سه شنبه, 16 مهر 1398 ساعت 20:00
کد خبر: 62722

اطلاعات تکميلي

  • وزیر نفت:

بخش خصوصی نباید به صندوق توسعه ملی وابسته باشد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: وزیر نفت با اشاره به اینکه تأمین منابع و سرمایه در مقیاس های بزرگ یکی از نیازهای بخش خصوصی ما برای حضور جدی در بخش بالادستی نفت و بازرگانی نفت است، اظهار کرد: تاکنون همه برای تأمین مالی دنبال صندوق توسعه بودند که این دیگر جواب نمی دهد.

بیژن زنگنه امروز در آیین گشایش پنجمین کنگره راهبردی و نمایشگاه نفت و نیرو در مرکز همایش های بین المللی صداوسیما با ابراز خوشحالی از حضور در میان همکاران صنعت نفت و قدردانی از برگزارکنندگان این کنگره، درباره تعیین تکلیف توسعه میدان های مشترک اظهار کرد: ما در میدان گازی پارس جنوبی حرکت بزرگی کردیم و ان شاءالله تا اواخر امسال یا اوایل سال آینده همه بخش دریایی ۲۷ فاز پارس جنوبی پایان می یابد و پالایشگاه فاز ۱۴ نیز سال ۱۴۰۰ تکمیل می شود.
زنگنه با اشاره به اینکه پنجمین کنگره راهبردی نفت و نیرو با موضوع آینده نگری فضای کسب وکار در صنایع نفت و نیرو ایران با محوریت بخش خصوصی برگزار شده است، گفت: به نظر بنده ظرفیت های ما برای توسعه و تحرک در صنعت نفت در شرایط کنونی کماکان فوق العاده است.
وی با بیان اینکه در جغرافیای نفت تغییرات بسیار مهمی اتفاق افتاده که در ۱۰ سال گذشته قابل پیش بینی نبوده است، ادامه داد: کسی نمی توانست پیش بینی کند آمریکا به بزرگ ترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل شود، کشوری که بزرگ ترین واردکننده بود، اکنون نه تنها بزرگ ترین تولیدکننده نفت جهان شده، بلکه صادرات نفت، گاز و میعانات گازی را آغاز کرده است.
به گفته وزیر نفت، با وجود همه اینها، همچنان ظرفیت های بسیار مهم و فوق العاده ای در حوزه کشورهای خلیج فارس و تولیدکنندگان سنتی برای توسعه و تحرک وجود دارد و نفت کماکان با آن معنای واقعی اش می تواند محرک و پیشران اقتصاد ایران باشد.
زنگنه با تأکید بر توسعه جهشی صنایع بالادستی نفت و گاز و در ادامه تأمین خوراک و توسعه صنایع بالادست و پایین دست پتروشیمی و در کل تکمیل زنجیره ارزش در صنعت نفت اظهار کرد: فعال بودن صنعت نفت بخش بسیار مهمی از دیگر صنایع کشور و خدمات فنی و مهندسی را تحریک و فعال می کند.
وی افزود: حجم سرمایه گذاری های نفت طوری است که می تواند بخش عظیمی از خدمات مهندسی و حتی غیرمهندسی را فعال کند و حتی در اشتغال کشور نقش مهمی داشته باشد.
وزیر نفت با بیان اینکه در سال ۸۳ چشم انداز ۲۰ ساله برای کل صنعت نفت همسو با چشم انداز ۲۰ ساله کشور تهیه شد، تصریح کرد: اهداف کلان این چشم انداز واقع گرایانه و قابل دسترس بود و همه ابعاد نفت در آن ترسیم شده بود. هم اکنون هم با کمی روزآمد کردن می توان توقع داشت که آن اهداف تحقق یابد، گرچه کشورهای منطقه بیکار ننشسته اند و در این ۱۵ سال پیشرفت های چشمگیری در همه زمینه ها داشته اند.
زنگنه با اشاره به اینکه هر چند سال یک بار ضربه های کشنده ای به صنعت نفت ایران وارد می شود، گفت: تاکنون سعی کردیم از این ضربه ها زنده بیرون بیاییم و این مشکل را حل کنیم. به هر حال تحریم ها بزرگ ترین ضربه ها را به صنعت نفت وارد می کنند و جایگاه جهانی ما را کاهش می دهند؛ گرچه ما مقاومت می کنیم.
