چهارشنبه, 17 مهر 1398 ساعت 09:31
کد خبر: 62744

اطلاعات تکميلي

  • مونسان:

سند برند ملی گردشگری تا دهه فجر آماده می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به بازگشت موفقیت‌آمیز ۱۷۸۳ قطعه از الواح هخامنشی به کشور گفت: این یک اقدام بزرگ و ارزشمند به‌حساب می‌آید و ان‌شاء‌الله خبرهای خوش دیگری هم در راه است که در زمان خودش اعلام می‌شود.

علی‌اصغر مونسان (وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی) در نشستی با اعضای فراکسیون تولید و اشتغال که در محل این وزارتخانه برگزار شد، در سخنانی با اشاره به اهمیت مأموریت‌های سه‌گانه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، تصریح کرد: امید دارم با تبدیل سازمان میراث‌فرهنگی به وزارتخانه با همراهی و حمایت نمایندگان مجلس شاهد شکوفایی در هر سه بخش این وزارتخانه مهم باشیم.
مونسان در ادامه با ارائه گزارشی از مهم‌ترین اقدامات دو سال گذشته گفت: مردمی کردن حوزه میراث‌فرهنگی و گردشگری یکی از اقدامات بسیار خوبی است که از دو سال پیش آغاز شده است. بخشی از خانه‌های تاریخی به بخش خصوصی واگذار شده و به اماکن اقامتی و گردشگری تبدیل شده‌اند. در این خصوص در شهر یزد که ثبت جهانی شده است، متقاضیانی برای ثبت ملی خانه‌ها و تبدیل آن‌ها به یک مرکز اقامتی وجود دارند.
او افزود: در حوزه بوم‌گردی نیز مجموعه اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است، بوم‌گردی‌ها مهاجرت معکوس در روستاها را به‌دنبال داشته و باعث ایجاد اشتغال و درآمدزایی در مناطق روستایی شده است.

ایران بالاتر از چین در ثبت شهرهای جهانی صنایع‌دستی

مونسان افزود: در حوزه صنایع‌دستی نیز اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته و شهرها و روستاهایی را ثبت جهانی کرد‌ه‌ایم و در حال حاضر رتبه بالایی داریم و از چین جلوتر هستیم. ثبت جهانی شهرها و روستاهای صنایع‌دستی باعث شده تا شاهد رونق اقتصاد در آن منطقه باشیم.
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: بسیاری از رشته‌های صنایع‌دستی نیز احیا شده و در حوزه ایجاد اشتغال اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است.
او سپس به برنامه‌ریزی‌ها برای تدوین سند توسعه گردشگری اشاره کرد و افزود: سند توسعه گردشگری آماده شده و در کمیسیون‌های دولت در حال بررسی است و به‌زودی در دولت مطرح می‌شود و امیدوارم هرچه زودتر این سند تصویب شود.
مونسان یادآور شد: همچنین با همکاری سازمان جهانی گردشگری، هم‌زمان با تصویب سند جامع گردشگری کشور، یک اکشن‌پلن تهیه خواهد شد. در کنار این‌ها، آنچه از همه مهم‌تر است این است که برند ملی را به‌صورت جدی دنبال می‌کنیم و بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، در دهه فجر امسال سند برند ملی گردشگری آماده خواهد شد.

دیپلماسی فرهنگی موفق

مونسان در ادامه گفت: در حوزه بین‌المللی تعاملات بسیار خوبی داریم و این دیپلماسی فرهنگی باعث شده است تا شاهد برگزاری نمایشگاه‌های متقابل موزه‌ای بین ایران و برخی از کشورهای اروپایی باشیم. در کنار این در هفته گذشته شاهد ورود الواح هخامنشی به کشور بودیم که اتفاق بسیار ارزشمند و بزرگی بود. در همین خصوص خبر خوش و بی‌نظیری نیز داریم که در فرصت مناسب اعلام خواهد شد.
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ادامه گفت: در ایران یک‌میلیون سایت تاریخی، ۳۵هزار اثر ثبت ملی و ۲۴ اثر ثبت جهانی داریم که ظرفیت بسیار بزرگی است و برای استفاده بهینه از این ظرفیت‌ها نیازمند تقویت اعتبارات وزارتخانه هستیم.
او افزود: گردشگری یک حوزه فرابخشی است و برای رونق این حوزه مهم در کشور نیازمند همکاری دستگاه‌های مختلف هستیم.
مونسان ادامه داد: در حوزه زیرساخت‌ها در حوزه گردشگری خوشبختانه اقدامات بسیار خوبی انجام دادیم. به‌عنوان مثال در حوزه روستاها فعالیت‌های خوبی با بودجه اندک آغاز شده و توانستیم موضوع اشتغال را در روستاها ایجاد و فعال کنیم.
او افزود: بیش از ۲هزار پروژه عمرانی در کشور در حوزه گردشگری در حال اجراست که بخشی از آن‌ها هتل‌های چهار و پنج ستاره است.
غلامرضا کاتب (نماینده مجلس و رئیس فراکسیون تولید و اشتغال) در ادامه این نشست با ابراز خرسندی از اقدامات و فعالیت‌های صورت‌گرفته در دو سال گذشته از حمایت‌های جدی نمایندگان مجلس از اقدامات وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خبر داد.

