سه شنبه, 14 آبان 1398 ساعت 08:46
کد خبر: 63620

هزینه از امنیت ملی برای حفظ کدام منافع؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

چند متر آنطرف تر از مرزهای کشور، همسایگانمان درگیر بحران هستند. بحرانی که برافروزندگانش چشم به ایران دارند و در این گیر و دار اگر فردی با بیان موضوعاتی، مستقیم امنیت ملی را هدف قرار دهد، نباید مورد بازخواست قرار گیرد؟

یک شنبه شب در فضای مجازی مصاحبه ای از یک برنامه صبحگاهی صدا و سیما (مربوط به شنبه 11آبان ماه) با یکی از نمایندگان مجلس منتشر شد، متن پیوست مصاحبه فوق این بود: «سلام به همه عزیزان، همین امروز ساعت نه کانال سه اعلام کردکه تمام ذرت وارد شده کشور سمی است والان چند نفر هم بازداشت هستن وخواهش کردن که اسنک وپفکها وآرد ذرت از سم ددت هم خطرناکتر است لطف کنید به هم اطلاع دهید چون سیصدوپنجاه هزارتن وارد ایران شده حتی پرندگان هم اگر بخورن مسموم می شوند. دولت هنوز کاری نتونسته انجام بده فقط باید دست به دعا شد».
اما پیگیری های رسانه ای حاکی از این نکته بود که موضوع بیان شده از سوی این نماینده محترم، موضوع تازه ای نیست و هیچ ذرت آلوده ای به کشور وارد نشده است حتی شنیده ها حکایت از آن دارد که موضوع پیش از این از سوی ریاست سازمان استاندارد پاسخ داده شده و حتی توزیع ذرت آلوده نیز از سوی این سازمان و دیگر نهادهای نظارتی تکذیب شده است.
جالب تر آنکه موضوع مورد اشاره ایشان مربوط به سه سال قبل است، در سال 95 محموله ای 500 هزار تنی از ذرت به کشور وارد شده، از این میزان بالغ بر 140 هزار تن آلوده تشخیص داده شد و اجازه ورود به آن داده نشده است. وزارت جهاد کشاورزی نیز در این مورد چندین بار توضیح داده و بیانیه صادر کرده، حتی شنیده ها حکایت از آن دارد که حجتی وزیر کشاورزی با حضور در کمیسیون اصل 90 این موضوع را پاسخ گفته است و بنابر اظهارات مقامات دولتی حتی یک دانه ذرت آلوده از محموله فوق اجازه ترخیص از گمرک پیدا نکرده است.
اما سئوال اینجاست که طرح مجدد موضوع در رسانه ملی و توزیع آن در فضای مجازی و ایجاد موج خبری که تنها نتیجه آن ایجاد نگرانی در جامعه است، با چه هدفی اتفاق می افتد؟ آیا نمی توانیم این نوع اقدامات را به نوعی بازی گرفتن امنیت ملی بدانیم؟ اگر چنین اقدامی با هدف برسر زبان ها افتادن و داشتن برگ برنده جهت حضور در رقابتهای انتخاباتی باشد، آیا ضرورت ندارد که از سوی دستگاههای امنیتی مورد توجه قرار گیرد؟
نکته دیگری که نباید از قلم بیفتد توجه مدیران صدا و سیما به این نکته است که  باید نسبت به این نوع تحرکات دقت بیشتری داشته باشند. یکی از دستور العملهای ثابت صدا و سیما در سالهای گذشته و در ماههای نزدیک به انتخابات، دقت نظر و محدود کردن حضور نمایندگان مجلس در برنامه ها و حداقل بر روز آنتن زنده این سازمان بود. اما امسال به نظر می رسد این دستور العمل چندان جدی گرفته نشده است.
همانطور که در ابتدای این سطور به آن اشاره شد، متاسفانه ایران در دل منطقه ای بحران زده قرار دارد و هر نوع هزینه کردی از افکار عمومی در این شرایط می تواند امنیت ملی را به مخاطره بیندازد، ولی متاسفانه برخی از افراد بی توجه به این مسئله با نگاهی تک بعدی منافعی را دنبال می کنند که به هیچ وجه نمی توانیم آنرا در راستای منافع ملی بدانیم و عدم برخورد دستگاههای نظارتی با چنین رفتارهایی باعث می شود که این رفتارها مشروع جلوه کند.
از سوی دیگر صنایعی که در این فضا مورد اتهام قرار می گیرند، از کجا باید مطالبه زیانشان را بکنند؟ آیا کسانی که این نوع مطالب را بیان می کنند، حاضرند پاسخگوی صنایع زیان دیده باشند؟ آیا دستگاه قضایی قصد برخورد با چنین اتفاقاتی را ندارد؟ حتی اگر فرض بر درست بودن ادعا داشته باشیم، آیا طرح موضوع به این شکل که رخ داده، به غیر از بحران امنیتی، به رکود صنعت دامن نخواهد زد؟

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399