یکشنبه, 12 آبان 1398 ساعت 09:23
کد خبر: 63490

خیز مجلس برای یکسان سازی مدارس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: مجلس شورای اسلامی اواخر ماه گذشته قانونی برای حذف تنوع مدارس تصویب کرد.

بر اساس این مصوبه دولت (وزارت آموزش‌وپرورش) مکلف است حداکثر تا پایان سال تحصیلی ۹۹‌ــ‌۹۸ تمام واحدهای آموزشی تحت مدیریت را منحصراً به دو صورت دولتی و غیردولتی اداره کند، به‌گونه‌ای که به‌جز مدارس استثنایی، مدارس دولتی متنوع در کشور نباشد. بر این اساس تنوع مدارس شامل سمپاد، نمونه دولتی، شاهد، راه دور، تطبیقی و هیئت امنایی حذف خواهند شد.
رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش پژوهان جوان با بیان اینکه مصوبه قانونی حذف تنوع مدارس تعارضاتی با اسناد بالادستی دارد گفت: برخی از این مدارس یک شبه خلق نشده‌اند. نمی‌توان نهالی چون سمپاد را که بیش از ۵۰ سال ریشه دارد یکباره از جا بکنیم.
فاطمه مهاجرانی با بیان اینکه اگر انرژی که در این دوسال صرف حذف سمپاد شد صرف تقویت مدارس عادی ابتدایی می‌شد شاهد اتفاقات بهتری بودیم گفت: البته شک ندارم که مصوبه اخیر از سر دلسوزی تدوین شده است.
وی افزود: کلمه عدالت دغدغه دوستان است و بسیار مبارک است. اما حضرت علی می‌فرماید "عدل، قرار دادن هر شیئی در جای خودش است" و وجود مدارس سمپاد به اندازه مدارس استثنایی، معنای عدالت است.
وی با اشاره به اینکه پایش سیاست‌ها بسیار مهم است و این مدارس یک شبه خلق نشده‌اند و گروه هدفی دارند گفت: تدریج‌گرایی منطقی، مهم است و نمی‌توان به یکباره رفتار کرد. نمی‌توان نهالی که بیش از ۵۰ سال ریشه دارد را یکباره از جا بکنیم. سابقه کاری برخی مدارس تیزهوشان مربوط به دهه ۴۰ است.
مهاجرانی افزود: این مصوبه قانونی تعارضاتی با اسناد بالادستی دارد که سند ملی راهبردی نخبگان از این جمله است. اگر بتوانیم روزی به سمت تلفیق کامل حرکت کنیم حتما نباید مدرسه مجزا داشته باشیم و اگر آن روز برسد خرسند خواهیم بود اما سیاست گذاری باید متناسب با شرایط روز باشد.
وی با بیان اینکه دو درصد جامعه مخاطب ما هستند و معتقدم معاونت ابتدایی باید برای ما تعیین کند که چه دانش آموزانی می‌توانند وارد مدارس سمپاد شوند گفت: امسال آزمون ورودی، آزمون هوش بود. روز شنبه دوهفته گذشته اساسنامه سازمان سمپاد ابلاغ شد و روز یکشنبه مصوبه مجلس برای حذف تنوع تصویب شد.
مهاجرانی در پاسخ به اینکه اگر این مصوبه در شورای نگهبان تصویب شد چه باید کرد؟ گفت: ما مطیع قانون هستیم و باید آن وقت راهکاری پیدا کنیم که چه طور می‌توان موضوع را مدیریت کرد.
وی درباره شهریه مدارس سمپاد گفت: بخشی از مدارس سمپاد در مناطق محروم است و بسیاری  دانش‌آموزان هیچ گونه شهریه‌ای پرداخت نمی‌کنند. امسال در مدرسه شماره یک تیزهوشان در ورودی پایه هفتم ۱۰ دانش آموز رایگان ثبت نام شدند. شهریه سمپاد یک دوم شهریه مصوب مدرسه غیردولتی است.
رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش پژوهان جوان تاکید کرد: رهبری حداقل در هر دیدار نام سمپاد را نه با کلمه نخبگان بلکه با کلمه "سمپاد" آورده و ابراز نگرانی کرده‌اند. مدرسه سمپاد معنای مشخصی دارد و نباید تغییر کند.