وی به زمینه های فعالیت بخش خصوصی در صنعت نفت اشاره و اظهار کرد: بخش خصوصی می تواند در زمینه فعالیت های پیمانکاری نقشی بسزا داشته باشد. هم اکنون پیمانکاران EPC در صنعت نفت در حال گرفتن نقش قالب هستند، زیرا با توجه به نظام اجرایی نفت که نمی خواهد کار امانی انجام دهد و کارها را کوچک کند و حتی عملیات نگهداشت تولید را هم که اقدامی بود که همیشه به صورت امانی انجام می شد و چند پیمانکار با هم کار می کردند هم اکنون این نظام یک نظام EPC/EPD است که همه کارها را یک پیمانکار از آغاز زنجیره تا انتها انجام می دهد و پرداخت هم تابع تولید است، نه فقط تابع پیشرفت فیزیکی طرح.
وزیر نفت ادامه داد: زمینه فعالیت پیمانکاران در نفت شناخته ترین زمینه است که مهم ترین آن در بخش بالادست نفت و کوچک ترین ها در شبکه های گازرسانی توزیع در شهرها و روستاهاست که در حال انجام است.
زنگنه درباره سرمایه گذاری مستقیم در صنعت نفت در بخش های پتروشیمی، پالایش و مایع سازی گاز و زنجیره پایین دستی نفت، گاز و پتروشیمی افزود: زمینه هایی بسیار خوب و خوراک های باارزشی وجود دارد که می توانیم با سرمایه گذاری در آنها زنجیره ارزش را تکمیل و تا جایی که ممکن است از خام فروشی پرهیز کنیم.
وی درباره ساخت تجهیزات و به ویژه سیستم های صنعتی مورد نیاز صنعت نفت، با اشاره به پیشرفت ها و چالش های ۱۰ قلم کالاهای اولویت دار صنعت نفت گفت: باید با برنامه ریزی های لازم این کار را تقویت و تسریع کنیم. این کار آثار مهمی به ویژه در این شرایط برای ایجاد اشتغال و امید دارد.
وزیر نفت با بیان اینکه در قراردادهای EPC/EPD تعدادی کالاها به طور مشخص ذکر شده است که پیمانکاران مکلف  هستند از داخل خریداری کنند، گفت: در بخش های زیادی هم تاکنون پیشرفت داشته ایم. آخرین آن ورق های مقاوم به اسید و گاز ترش است که برای نخستین بار خطوط لوله در صنعت نفت با همکاری فولاد مبارکه و فولاد اکسین خوزستان برای خط لوله گوره - جاسک در حال ساخت است.
زنگنه گفت: سیستم های مورد نیاز صنعت را باید در داخل به صورت سیار (Skid Mounted) بسازیم. مانند واحدهای بهره برداری و نمک زدایی یا واحدهای فشارافزایی. اینها کار مهمی است که احتیاج داریم و باید به آن توجه شود.
وی درباره بهینه سازی مصرف انرژی ادامه داد: این موردی است که می توانست با توجه به ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید حجم عظیمی از کار و فعالیت را برای سازندگان و شرکت های خدمات مهندسی ایجاد کند. با توجه به مشکلاتی که در هدفمندی یارانه ها بود و اولویت دهی به هدفمندی یارانه ها و اختصاص منابع برای آن، این کار تقریبا جز در بخش قراردادهای بالادستی نفت (IPC و بیع متقابل) و مقداری هم در بخش گاز، متوقف شد که باید به این موضوع توجه ویژه شود.
وزیر نفت درباره شرکت های اکتشاف و تولید (E&P) ایرانی گفت: وزارت نفت اسامی ۱۵، ۱۶ شرکت را برای فعالیت در فعالیت های اکتشاف و تولید اعلام کرده است. این شرکت های می توانند نقش بسزایی در آینده کسب وکار صنعت نفت داشته باشند. حتی در شرایط کنونی تحریم نیز این شرکت ها می توانند فعالیت خوبی داشته باشند.
به گفته زنگنه، هم اکنون فضایی باز برای صادرات فرآورده های نفتی مانند نفت گاز، بنزین، نفت و کوره و ... حتی نفت خام و میعانات گازی وجود دارد.