۳ شهر جدید صنایع‌دستی ثبت جهانی می‌شود

در ادامه این نشست پویا محمودیان (معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی) با ارائه گزارشی از مهم‌ترین اقدامات این معاونت گفت: در حوزه ثبت جهانی شهرها و روستاهای صنایع‌دستی اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است و امسال سه شهر دیگر برای ثبت جهانی در حال آماده شدن است.
او افزود: با ثبت جهانی شهرها و روستاهای صنایع‌دستی، شاهد رونق اقتصادی در این مناطق هستیم. به‌عنوان مثال در کلپورگان بعد از ثبت جهانی به‌عنوان دهکده جهانی سفال، شاهد رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال و درآمدزایی در این منطقه هستیم.
محمودیان اضافه کرد: بر اساس اعلام وزارت کار، بعد از تولیدات دامی، بیشترین استقبال را در حوزه اشتغال در صنایع‌دستی داشتیم. سال گذشته ۱۳۷۸ روستا پایش شدند و آموزش صنایع‌دستی دیدند و هزاران شغل پایدار در این روستاها ایجاد شده است.
معاون صنایع‌دستی گفت: ۲۸۹میلیون دلار صادرات صنایع‌دستی در سال ۹۷ داشتیم که برای اعلام رقم دقیق شش‌ماهه امسال منتظر اعلام گمرک هستیم.
او افزود: طرح تجاری‌سازی صنایع‌دستی را با دستور دکتر مونسان به‌صورت جدی دنبال می‌کنیم. در کنار این با توجه به استقبال شرکت ایران‌خودرو از جلد سوزن‌دوزی‌شده قرآن مجید در داخل خودروها، شاهد عقد قرارداد با هنرمندان سوزن‌دوز بلوچ در این خصوص هستیم.

ایران، رتبه دوم جهانی در رشد گردشگری

ولی تیموری (معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی) نیز در این نشست گفت: در شش‌ماهه امسال، موفق به جذب ۴میلیون و ۹۰۰هزار گردشگر خارجی به کشور شده‌ایم.
او افزود: بر اساس اعلام سازمان جهانی گردشگری، ایران دومین کشور جهان به‌لحاظ سرعت رشد گردشگری در جهان است که این خبر دو سه روز پیش از سوی سازمان جهانی گردشگری اعلام شد. سرعت رشد گردشگری ایران ۴۹.۹درصد است که این موضوع یک اتفاق بسیار خوشایند و یک خبر بسیار خوب برای ایران در حوزه گردشگری به‌حساب می‌آید.
معاون گردشگری کشور ادامه داد: ازجمله اقدامات مهم این معاونت این است که نظام جامع آموزش گردشگری را برای اولین بار اجرا می‌کنیم، فاز پژوهشی آن تمام شده و فاز اجرایی آن را آغاز کرده‌ایم. در کنار آن، موضوع حساب‌های اقماری را دنبال کرده‌ایم، مطالعات آن نهایی شده و در این خصوص با مرکز آمار در حال رایزنی و همکاری هستیم تا به توافق و نتیجه نهایی در این خصوص برسیم.

ایران، میزبان نشست گردشگری روستایی در سال ۲۰۲۰

او به تنوع‌بخشی محصولات گردشگری اشاره کرد و ادامه داد: علاوه بر گردشگری فرهنگی، گردشگری روستایی را نیز موردتوجه قرار داده‌ایم که با توجه به شعار سازمان جهانی گردشگری در سال آینده با موضوع گردشگری روستایی، این موضوع موردتوجه قرار گرفته و بر اساس برنامه‌ریزی‌ها در سال ۲۰۲۰ میزبان یک نشست با حضور مسئولان گردشگری کشورهای مختلف با موضوع گردشگری روستایی خواهیم بود.

اجرای بیش از ۲۴۵۰ پروژه گردشگری در کشور

حسین اربابی (معاون سرمایه‌گذاری، حقوقی، مجلس و امور استان‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی) نیز در این نشست در سخنانی گفت: بیش از ۲۴۵۰ پروژه گردشگری در کشور حال انجام است که در این پروژه‌ها بیش از ۳۳۰هزار نفر مشغول به فعالیت هستند و با بهره‌برداری آن‌ها ۱۱۳هزار نفر به‌صورت مستقیم مشغول فعالیت خواهند شد.
اربابی ادامه داد: سال گذشته، ۲۰۳هزار و ۴۱۸ شغل ایجاد کردیم که به تائید وزارت کار نیز رسید و بیش از برش سازمانی ما بود که از سوی سازمان برنامه‌وبودجه به ما ابلاغ شده بود.
معاون سرمایه‌گذاری، حقوقی، مجلس و امور استان‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ادامه گفت: در حال حاضر نیز در شش‌ماهه اول امسال بالغ بر ۷۰هزار شغل ایجاد کردیم.
اربابی در ادامه گفت: در حوزه شفافیت و کوتاه کردن مسیر صدور مجوزها شاهد یک انقلاب در این وزارتخانه هستیم، در گذشته میانگین صدور موافقت اصولی ۱۶ ماه بود که در حال حاضر زیر یک ماه رسیده است.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399