چهارشنبه, 24 مهر 1398 ساعت 09:12
کد خبر: 63037

اطلاعات تکميلي

  • آخرین گزارش وزیر از وعده ای که به جامعه فرهنگیان داد

آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان روی میز هیات دولت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان گفت: آیین نامه این طرح در دستور کار دولت قرار دارد.

محسن حاجی میرزایی در حاشیه آیین افتتاح همزمان حدود ۲ هزار پروژه آموزشی کشور و ۱۰ هزار کلاس جدید درس به صورت ویدئو کنفرانس در شهرستان دماوند در جمع خبرنگاران اظهارداشت: حتی اگر تصویب طرح رتبه‌بندی معلمان مدتی به طول بینجامد هم، این طرح از اول مهر امسال برای معلمان اعمال می‌شود.
وزیر آموزش و پرورش سوم مهر امسال نیز در نشست خبری خود درباره طرح رتبه بندی معلمان اظهارداشت: امسال دولت در بودجه سال ۹۸ برای اجرای رتبه بندی معلمان ۲ هزار میلیارد تومان اختصاص داده است و برای اینکه کیفیت این رتبه بندی چگونه اجرا شود و معلمان چگونه رتبه بندی شوند، آیین نامه ای تدوین شده است که معلمان در پنج رتبه متناسب با تحصیلات، تجربیات و صلاحیت های تخصصی و حرفه ای رتبه بندی می شوند و هر رتبه امتیازی دارد.
حاجی میرزایی گفت: آیین نامه طرح رتبه بندی معلمان در دستور کار کمیسیون اجتماعی دولت قرار دارد که فکر می کنم در دو تا سه هفته آینده به صحت دولت برود و پس از تصویب دولت اجرایی خواهد شد.
وی افزود: ممکن است این فرایند تصویب دولت چند هفته ای طول بکشد اما اجرای رتبه بندی و اعمال این ضریب ها حتی اگر در آبان یا آذرماه به تصویب برسد، از اول مهر ۹۸ خواهد بود.
وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: براساس طرح رتبه بندی، معلمان متناسب با تحصیل، تجربه، توانمندی‌ و صلاحیت های تخصصی و حرفه‌ای به پنج رتبه تقسیم می‌شوند.
حاجی میرزایی بیان کرد: با اعمال رتبه بندی، مقداری حقوق فرهنگیان تغییر خواهد کرد.
وزیر آموزش و پرورش همچنین گفت: ما همه تلاشمان این است که شرایط کار معلمان را از لحاظ آموزش، ارتقای توانمندی‌، معیشت، بیمه و حقوق بهتر کنیم و اقداماتی را در این حوزه‌ها انجام دهیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره افتتاح همزمان حدود ۲ هزار پروژه آموزشی کشور و ۱۰ هزار کلاس جدید درس به صورت ویدئو کنفرانس در شهرستان دماوند اظهار کرد: این طرح ها حدود ۲ هزار واحد آموزشی شامل یک میلیون و ۳۵۰ هزار متر مربع است.
وزیر آموزش و پرورش گفت: با افتتاح این پروژه‌ها ۲۳۰ هزار دانش آموز وارد فضاهای آموزشی نو می شوند، ۱۴۲ واحد ورزشی سالن‌های ورزشی و ۱۶ استخر ساخته شده که به ایجاد شور و نشاط بیشتر و تقویت تربیت‌بدنی و سلامت دانش آموزان کمک می‌کند.
حاجی میرزایی درباره وضعیت مدارس خشتی و گلی نیز افزود: در همه استان‌ها در شروع مهرماه جشن پایان مدارس خشتی و گلی را اعلام کردیم و فقط در سیستان و بلوچستان تعدادی باقی مانده است که در پایان آبان ماه این جشن برای کل کشور برگزار خواهد شد و پایان مدارس خشتی و گلی در ایران خواهد بود.
وی درباره وضعیت مدارس استان تهران بیان کرد: حدود ۳۰ درصد از مدارس کشور نیازمند بهسازی یا ایمن سازی، تخریب و نوسازی است و متاسفانه استان تهران از استان‌هایی به شمار می‌رود که این واحدها در آن زیاد است.
وزیر آموزش و پرورش افزود: دولت همه بضاعتش را در این عرصه به کار گرفته و در آیین افتتاح پروژه‌های آموزشی صحبت شد که از یک ظرفیت قانونی که برای استفاده از بانک‌ها و پیش‌بینی بازپرداخت آن در بودجه‌های سال بعد انجام شود، دولت بتواند امکانات و اعتبارات بیشتری را در نظر بگیرد.
