دوشنبه, 13 آبان 1398 ساعت 14:06
کد خبر: 63592

اطلاعات تکميلي

  • کدام بانک‌ها وعده کمک به سیل‌زدگان را محقق کردند؟

صادرات و مسکن برای سیل‌زدگان سقف می‌سازند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ماهورا رجبی

عصراقتصاد: سیل که آمد با خود ویرانی‌‌های بسیاری را برای مردم به همراه آورد و آسیب‌های جدی را به زیرساخت‌ها و عمران و آبادانی شهرها و روستاها زد، آن زمان بسیاری از بانک‌ها و موسسات و حتی مسئولان دولتی وزارتخانه‌ها وعده دادند که به کمک مردم آمده و با ساخت سقف بالای سرشان به آبادانی کشور  هم کمک می‌کنند، در این گزارش سعی داریم درباره تحقق عملی وعده دو بانک صادرات و مسکن براساس آمارها و اطلاعاتی که در اختیارمان گذاشتند بنویسیم و سهم آنها را در آبادانی شهر‌های ویران شده با سیل بررسی کنیم.

استان ‌های پیشتاز در پرداخت تسهیلات به سیل‌زدگان

پایگاه خبری بانک مسکن خبر داد که مدیریت شعب دو استان به صورت ۱۰۰ درصد و هشت استان به میزان بیش از ۹۰ درصد اعتبار ابلاغی برای تسهیلات قرض‌الحسنه به سیل‌زدگان را پرداخت کردند.
براساس این گزارش بانک مسکن از ابتدای وقوع سیل ناگوار ابتدای امسال در بسیاری از استان‌های کشور، با آمادگی کامل جهت اختصاص کمک‌های نقدی و غیرنقدی و همچنین تخصیص اعتبار برای پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه در کنار هموطنان آسیب‌دیده در استان‌های کشور بود. به طوری که تلاش کرد اعتبار ویژه‌ای را برای کمک به آسیب‌دیدگان جهت بازسازی، تعمیر و تامین امور معیشتی اختصاص دهد. در این بین، یکی از اقدامات ویژه این بانک، ابلاغ 450 میلیارد تومان اعتبار به مدیریت شعب 21 استان کشور بود تا از این محل به متقاضیان اخذ تسهیلات، به شکل قرض‌الحسنه تسهیلات پرداخت کند. کارنامه عملکرد پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به آسیب‌دیدگان کشور نشان می‌دهد: طی ماه‌های گذشته سرعت پرداخت تسهیلات از سوی شعب بانک مسکن به گونه‌ای بوده است که روند تخصیص اعتبار ابلاغی به شعب در برخی استان‌ها تا سطح 100 درصد پیش رفته است.
مطابق با گزارش عملکرد ارایه شده از سوی شعب 21 استان کشور که هر یک به گونه‌ای با آسیب‌های ناشی از سیل رخ داده درگیر بوده‌اند، حاکی از آن است که مجموع اعتبار ابلاغی به استان‌های لرستان و خراسان جنوبی به شکل تسهیلات قرض‌الحسنه به صورت کامل به متقاضیان پرداخت شده است.
نکته جالب آنکه استان لرستان در میان استان‌های آسیب‌دیده به دلیل بالا بودن حجم خسارات وارده، بیشترین اعتبار ابلاغی و استان خراسان جنوبی به دلیل پایین بودن سطح خسارات، پایین‌ترین میزان اعتبار ابلاغی را داشته است.
در استان لرستان ارزش ریالی تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت شده معادل 114 میلیارد و 405 میلیون و 200 هزار تومان و در استان خراسان جنوبی معادل یک میلیارد و 305 میلیون تومان بوده است. در عین حال، به غیر از این دو استان، هشت استان دیگر بیش از 90 درصد از اعتبار ابلاغی را برای تسهیلات قرض الحسنه، تخصیص داده‌اند.
براساس گزارش عملکرد ارایه شده، در استان همدان معادل 92.8 درصد، استان گلستان معادل 91 درصد، استان خراسان شمالی معادل 91.1 درصد، استان زنجان معادل 98.6 درصد، استان سیستان و بلوچستان معادل 96.6 درصد، استان کرمانشاه معادل 94.4 درصد، استان خراسان رضوی معادل 99.5 درصد و استان مرکزی معادل 94.8 از اعتبار ابلاغی به متقاضیان در قالب یکی از سه شکل تسهیلات بازسازی، تعمیر و تامین امور معیشتی پرداخت شده است.
بر این اساس تا مرحله کنونی اعتبار ابلاغی به 21 استان آسیب‌دیده کشور در جریان این واقعه ناگوار معادل 450 میلیارد تومان بوده است که تا هفته پایانی مهرماه، رقمی معادل 343 میلیارد و 593 میلیون و 700 هزار تومان از این اعتبار، تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت شده است. به این معنی که تا این تاریخ، 76.2 درصد از اعتبار ابلاغی به مدیریت شعب استان‌های کشور تخصیص داده شده است

