سه شنبه, 23 مهر 1398 ساعت 08:47
کد خبر: 62984

کنترل نقدینگی با توسعه بازار سرمایه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

در شرایطی که بانک مرکزی صحبت از اولویت خود در مهار نقدینگی صحبت می کند شاهد بازار رو به رشد سرمایه هستیم که برای چندمین بار طی دوره فعالیت خود با اقبال عمومی مواجه شده و همین روند بنا به نظر بسیاری از کارشناسان از دلایل کاهش نسبی قیمت دلار و مهار نقدینگی است. اما مانند آنچه بارها در بازار سرمایه شاهد بوده ایم این دوره های جذاب می تواند به سرعت تغییر چهره داده به دوره های رکود سنگین منتهی شود و همین شکنندگی باید مورد توجه قرار گیرد، هم از سوی مدیران بازار سرمایه و هم از سوی بانک مرکزی که تلاش دارد غول نقدینگی را رام کند.

یکی از اصلی ترین راهکارهای تقویت بازار و عبور از شکنندگی، افزایش سطح دانش فعالین بازار به خصوص سهامداران خردی است که در چند ماهه اخیر به این بازار ورود کرده اند. حضور کور در بازار سرمایه که ناشی از جو روانی بازار است بسیار خطرناک است و می تواند هم به بازار آسیب وارد کند و هم در کلان اقتصاد بحران ساز باشد.
در حالی که در سالهای اخیر نهادناظر بر بازار تلاش های فراوانی برای افزایش ارایه ابزارهای متنوع در بازار داشته و از جمله برای مدیریت ریسک سهامداران، توسعه صندوقهای کم ریسک را با جدیت عملیاتی کرده و حتی تلاش های جدی برای ارایه انواع آموزش ها برای فعالین بازار صورت گرفته است. اما به رغم همه این تلاش ها همچنان به نظر می رسد مخاطبین عام بازار و در کل صاحبان نقدینگی برای ورود و پایداری امن در بازار بورس دچار سردرگمی هستند.
در این ماهها افراد بسیاری را دیده ام که اقدام به اخذ کد معاملاتی و بنا بر تصورات خود اقدام به خرید سهام و حتی تشکیل پرتفوی کرده اند ولی در واکنش به نوسان بازار دچار چالش شده و با تصمیمات هیجانی سرمایه خود را به خطر انداخته اند.
نوسان های اخیر بازار و اوج و فرودهای سنگین شاخص ها گویای همین موضوع است که بسیار از صاحبان نقدینگی که به تازگی وارد بازار شده اند سوار بر امواج روانی بازار به این سو وآنسو کشیده می شوند و به طور حتم در اولین تنش جدی بازار این گروه هم به بازارو هم دارایی خود لطمه وارد خواهند ساخت.
نهاد ناظر بازار باید تلاش کند از طریق رسانه های جمعی و دیگر ابزارهای اطلاع رسانی فراگیر خود یک سناریو ورود به بازار برای علاقه مندان به حضور در بازار تعریف و ارایه کند که در این سنارویو هر فرد بداند براساس دانش و سرمایه خود از چه ابزارها و امکاناتی استفاده کند تا با کمترین ریسک از بازار سرمایه منتفع شود.
نهاد ناظر باید بپذیرد ابزارهایی که تا امروز براساس آن اطلاع رسانی را شکل داده برای موج جدید سهامداران و فعالین بازار که در همین چند ماهه اخیر به بازار سرمایه وارد شده اند کفایت نکرده و ضرورت دارد کانالهای ارتباطی خود را عام تر و متنوع تر از گذشته کند و در این راه به طور حتم تمامی رسانه های کشور می توانند با نهاد ناظر همکاری داشته باشند.
در این میان نباید از نقش و تاثیر بانک مرکزی نیزغافل شد زیرا همانطور که اشاره کردم یکی از تبعات توسعه بازار سرمایه مدیریت نقدینگی و عملیاتی شدن برنامه ای بانک مرکزی در بازار پولی است و اگر قرار است غول نقدینگی را مهار و در چراغ بازار سرمایه اسیر کنیم باید همکاری نزدیک و حمایت گسترده بانک مرکزی از بازار سرمایه وسیاستهای توسعه ای بازار سرمایه را هم شاهد باشیم.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395