وی به ابعاد بزرگ صنعت نفت اشاره کرد و ادامه داد: حضور بخش خصوصی در این صنعت به سه عامل «توانمندی و ساختار مدیریتی مناسب»، «توانمندی فناوری و تعامل» و «سرمایه کافی و توانمندی برای تجهیز منابع مالی از بازارهای پولی و سرمایه» نیاز دارد.
وزیر نفت با اشاره به اینکه تأمین منابع و سرمایه در مقیاس های بزرگ یکی از نیازهای بخش خصوصی ما برای حضور جدی در بخش بالادستی نفت و بازرگانی نفت است، اظهار کرد: تاکنون همه برای تأمین مالی دنبال صندوق توسعه بودند که این دیگر جواب نمی دهد. ما باید فکر کنیم چطور می توانیم منابع را تأمین کنیم و کمتر به این موضوع فکر شده است. ما مقداری در نحوه پرداخت به پیمانکاران در طرح های EPC/EPD تغییر ایجاد کردیم، حتی بعضی از پیمانکاران بزرگ ما قادر نیستند خود را با این رویه هماهنگ کنند.
زنگنه با اشاره به اینکه می دانم پیمانکاران مشکلاتی دارند، افزود: لازم می دانم از هر کسی که چرخی را در این کشور به گردش در می آورد تشکر کنم و مشخص است که این کار با چه مشکلات و مشقت هایی همراه است. اما به هر حال نمی توان برای تأمین مالی فقط به دولت اتکا کرد و وزارت نفت در صورتی در تأمین مالی به پیمانکاران کمک می کند که خودشان نیز مقداری آورده داشته باشند.
وی با اشاره به رقم های بالا در قراردادهای فروش نفت ادامه داد: قیمت فروش کوچک ترین محموله نفتی حداقل ۵۰ میلیون دلار است و وزارت نفت نمی تواند به راحتی به کسی اعتماد کند. من بابک زنجانی سنج ندارم، در نتیجه باید در فروش محموله های نفتی احتیاط کنیم.
وزیر نفت تأکید کرد: باید درباره ایجاد راهکارهای ابتکاری برای بزرگ کردن اندازه شرکت ها یا متشکل کردن آنها یا همکاری آنها با یکدیگر و تجهیز منابع آنها و استفاده از پول هایی که در جامعه است بیشتر تفکر شود.
زنگنه با اشاره اینکه ما باید از ابتکارهای خودمان در این شرایط دشوار استفاده کنیم، گفت: همه ما یاد گرفتیم که در شرایط سخت، کار و زندگی کنیم و به همین دلیل هم زنده مانده ایم و مقاومت در شرایط سخت را یاد گرفته ایم. ما باید مقاومت کنیم و نگذاریم عده ای به حقوق ملت ایران تجاوز کنند و ما را تحت فشار قرار دهند.
وی به دستاوردهای صنعت نفت در این سال های سخت اشاره و تصریح کرد: من نیاز کشور را بسیار بیشتر از دستاوردهای کسب شده تاکنون می دانم، کارهای بزرگی انجام شده، اما باید متناسب با آنچه داریم و نیاز کشور به یک صنعت خوب و روزآمد بیشتر کار کنیم.
زنگنه با اشاره به اینکه عملیات طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی امسال آغاز می شود، افزود: ما می خواستیم این کار را به دلیل استفاده از فناوری فشارافزایی در دریا با شرکت فرانسوی توتال انجام دهیم که متأسفانه در اعمال تحریم ها، هم توتال و هم شرکت سی ان پی سی آی چین کنار رفتند، حرفشان هم دوستانه بود و ما هیچ بحث و دعوایی با یکدیگر نداشتیم. شرایط تحریم به گونه ای بود که آنها نمی توانستند و نمی خواستند؛ فکر می کردند نمی توانند کار کنند و به هر حال کنار رفتند.
