سه شنبه, 30 مهر 1398 ساعت 12:34
کد خبر: 63204

صنعت فَشَل یا مدیران فَشَل

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

رئیس کل بانک مرکزی در اظهار نظری فرمودند:« تا کی باید از این خودروسازان فَشَل حمایت کنیم.»

این اظهار نظر همتی در پی فشارهایی در خصوص تخصیص ارز به خودروسازان مطرح شد و رئیس بانک مرکزی معتقد است که علی رغم فشارهای ارزی به اقتصاد کشور، سال گذشته مبلغ 4 هزار میلیارد تومان نقدینگی در اختیار این صنعت قرار گرفت، اما خودروسازان هیچ گاه حاضر به پذیرش ریسک در تغییر نرخ ارز نبوده اند و علی رغم آن که قیمت محصولاتشان را افزایش داده اند؛ همچنان به فشار به بانک مرکزی در این زمینه ادامه می دهند.

صحبت های همتی از یک نظر کاملا منطبق بر استدلال های محکم پولی و شرایط اضطراری ارزی کشور است اما ذکر چند نکته در خصوص « فشل نامیدن خودروسازان» ضروری است.
  • این عنوان در سال «رونق تولید» اساسا با روح حاکم بر اقتصاد و تولید کشور منطبق نیست و حتی ناسازگار است.
  • ناتوانی خودروسازان یا به زعم آقای رئیس کل «فشل بودن خودروسازان» صحبت جدیدی نیست. از سال 1372 زمانی که استراتژی تولید خودروی ملی در داخل کشور به مرحله اجرا درآمد، همواره انتقاداتی در خصوص ضرورت تغییر دیدگاه و منصرف شدن از این استراتژی مطرح بود؛ اما یک توجیه منطقی هر بار مانع از تعطیلی تولید داخل خودرو و یا حداقل بی توجهی به این صنعت می شد و آن بحث اشتغال بود.
اکنون با نگاهی به بحث اشتغال مستقیم و غیر مستقیم صنعت خودروی تولید داخل، مطرح کردن انتقاداتی که به تعطیلی و عدم حمایت از خودروسازی منتهی شود، منطقی به نظر نمی رسد.

بانک مرکزی هم اکنون در خصوص 50 نفری که هر روز جلوی درب این سازمان تجمع می کنند و از بابت بازگشت طلب دارایی های بر باد رفته خود توسط چندموسسه غیر قانونی ادعاهایی دارند «مستاصل» است؛ چه برسدکه خدای ناکرده، شاهد اعتصابات کارگری در اثر تعطیلی خودروسازان بزرگ کشور با هزاران کارگر باشد!

در واقع بحث حمایت از خودروسازی در این فقره بحث خواستن یا نخواستن یک صنعت نیست بلکه باید بحث سمت «مدیران فشل» که صنعت خودرو را به این جایگاه کشانده اند، هدایت شود نه صنعت خودروسازی.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399