپوشانی انجام شده است، تصریح کرد: در گذشته رتبه اول سونوگرافی دوران بارداری را داشتیم که امروز به رتبه ۶ کاهش پیدا کرده، همچنین توانستیم در ایجاد سازمان الکترونیک بیمه، گام های موثری برداریم و نسخه الکترونیک را در ۲۳۵ شهر اجرایی کنیم.

موهبتی اظهار داشت: براساس قول وزیر بهداشت تا پایان آبان ماه زیرساخت نسخه پیچی الکترونیک در تمامی داروخانه های کشور فراهم می شود. همچنین رسیدگی به اسناد الکترونیک نیز در ۴۴۰ بیمارستان در حال اجرا است.

وی با اشاره به اینکه خط قرمز ما محرومان هستند، خاطرنشان کرد: ارائه خدمت به نیازمندان و محرومان اهداف اصلی ماست و امسال برای اولین بار هزینه های نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است در حالی که سالانه با ۴۴ درصد افزایش روبرو بودیم و همچنین زیان انباشته ما ۵۰ درصد کاهش یافت و با کمترین آسیب توانستیم بحران را پشت سر بگذاریم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت از آغاز پوشش اجباری بیمه سلامت خبر داد و گفت: در زمانی که محدودیت اعتباری داریم و معیشت مردم با مشکل مواجه است، پوشش اجباری پاسخی است برای صیانت از سختی های مردم و همه سعی ما این است که از آسیب ها جلوگیری کنیم که این موضوع در ۲۴ سال گذشته بی سابقه بوده است.

 وی تأکید کرد: با آئین نامه دولت در خصوص پوشش اجباری بیمه سلامت به جایگاه اصلی بیمه ها باز می گردیم. همچنین نگاه دکتر نمکی وزیر بهداشت درباره استقلال بیمه ها به گونه ای است که همانگونه که با تأمین اجتماعی رفتار می شود با ما نیز برخورد می شود. به طوری که به استقلال ما خدشه ای وارد نمی شود.

جهانگیری: بیمه سلامت کانون اصلی عدالت‌طلبی هر جامعه است

معاون اول رئیس جمهوری عدالت را نقطه اشتراک تشکیل هر حکومت دانست و گفت: بیمه سلامت کانون اصلی عدالت هر جامعه است.

اسحاق جهانگیری اظهار داشت: مهمترین اقدام عدالت در جامعه جهانی، استقرار نظام بیمه ای است حتی برای جامعه‌ای که دغدغه سیل، آتش سوزی یا تصادف دارد، مهمترین راه رفع این دغدغه نظام بیمه ای است.

معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر این که به دلیل اهمیت و جایگاه سلامت، بیمه سلامت رکن اصلی بیمه ای و کانون اصلی عدالت طلبی یک جامعه است،  افزود: هیچ جامعه‌ای نمی تواند ادعای عدالت کند، اما بگوید برای روزهای رنج مردم جامعه خود فکری نکرده است. یعنی فردی در هیچ جای کشور نباشد که فرصت حداقلی برای پوشش بیمه ای او فراهم نشده باشد.

جهانگیری گفت: سال ۹۴ طرح تحول سلامت آغاز به کار کرد و در مرحله قبل بیمه همگانی ۱۰ میلیون نفر ثبت نام کردند که کار خوبی انجام شد همپوشانی حذف شد اما برای طبقات ضعیف این پوشش اجباری پیش بینی شد. 

وی یکی از توفیقات طرح بیمه سلامت را الکترونیکی کردن پرونده سلامت برای همه برشمرد و گفت: یکی از اولویت‌های دولت هم همین موضوع است. باید به بحث‌های پزشک خانواده هم کمک شود تا طرح سلامت در این دوره هم به خوبی انجام شود.

جهانگیری همچنین درباره دارو و پیشرفت های حاصل شده در تولید آن  درداخل کشور گفت: ۹۷ درصد داروی کشور داخل تولید می‌شود و این در شرایط ارزی و با توجه به محدودیت‌ها کار بزرگی است که انجام شده است.

معاون اول رئیس جمهوری اظهارداشت: آمریکایی‌ها اعلام کردند از اردیبهشت این تحریم‌ها را اعمال می‌کنیم پس ما نمی‌توانستیم دست روی دست بگذاریم لذا قبل تحریم‌ها دو برابر مورد نیاز تجهیزات وارد کردیم.

وزیر بهداشت: هیچ کارخانه دارویی ساعتی توقف در تولید ندارد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هیچ کارخانه دارویی ساعتی توقف در تولید ندارد و هیچ اتاق عملی ثانیه ای تعطیل نمی شود.

سعید نمکی نیز در مراسم روز ملی بیمه سلامت افزود: روزی که من سرکار آمدم برای برخی داروها ۱۵ روز و در بهترین موارد یک ماه ذخیره داشتیم امروز و در سخت ترین شرایط تحریم با حمایت دولت، بانک مرکزی و صنعت دارویی کشور همه کارخانه های دارویی با تمام ظرفیت خود فعالیت می کنند.

وی اضافه کرد: سهم دارو از تولید ناخالص ملی ۱.۲ درصد است در حالی که در کشورهای پیشرفته بین ۶ دهم تا ۷ دهم است؛ بنابراین در تلاشیم با اجرای راهنماهای بالینی این هزینه ها را ساماندهی کنیم.

نمکی گفت: سه درصد داروهای کشور وارداتی است اما این داروها ۳۰ درصد سبد هزینه دارویی کشور را می بلعند به بیان دیگر ۹۷ درصد داروهای تولید داخل سالانه ۶۰۰ میلیارد تومان هزینه دارند اما سه درصد داروی خارجی سالانه ۱.۴ میلیارد دلار بار مالی دارد.

وزیر بهداشت اظهار داشت: برای کاهش هزینه های اضافه و ساماندهی اقتصاد سلامت تاکنون ۶۰۰ راهنمای بالینی برای خدمات پرهزینه تدوین و ابلاغ شده است و ۶۰۰ راهنمای بالینی دیگر به زودی تدوین و ابلاغ می شود.

نمکی افزود: طرح تحول سلامت با وجود دستاوردهای طلایی و بزرگی که داشت نقصان و کاستی هم داشت که بی توجهی و نپرداختن به اقتصاد سلامت بود. اجرای این طرح به مقدماتی نیاز داشت از جمله استقرار پرونده الکترونیک سلامت و استقرار پزشکی خانواده و نظام ارجاع و بقیه الزامات و بدون ریل گذاری این مقدمات به نتیجه مطلوب نمی رسید.

وزیر بهداشت گفت: همکاران برای استقرار پرونده الکترونیک سلامت وعده ۳ و ۴ ساله می دادند اما با طرح جهادی توانستیم ظرف چهار ماه پرونده الکترونیک سلامت را مستقر کنیم.

نمکی گفت: امروز با اجرای طرح پوشش اجباری بیمه سلامت امیدواریم بتوانیم ۸ تا ۹ میلیون نفر که هیچ بیمه ای ندارند، تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399