پرداخت هزار میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک صادرات

​عضو هیئت‌ مدیره بانک صادرات ایران نیز در باره تحقق وعده کمک به سیل‌زدگان گفت: این بانک از ابتدای سال تاکنون ١١٠ هزار فقره تسهیلات تکلیفی اعطا کرده که به بخش حمایت از آسیب‌دیدگان سیل استان لرستان با محوریت بخش مسکن هزار میلیارد ریال تخصیص یافته و در فاز بعد پرداخت وام کشاورزی را در دستور کار خود قرار داده که به سرعت به نتیجه خواهد رسید.
امیر یوسفیان در آیین افتتاح ٢٨ پروژه‌ بازسازی شده مناطق سیل‌زده لرستان (از محل کمک‌‌های همکاران شاغل و بازنشسته بانک صادرات)، ابراز کرد: بانک صادرات ایران از ابتدای سال تاکنون مشتاقانه به اندازه کل منابع چندین ساله یک بانک خصوصی، مصارف تکلیفی پرداخت کرده به نحوی که در این مدت ١١٠ هزار فقره تسهیلات تکلیفی در نقاط مختلف کشور به میزان ٩٠ هزار میلیارد ریال اعطا کرده است.
وی افزود: در استان لرستان همزمان با توجه به حمایت از آسیب‌دیدگان از سیل سال ٩٨، توجه به بنگاه‌‌های کوچک و متوسط نیز ادامه داشته است. در این بخش بانک صادرات ایران در استان لرستان سه هزار و ١١٣ فقره تسهیلات به میزان سه هزار و ٧٠٠ میلیارد ریال تخصیص داده است. همزمان در این استان دو هزار فقره وام ازدواج پرداخت شده که نشان می‌دهد سایر بخش‌‌های حمایتی نیز از دید بانک صادرات ایران دورنمانده است.
عضو هیئت‌مدیره بانک صادرات ایران گفت: توسعه اقتصادی استان لرستان در دستور کار مدیران بانک صادرات لرستان است که عموم مردم از مزایای آن بهره‌مند خواهند شد. این درحالی است که درصد سپرده‌گذاران قرض‌الحسنه به دلایل مختلف در کشور کاهش یافته با این حال بانک صادرات ایران حمایت‌‌های خود را با وقفه مواجه نکرده به نحوی که نسبت مصارف قرض‌الحسنه بانک صادرات ایران به منابع آن به ١١٠ درصد رسیده که این میزان در حالت عادی نباید از ٩٠ درصد فراتر برود.
وی ضمن تشکر از ستاد خیرین مدرسه ساز بانک صادرات ایران، گفت: نگرش و مدل بانکداری ما نسبت به قبل از انقلاب تغییر کرده و از یک نگاه صرفاً تجاری و سودآور در بانکداری ربوی به بانکداری اسلامی با عقود مختلف تغییر ماهیت داده و علاوه بر فعالیت تجاری در چارچوب عقود اسلامی به فعالیت عام‌المنفعه و مسئولیت‌‌های اجتماعی توجه و اهتمام ویژه داشته است.
امیدواریم در ادامه گزارشات تحقق وعده های عملی به انتشار دیگر اخبار مستند از روند تحقق وعده از بانکها نیز بپردازیم.
///////////////////////
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399