چهارشنبه, 01 آبان 1398 ساعت 13:25
کد خبر: 63298

پرداخت حق‌التدریس معلمان به‌صورت ماهانه از آبان‌ماه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون برنامه‌ریزی منابع وزارت آموزش‌وپرورش گفت: در صورت اعلام نظر هیئت تطبیق مصوبات دولت در مجلس و عدم مغایرت جذب و استخدام معلمان حق‌التدریسی تا دو ماه آینده انجام می‌شود.

علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع در برنامه تلویزیونی تهران۲۰، پوشش تحصیلی حداکثری جمعیت لازم‌التعلیم کشور را از مأموریت‌های اصلی آموزش‌وپرورش برشمرد و اظهار کرد: پراکندگی جمعیت دانش‌آموزی و ضرورت ارائه خدمات آموزشی و پرورشی ما را بر آن داشته تا از نیروهای پاره‌وقت استفاده کنیم البته این نیروها بر اساس شرایطی در آموزش‌وپرورش به کار گرفته می‌شوند و بخشی از وظایف تعلیم و تربیت را انجام می‌دهند.
وی تصریح کرد: افرادی که از سال ۸۸ دارای سابقه حق‌التدریسی بودند استخدام شدند و تا سال ۸۹ تمام افراد حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سواد‌آموزی استخدام شدند اما چون همواره نیازمند نیروی انسانی هستیم بنابراین در سال‌های بعد مجدد از نیروهای حق‌التدریس استفاده کردیم.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش‌وپرورش از فعالیت ۳۲ هزار معلم حق‌التدریس آزاد خبر داد و افزود: با توجه به آمار معلمان رسمی مشغول تدریس که حدود ۵۷۰ هزار نفر هستند این آمار کمتر از ده درصد معلمان را تشکیل می‌دهد.
وی درباره اجرایی کردن قانون استخدام معلمان حق‌التدریس و به‌کارگیری معلمان تا پایان برنامه ششم توسعه یعنی سال ۱۴۰۰ خاطرنشان کرد: بر اساس قانون مصوب سال ۹۷ مجلس شورای اسلامی، کمیته‌ای برای تدوین آئین‌نامه استخدام با حضور دو نماینده مجلس، نمایندگان سازمان برنامه‌وبودجه، اداری و استخدامی و آموزش‌وپرورش تشکیل و اقدام به تدوین آئین‌نامه استخدام معلمان حق‌التدریسی کردند سپس این آئین‌نامه در دولت تصویب و به آموزش‌وپرورش ابلاغ شد، اکنون نیز منتظر اعلام نظر هیئت تطبیق مصوبات دولت در مجلس هستیم که اگر مغایرتی اعلام نکنند تا دو ماه آینده جذب و استخدام نیروهای حق‌التدریس انجام می‌شود.
الهیار ترکمن درباره بودجه آموزش‌وپرورش تصریح کرد: وزارت آموزش‌وپرورش با کسری مزمن بودجه مواجه است، در آغاز سال ۹۸، ۱۲۰۰ میلیارد تومان از مطالبات پرداخت ‌نشده است که این کسری از سال ۹۷ وجود داشت که هم‌اکنون بخش زیادی از آن پرداخت ‌شده و۱۳۰ میلیارد تومان باقی‌مانده است.
وی از پرداخت حق‌التدریس معلمان رسمی به‌صورت ماهانه از آبان ماه خبرداد و اظهارکرد: بر اساس بنده «ک» تبصره ۱۲ بودجه تمام موارد غیر از حقوق که حکم حقوق دارد، ازجمله حق‌التدریس معلمان ماهانه پرداخت خواهد شد، با ابلاغیه‌ای که ده روز قبل داشتیم مطالبات حق‌التدریس معلمان رسمی تا اسفند سال ۹۷ به‌طور کامل تسویه شد و مطالبات مربوط به فروردین و اردیبهشت ۹۸ را با حقوق مهرماه پرداخت می‌کنیم تا پرونده مطالبات حق‌التدریس سال ۹۷ بسته شود.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش‌وپرورش، با اشاره به ورود نیرو به آموزش‌وپرورش از طریق دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی بر اساس ماده ۶۳ قانون برنامه ششم گفت: ضوابط اجرایی بودجه سال ۹۸ به‌کارگیری نیروی حق‌التدریس جدید را ممنوع کرده است و به همین دلیل ناچار به استفاده از سرباز معلمان و افراد بازنشسته هستیم. البته بر اساس آماری که هر دو روز یک‌بار از استان‌ها می‌گیریم تاکنون گزارشی از وجود کلاس‌های بدون معلم دریافت نکردیم.
وی درباره طرح رتبه‌بندی معلمان تصریح کرد: طرح رتبه‌بندی به‌زودی در دولت تصویب می‌شود لذا هر زمان که ابلاغ شود اجرای آن از اول مهرماه محاسبه خواهد شد.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395