دوشنبه, 22 مهر 1398 ساعت 08:37
کد خبر: 62916

یارانه پنهان پتروشیمی ها و دو قطبی سازی جامعه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

در گزارش مرکز پژوهش های مجلس آمده است: «متوسط تعرفه یارانه‌ای گاز طبیعی برای بخش صنعت، معدن و پتروشیمی در سال 1397، حدود 1.800 ریال بر مترمکعب برای فولاد و پتروشیمی معادل 21.00 ریال و برای سایر صنایع میانگین 1000 ریال و متوسط تعرفه یارانه‌ای برق حدود 671 ریال بوده است. با توجه به محاسبات انجام شده ، میزان کل یارانه پنهان بخش صنعت، معدن و پتروشیمی در سال 1397 حدود 9.5 میلیارد دلار قابل برآورد است که 5.2 میلیارد دلار مربوط به یارانه پنهان گاز طبیعی و 4.3 میلیارد دلار مربوط به یارانه پنهان برق است».

در این روزها بحث یارانه پنهان مورد توجه رسانه ها قرار گرفته و می توان انتظار داشت که چنین مباحثی می تواند در نهایت به افزایش قیمت حاملهای انرژی منتهی شود. افزایش قیمتی که به طور حتم با موج جدیدی از تورم در اقتصاد کشور همراه و به شدت طبقه متوسط را زیر فشار خواهد برد.
اما آنچه در ابتدای مطلب به آن اشاره شد برگرفته از گزارش اخیر مرکز پژوهش های مجلس است که نشان میدهد. بیانیه هیی که مصرف کنندگان را به برخوردای از یارانه پنهان محکوم می کنند از پایه غلط است. یعنی در حالی که تلاش دارند این توهم را در جامعه ترویج کنند که یارانه حامل های انرژی توسط مصرف کنندگان نهایی اتلاف شده، در عمل بخش هایی که به واقع از یارانه انرژی سهم می برند مجموعه هایی هستند که نمی توانیم سهم بران آنها را عامه مردم بدانیم.
قبل از آنکه به نتیجه این نوع توهم سازی اقتصادی بپردازم بد نیست یادآوری کنیم که در سال 96 بحران نرخ ارز ناشی از عدم همکاری همین صنایع با دولت بود. زیرا حاضر نبودند دلار حاصل از صادرات محصولات خود را با قیمت مصوب دولت به بازار عرضه کنند و برای فرار از فشار دولت از بازگرداندن ارزهای حاصل از صادرات به بهانه های مختلف خودداری کردند و در نهایت انفجار بی سابقه قیمت دلار رقم خورد.
حال با توجه به گزارش منتشر شده از سوی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی می توانیم بگوییم که این صنایع هم از توبره برنده اند و هم از آخور، یعنی هم بحران ارزی را تشدید و در نتیجه سود دو چندان از محل تسعیر ارز نصیبشان شده است و هم به دلیل ثبات قیمت حاملهای انرژی دریافتی نزدیک به 10 میلیارد دلار یارانه پنهان نیز به ایشان تزریق شده است.
حال اگر یارانه این صنایع را در کنار شبکه های توزیع انرژی قرارد دهیم که بازهم بنا به گفته مسئولین اتلاف انرژی در آنها قبل از آنکه به دست مصرف کننده برسد بسیار بالاست. متوجه می شویم آنچه به عنوان توهم سوء مصرف به مردم تهمت می زنند خلاف واقع است.
اما این توهم سازی زمانی تلخ تر می شود که شعار تکرای فقیر و غنی را از زیان توجیه کنندگان این فرایند می شنویم که تلاش دارند با دو قطبی نمایی در جامعه به مردم تفهیم کنند یارانه حامل های انرژی توسط طبقه ثروتمند بلعیده شده و شما طبقه متوسط و فرودست از این یارانه هیچ بهره ای نمی برید، بنابراین ما باید بنزین را گران کنیم تا حق شما را از ثروتمندان بستانیم!
بد نیست از کسانی که تلاش دارند با این دو قطبی اقتصادی بهانه ای برای افزایش قیمت حاملهای انرژی فراهم سازند. این سئوال بپرسیم که به نظر شما اثر این دو قطبی سازی از تحرکاتی که به روزنامه کیهان نسبت داده می شود کمتر است؟ اگر کیهان به نظر شما با دو قطبی سازی جامعه زنان کشور به بهانه حضور در استادیوم ها به نظام ضربه می زند، آیا دو قطبی که شما در زمینه یارانه پنهان می سازید به جامعه ضربه نخواهد زد؟
تلخ ترین بخش ماجرا اینجاست که اگر کیهان در نهایت با دو قطبی سازی جامعه مانع حضور زنان در وزرشگاه ها شود، زمانی که این افراد به هدف خود می رسند و عامه را برای افزایش قیمت حاملهای انرژی توجیه می کنند در عمل فرصتی فراهم می سازند تا به بهانه واهی چندین میلیون نفر به زیر خط فقر فرستاده شوند. به نظر شما کدام دو قطبی آثار مخرب تری خواهد داشت؟ 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395