وجود مدارس سمپاد یک انتخاب نیست، یک ضرورت است
فاطمه مهاجرانی همچنین درباره اجرای طرح سمپاد مهارتی در سال تحصیلی جاری گفت: در حال حاضر سمپاد مهارتی با برنامه های ویژه در ۴ استان کشور در راستای تربیت نخبگان مهارتی در حال اجراست. تاکید می کنم که این دانش آموزان را در حال حاضر نمی توان نخبه گفت بلکه در این طرح وظیفه ما تربیت نخبگان در حوزه های مهارتی است.
رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان در پاسخ به این پرسش که درباره طرحی که این روزها در مجلس درباره حذف تنوع مدارس مطرح است نظرتان چیست، بیان کرد: اول اینکه درباره مصوبه مجلس ما نگرانی نداریم چرا که مدارس سمپاد جزء مدارس دولتی محسوب می شوند و در دل مدارس دولتی یک ساختار ویژه دارند. اما موضوع اصلی این است که وجود این مدارس امروز یک ضرورت است و یک انتخاب نیست.
مهاجرانی اضافه کرد: فقط بحث های مالی در بحث جداسازی مطرح نیست. موضوع نیروی انسانی، تجهیز کتابخانه ها، آزمایشگاه ها و هر چیزی که به کیفیت آموزشی می انجامد مطرح است. ما نمی توانیم در تمام مدارس کشور همه امکانات را فراهم کنیم. کاش می توانستیم. الان ۲ درصد دانش آموزان( در مناطق کمتر برخوردار ما این درصد را تا سه درصد بالا می بریم) تحت پوشش سمپاد هستند. برنامه هایی هم در همین مدارس برای تلفیق داریم اینکه در مدارس سمپاد باز باشد و این در حال اجرایی شدن است. ولی نگاه ما پایلوت کردن و بعد تسری به کل کشور است. نمی توانیم یکباره یک طرحی را اجرا کنیم.
وی در پایان بیان کرد: ما معتقدیم هیچ کشوری نمی تواند بدون برنامه برای استعدادهای برترش به پیشرفت برسد. من البته درباره طرح مجلس خیلی نگران نیستم چون همانطور که گفتم معتقدم مدارس سمپاد دولتی هستند. اما وقتی سیاست گذار اصلی کشور و بالاترین مقام سیاستگذاری در کشور این ضرورت را مطرح می کنند و بر آن تاکید دارند که باید هیچ استعدادی در کشور مورد غفلت واقع نشود، و بر همین اساس اساسنامه مرکز ملی استعدادهای درخشان تصویب می شود، این طرح مجلس جای سوال دارد. البته من حرف مجلس را می فهمم که خواهان تلفیق هستند و جای گفتگو دارد ولی امروز همانطور که گفتم سمپاد یک انتخاب نیست، یک ضرورت است.
تصمیم شتاب‌زده مجلس برای حذف تنوع مدارس
در همین رابطه یک استاد دانشگاه با بیان اینکه نوعی تصمیم شتاب زده در زمینه حذف تنوع مدارس از سوی مجلس اتخاذ شده است گفت: یک بدفهمی از صورت مسئله رخ داده است. معضل کشور ما تنوع مدارس نیست، بلکه برای افراد بر اساس نیازهای آموزشی ویژه تدبیر ویژه دیده نشده است.
علی اصغر کاکوجویباری با بیان اینکه قانون حذف تنوع مدارس، عنوانی مبهم از معضل جداسازی‌های آموزشی متعدد است، گفت: چرا مدارس استثنایی در این قانون استثنا شده اما مدارس تیزهوشان نشده است؟ تاریخ اجرای قانون تا شهریور ۹۹ یعنی سال آینده تعیین شده، مگر می‌شود طی یک سال کل مدارس را این گونه طبق مصوبه حذف کرد؟.