حاجی میرزایی بیان کرد: خیرین مدرسه ساز تعهد کردند که برای احداث واحدهای آموزشی تا  پنج هزار میلیارد تومان همراهی کنند و ما هم معادل میزانی که خیرین سرمایه‌گذاری می‌کنند را اضافه خواهیم کرد و امیدواریم که بتوانیم چهره آموزشی کشور را بهتر کنیم.
وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه‌ای برای اعلام نیازهای مدارس به تعمیر یا بازسازی اظهارداشت: این نیازها در معرض دید همه مردم  ایران قرار می‌گیرد، دایره خیرین را گسترش می‌دهیم و خیرینی ممکن است بتوانند با پول‌های خرد در کار مدرسه سازی مشارکت کنند.
وزیر آموزش و پرورش گفت: یکی از خیرات جاویدان و پایدار خدمت در احداث مدارس است و امیدواریم با کمک مردم، خیرین و دولت روز به روز شرایط بهتری را پیش بیاوریم.
راه‌اندازی سامانه «مدارس در حال ساخت کشور»
وی با اشاره به اینکه در حادثه زلزله در استان کرمانشاه ۷۸مدرسه آسیب دیدند، خاطرنشان کرد: بعد از این حادثه آموزش و پرورش تعهد کرد۱۹۰مدرسه بسازد که ۱۴۵مدرسه تا ابتدای سال تحصیلی ۹۹-۹۸ساخته شده است و با بهره برداری از این پروژه ها ۷۰سانتی متر مربع به سرانه فضاهای آموزشی و پرورشی استان کرمانشاه نسبت به قبل از زلزله اضافه شده است.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به حادثه سیل  کشور که در اواخر سال ۹۷و اوایل سال ۹۸اتفاق افتاد، گفت: ۱۲۰۰مدرسه با ۶ هزارکلاس درس دچار آسیب جزئی و کلی شدند که همه مدارس آسیب دیده تا سه کلاس درس برای سال تحصیلی جاری به بهره برداری رسیده است.
حاجی میرزایی با اشاره به مشارکت خیرین در مدرسه سازی پس از سیل کشور، اظهار کرد: آنچه که پس از حادثه سیل فراموش نشدنی است مشارکت خیرین و تقویت احساس همدلی در جامعه است که این کار یکی از اهداف نظام تعلیم و تربیت است و عمل خیرین به افزایش حس همدلی و کمک به همنوع در جامعه کمک خواهد کرد.
وزیر آموزش و پرورش از سفارش ساخت سامانه مدارس در حال ساخت کشور خبرداد و گفت: در این سامانه تمام مدارس در حال ساخت کشور در دسترس خواهد بود، تا هرخیری با هر بودجه‌ای بتواند در امر مدرسه‌سازی مشارکت کند، بنابراین با طرح مدارس در حال ساخت کمک می‌کنیم تا هرکسی با هر بودجه‌ای بتواند در ساخت مدارس مشارکت کند چرا که مدرسه قلب جامعه است و با این کار به افزایش روحیه همدلی و مشارکت که از اهداف نظام تعلیم و تربیت است، کمک خواهیم کرد.
وی دنیای کنونی را دنیای تغییرات سریع دانست و اظهارکرد: جوامعی که قادر نباشند با تغییرات دنیای جدید همراهی کنند سرزندگی خود را از دست خواهند داد.
حاجی میرزایی با اشاره به اینکه ظرفیت یادگیری جامعه آینده را می‌سازد، اظهارکرد: هرچه جوامع ظرفیت یادگیری بیشتری داشته باشند آینده درخشان‌تری خواهد داشت لذا باید تلاش کنیم تا ظرفیت یادگیری جوامع را افزایش دهیم.
وزیر آموزش و پرورش پایدارترین رفتار جوامع انسانی و انسان‌ها را جریان یادگیری دانست که از لحظه اول حیات و تا آخرین لحظه حیات استمرار خواهد داشت و تاکیدکرد: جامعه‌ای که در جریان روند یادگیری‌اش اختلال ایجاد شود حیات اقتصادی سیاسی و اجتماعی‌اش دچار آسیب خواهد شد.
وزیر آموزش و پرورش در پایان گفت: ۳۰درصد مدارس کشور نیاز به بازسازی دارد اما مطمئنم با تعهد و مشارکت خیرین این مدارس بازسازی خواهد شد.
مراسم افتتاح ۱۰ هزار کلاس درس جدید روزگذشته با حضور معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399