دوشنبه, 29 مهر 1398 ساعت 08:31
کد خبر: 63141

ضرورت بازخوانی ادبیات صادرات

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

طی سالهای گذشته سیاستهای صادراتی که ترجیع بند ان مشوق بوده است همواره در جهت ارتقاء تعریف شده است ولی در عمل آنچه رخ داده به دلایل عدیده منجر به رونق پایدار صادرات کشور نشده است.

نگاهی به بازار کشورهای همسایه گویای این نکته است که این بازارها به رغم تمامی قرابتی که با ما داشته اند نتوانسته اند بازارهای مطمئنی برای کالاهای ایرانی در دوره های زمانی بلند مدت محسوب شوند. زیرا از یکسو ادبیات تجاری کشور هنوز سنتی است و از جریان روز تجارت جهانی فاصله دارد بنابراین توان رقابت ندارد و از سوی دیگر صادرات کالاهای ایرانی در عمل با فضا دادن به سوء استفاده کنندگان از این فضا و نگاه کوتاه مدت حاکم بر مبادلات تجاری نتوانسته است اعتماد مصرف کنندگان خارجی را جلب کند.
از سوی دیگر در چنند ساله اخیر موضوع دیگری که به فهرصت معضلات صادراتی کشور افزوده شده است، صادرات بدون بازده اقتصادی است. به طور مثال ارزش حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی ما معادل یارانه ای است که به این صنایع تخصیص پیدا می کند یا در فضای بحران زده بازارهای داخل به ناگهان و به طمع بهره برداری از مابه التفاوت نرخ ارز حاصل از فروش خارجی شاهد صدور مایحتاج مردم بودیم که در این اتفاق هم آنچه حاصل اقتصاد کشور می شود نمی تواند برای اقتصاد ملی صرفه واقعی محسوب شود زیرا هزینه ناشی از این نوع صادرات و تبعات منفی آن به قدری سنگین است که در عمل صادرات به زیان اقتصاد ملی تمام می شود.
امروز در حالی که در بیست سومین روز ملی صادرات به سر می بریم بد نیست بازخوانی دوباره ای از موضوع صادرات و ضرورت پرداختن به آن داشته باشیم.
اگر در سایت سازمان توسعه تجارت بخشی که اهداف برگزاری روز ملی صادرات در آن درج شده است را مروری داشته باشیم می بینم این اهداف دوازده گانه تنها و تنها به موضوع سادرات پرداخته اند و هیچ رابطه ملموسی در این اهداف از ارتباط میان صادرات و منافع ملی، صادرات و افزایش بهره وری، صادرات و توسعه صنعتی، صادرات و رونق اقتصاد ملی ، صادرات و توسعه اقتصادی نمی بینم.
امروز حتی اگر شده به بهانه آنکه وزیر صمت مراسم روز ملی صادرات را به تعویق انداخته است بیاییم از خود بپرسیم صادرات چرا خوب است؟  اصلا چه صادراتی خوب است؟
این بازنگری در دهه پیش روی می تواند به کمک کند عنوان ساده صادرات را به موضوعاتی مانند اقتصاد مقاومتی پیوندی محک و منطقی بزنیم. صادرات را به گونه ای سامان دهیم که نتیجه آن درونزایی اقتصاد ملی باشد و نه فقط صادرات برای صادرات.
بهتر است در مورد ترازنامه های تجارت خارجی در کنار هر کالایی که در فهرست صادرات کشور قرار می گیرد میزان ارزبری آنرا هم برآورد کنیم. میزان یارانه ای که به تولید آن تعلق گرفته را در کنار میزان ارزش افزوده آن محاسبه کنیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399