وی افزود: نوعی تصمیم شتاب زده از سوی مجلس اتخاذ شده است. یک بدفهمی از صورت مسئله رخ داده است. معضل کشور ما تنوع مدارس نیست، بلکه برای افراد بر اساس نیازهای آموزشی ویژه تدبیر ویژه دیده نشده است. نیازهای ویژه آموزشی در این مصوبه نادیده گرفته شده است. مدارس شاهد، تیزهوشان، مدارس افاغنه و اتباع، مدارس ماندگار، مدارس عشایری، شبانه روزی و... را مگر می‌شود جمع کرد، آن هم تا شهریور ۹۹؟ معتقدم این مصوبه مبهم است. باید طرحی برای ارتقای کیفیت مدارس خاص دولتی داشته باشیم، نه برای مدارس اقلیتی.
جویباری با تصریح اینکه این مصوبه شفاف نیست گفت: مدارس سمپاد را نمی‌توان حذف کرد، اما با این شکلی که دارد اداره می‌شود مشکلاتی ایجاد کرده است. سمپاد در روش جذب، بحران‌هایی دارد و دانش‌آموز را در سطح وسیع جذب می‌کند و ذهن مردم را برای اثبات تیزهوش بودن تحریک می‌کند. دانش آموز ترغیب می‌شود ثابت کند تیزهوش است در حالی که لازم نیست.
وی ادامه داد: این مصوبه باعث سرریزشدن دانش آموزان مدارس خاص به سمت مدارس غیردولتی می‌شود. امید است این طرح به علت مشکلات از شورای نگهبان عودت داده شود. پیشنهادم این است که طرح ارتقای مدارس دولتی را تدوین کنند. مدارس دولتی ما کانون ستم اجتماعی هستند. دانش آموزان این مدارس احساس تبعیض می‌کنند که در آینده زمینه ساز آسیب اجتماعی می‌شود.
این استاد دانشگاه افزود: این مدارس متنوع و خاصی که ایجاد شده‌اند در کاهش کیفیت مدارس دولتی موثر بوده‌اند اما این مصوبه با این سبک و سیاق دارای ایراد است.
قاسم احمدی لاشکی، نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه آنچه در مجلس تصویب شد دغدغه بسیاری از افراد است که به دنبال برقراری عدالت آموزشی هستند گفت: شاید یک سال روی طرح تنظیم بخشی از مقررات مالی آموزش و پرورش کار می شود و نمایندگان تبصره الحاقی را برای آن ارائه دادند که رای آورد و تصویب شد و اکنون منتظر نظر شورای نگهبان هستیم.
وی افزود: شمار مدارس خاص را در کشور، زیاد کرده‌ایم که باعث شده است از اصل موضوع غافل شویم. قرار بود آموزش، رایگان و همگانی باشد، این تنوع باعث دور شدن از این اصل قانون اساسی شده است.
احمدی لاشکی با بیان اینکه البته مدارس استثنایی در مصوبه اخیر از حذف، مستثنی شده اما مابقی مدارس را قرار است در دسته مدارس دولتی ببینیم گفت: هفت نهاد و هیئت تشخیص، درباره انواع مدارس اقدام کرده اند، مثلا مدارسی داریم که شخص وزیر اقدام به تاسیس آن کرده است همانند مدارس قرآنی؛ چه طور اجازه داده ایم وزارت ارتباطات مجوز مدرسه بدهد؟ هفت نوع مدرسه را شورای عالی انقلاب فرهنگی مجوز داده است.
وی در ادامه گفت: از اصل موضوع فرار نکنیم. معیار طبقاتی شدن مدارس، مورد حرف و بحث مجلس است و پول باید در همه مدارس به یک میزان برای دانش آموزان صرف شود. آیا دانش آموزی که در سراوان است به اندازه دانش آموز یک مدرسه خاص از امکانات آموزشی بهره مند می‌شود؟ هنوز مدارسی داریم که تا همین اواخر معلم نداشته اند. مجلس دارد به کمک شما می آید، چرا تصمیم حذف مدارس تیزهوشان در دوره آقای بطحایی اجرا نشد؟ چرا جلوی آن مصوبه گرفته شد و رئیس جمهور آن را امضاء نکرد؟.
لاشکی افزود: اگر بی عدالتی وجود دارد مجلس ناچار است ورود کند. اتفاقا این مصوبه پخته‌ای است. حتما مدرسه شبانه روزی حذف نمی‌شود، شبانه روزی مدرسه دولتی است و حذف نمی‌شود.
نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در تبصره‌ای در این قانون آمده است که تاسیس هر نوع مدارس خاص از این پس صرفا با دریافت مجوز از مجلس امکان پذیر است گفت: دولت قانونگریز است و علت ورود ما به موضوع استخدام حق التدریس‌ها هم همین است. قرار بود آیین نامه مربوطه ۱۳ شهریور ۹۷ نوشته شود اما هنوز خبری نیست.
وی ادامه داد: پایان مجلس نهم نیز مصوبه‌ای داشتیم که بر مبنای آن هرگونه جابجایی و ادغام وزارتخانه‌ها بدون اجازه مجلس غیر ممکن شد.
کدام مدارس در صورت تصویب نهایی، حذف می‌شوند؟
لاشکی با اشاره به اینکه همه جای دنیا این تعداد تنوع مدارس را شاهد نیستیم، در پاسخ به اینکه کدام مدارس در صورت تصویب نهایی، حذف می‌شوند؟ گفت: باید شیوه نامه تدوین شود. با این حال معتقدم مدارس عشایری، شبانه روزی، استثنایی و اقلیت‌ها باید باقی بمانند و حذف نمی شوند اما مدارس بزرگسالان، راه دور، تطبیقی، ایثارگران، شاهد، سمپاد، نمونه دولتی و هیئت امنایی باید حذف شوند البته باز هم این موارد را آیین نامه باید مشخص کند. چیزی به نام حذف نداریم. دنبال ادغام مدارس هستیم.
نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عموم افراد لازم‌التعلیم در مدارس دولتی درس می‌خوانند و باید این مدارس روزبروز تقویت شوند در حالی که تضعیف می‌شوند گفت: آیا آموزش و پرورش در این چندسال مصوبه‌ای برای حل مشکلات ناعدالتی آموزشی آورده است یا خیر؟.
لاشکی، در واکنش به اینکه این مصوبه باعث سرریز شدن دانش آموزان مدارس خاص به سمت مدارس غیردولتی می‌شود، گفت: این را رد نمی‌کنم اما به اینکه وضعیت چه طور در وزارتخانه مدیریت شود برمی‌گردد. اگر برنامه ریزی درست باشد اجازه سرریز به مدارس غیردولتی داده نمی‌شود. آموزش و پرورش را سلیقه‌ای اداره می‌کنیم. به دولت‌ها توصیه می‌کنیم از کالایی شدن آموزش جلوگیری کنند.
نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: باید نظام آموزشی امکانات تحصیلی را برابر و رایگان برای همگان فراهم کند.
وی درباره اینکه در تحقیق مرکز پژوهش‌های مجلس مدارس غیردولتی به سه دسته خصوصی، تعاونی و وابسته به سازمان‌ها تقسیم بندی شده‌اند آیا اینها هم باید حذف شوند؟ گفت: امروز بسیاری دستگاه‌ها برای خود مدرسه ایجاد کرده‌اند، آیا اینها باید باشند؟.
لاشکی در پایان گفت: هدف مجلس سامان بخشی به وضعیت آموزش و پرورش است. منتظر می مانیم مصوبه از شورای نگهبان برای اصلاح برگردد. اگر هم این مصوبه تایید شود اینطور نیست که دانش آموزی که مثلا سال اول تیزهوشان است دیگر سال دوم نرود، دانش آموزان تا پایان تحصیل در مدرسه خود می مانند. بلکه مدرسه دیگر ورودی جدید سال اول نمی گیرد و مردم از این بابت نگرانی نباید داشته باشند.
نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در برنامه تلویزیونی پرسشگر ادامه داد: قانون اساسی بر همگانی و رایگان بودن آموزش تاکید دارد. آنچه امروز داریم با قانون اساسی منافات دارد. در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش هم به کاهش تنوع اشاره شده است. مراجع تصمیم گیری باید محدود باشند و مرجعیت شورای عالی آموزش و پرورش و در کنار آن مجلس را بپذیریم.
اگر مدارس ما از حداقل‌ها برخوردار شوند، مشکل تنوع مدارس حل می شود
معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش معتقد است اگر مدارس ما از حداقل ها برخوردار شوند مشکل تنوع حل خواهد شد و اینکه دانش آموزان مدارس نمونه دولتی به غیردولتی بروند اجرای عدالت آموزشی نیست.
احمد عابدینی معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه هر فردی که به مسائل اجتماعی ‏توجه دارد روی اصل موضوع که برقراری عدالت آموزشی است بحثی ندارد و آن را می‌پسندد گفت: از این جهت لازم است از ‏دغدغه و نگاه نمایندگان مجلس قدردانی کنم.‏‎
وی افزود: مباحث امشب بنده با رویکرد کارشناسی است و نه سمت اداری. نمایندگان مجلس ۱۸ تا ۲۲ نوع مدرسه را احصا کرده ‏و تلاششان کاهش تنوع مدرسه و تقلیل آنها به دو نوع دولتی و غیردولتی است.‏‎
معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی درباره تحقیق مرکز پژوهش های مجلس در سال ۹۵ پیرامون ‏تنوع مدارس و تقسیم بندی مدارس به چهار دسته از حیث توزیع آموزشی مطلوب، پوشش حداکثری، مخاطبین خاص و مشارکت ‏مردم و میزان آمادگی آموزش و پرورش برای برچیده شدن این مدارس تا سال آینده گفت: روی این مصوبه، مباحث بسیاری ‏مطرح است.‏‎
عابدینی ادامه داد: مجلس به مسائل تخصصی آموزش و پرورش همانند استخدام، نوع مدارس، محتوای آموزشی و... ورود می ‏کند اما آیا به همان اندازه مسئولیت آن را می پذیرد؟ مجلس به شورای عالی آموزش و پرورش مرجعیت قانونی داده است، با این ‏حال چه طور بدون طرح این موضوع درشورای عالی آموزش و پرورش که نهادی تخصصی است چنین مصوبه ای را تصویب ‏کرده است؟‎
معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش درباره چرایی عدم حضور رئیس جمهور در جلسات شورای عالی آموزش و ‏پرورش گفت: قول هایی برای حضور ایشان در جلسات آتی داده شده، با این‌حال همه مصوبات شورا با امضای رئیس جمهور ‏ابلاغ می‌شود. ‏‎
وی با طرح این سوال که آیا این مصوبه دارای پشتوانه پژوهشی بوده است؟ گفت: آیا حذف تنوع مراکز در نهادهای دیگر چون ‏آموزش عالی نیز اتفاق می افتد؟ برداشت غلطی از موضوع تنوع مدارس صورت پذیرفته است. ‏‎
وی با تاکید بر اینکه خاستگاه مدارس متفاوت است، گفت: به عنوان مثال آموزش از راه دور، نوع مدرسه نیست، بلکه یک روش ‏اداره مدرسه است. با حذف این مدرسه، چه خدمتی داریم به عدالت می کنیم؟ جز اینکه حق تحصیل افراد داوطلب تحصیل در این ‏مدارس را داریم سلب می کنیم. هیئت امنایی هم شیوه اداره است و نوع مدرسه نیست. مخاطب برخی مدارس چون استثنایی، ‏مخاطب خاص است و همان استدلال برای مستثنی شدن مدارس استثنایی در این قانون اخیر، چرا برای تیزهوشان مصداق پیدا ‏نمی کند؟ ‏‎
عابدینی ادامه داد: مدارس هیئت امنایی و نمونه دولتی بر مبنای مشارکت مردم شکل گرفته اند. نوع تقسیم بندی این مدارس ‏صحیح نیست. با توجه به شرایط فعلی، ادغام مدارس امکان پذیر نیست.‏‎
معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش درباره ریشه این تنوع گفت: هرکشوری امکانات خوب داشته مدارس استاندارد ‏دایر کرده است. اگر مدارس ما از حداقل ها برخوردار شوند دیگر مشکل تنوع حل خواهد شد. ما هم با اصل جداسازی و آزمون ‏ورودی مدارس موافق نیستیم. اما آیا اگر دانش آموز نمونه دولتی به غیردولتی برود عین عدالت است؟ ‏