وزیر نفت با بیان اینکه وضع ما در فازهای میدان گازی پارس جنوبی بسیار خوب است، ادامه داد: امسال تا آخر سال روزانه حدود ۷۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین از این فازها وارد شبکه خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه وزارت نفت گام های بزرگی در صنعت پتروشیمی برداشته است، افزود: جهش دوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۰ به اتمام می رسد و به تولید این صنعت حدود ۵۰ درصد از نظر ارزشی افزوده می شود. یعنی ما از ۱۷ میلیارد دلار کنونی به بیش از ۲۵ میلیارد دلار خواهیم رسیم و بیش از ۱۰۰ میلیون تن تولید خواهیم داشت.
زنگنه با اشاره به اینکه در جهش سوم صنعت پتروشیمی ارزش تولیدات این صنعت از ۲۵ میلیارد دلار به ۳۷ میلیارد دلار می رسد، ادامه داد: به بیش از ۱۳۰ میلیون تن تولید محصولات پتروشیمی در این جهش خواهیم رسید که محصولات بسیار باارزش تر خواهند بود و بیشتر تولیدات به جای متانول و اوره، الفینی خواهند بود. این حرکت مهمی است که عمده آن از سوی بخش غیردولتی انجام شده و بخشی هم در اختیار بخش خصوصی است.
وی با بیان اینکه طرح های IPC با شرکت های داخلی و خارجی پیش می رود، اظهار کرد: ما محوریت کارمان را طرح های EPC/EPD گذاشته ایم که حدود ۶ میلیارد دلار هزینه آن است. ۶ هزار میلیارد تومان تاکنون قرارداد بسته ایم و در هفته های آتی ۱۰ هزار میلیارد تومان دیگر قرارداد بسته خواهد شد. اینها قراردادهایی است که ما پرداخت هایش را نقدی انجام می دهیم و تنها تفاوتی که با قراردادهای قبلی دارد این است که ما تنها براساس پیشرفت فیزیکی پرداخت نداریم و در صورت رسیدن به شاخص های مدنظر ما پرداخت صورت می گیرد.
وزیر نفت مهم ترین طرح های جمع آوری گازهای مشعل را ان جی ال های ۳۱۰۰، ۳۲۰۰، خارک و پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس عنوان کرد و گفت: در این زمینه دو قرارداد که با هلدینگ مارون و خلیج فارس امضا شده، حدود ۷.۵ میلیارد دلار در این زمینه سرمایه گذاری شده است. تا سال ۱۴۰۰ بیش از ۹۵ درصد گازهای همراه نفت جمع آوری و به عنوان خوراک به پتروشیمی ها تحویل می شود.
زنگنه با اشاره به انعقاد قرارداد توسعه میدان مشترک بلال ادامه داد: قرارداد میدان مشترک فرزاد A نیز در ماه های آتی بسته خواهد شد. تقریباً برنامه و تعهد وزارت نفت درباره میدان های مشترک به انجام می رسد.
وی با بیان اینکه کارهای بزرگی در میدان های مشترک غرب کارون انجام شده است، گرچه نمی توانیم اصل طرح های عمده ای را که برای افزایش بازیافت داشته باشیم اجرا کنیم، افزود: در این میدان از ۷۰ هزار بشکه تولید در سال ۹۲ هم اکنون به ظرفیت تولید بیش از ۳۵۰ هزار بشکه رسیده ایم و همچنان این روند با حفاری چاه ها و احداث واحدهای تولید و فرآورش در میدان های غرب کارون ادامه خواهد داشت.
وزیر نفت با بیان اینکه هم اکنون نزدیک ۹۵ درصد کل کشور تحت پوشش گاز قرار دارند، تصریح کرد: کار عظیمی در بخش گازرسانی شهری و روستایی انجام شده است که همه هزینه آن از محل صرفه جویی در مصرف فرآورده هایی که با گاز جایگزین شدند، تأمین شد. این کار اشتغال بالایی را ایجاد کرد و از نظر محیط زیستی نیز بسیار مهم بود.
زنگنه با اشاره به دستاوردهای کیفی و کمی در صنعت پالایش اظهار کرد: برای نخستین بار امسال با افزایش تولید بنزین صادرکننده بنزین شدیم. هم اکنون بنزین یورو ۴ و گازوئیل بدون گوگرد در کلانشهرها توزیع می شود. همه فرآورده های پالایشی هم اکنون مازاد از نیاز داخل تولید و مابقی صادر می شوند.
وی با بیان اینکه تکمیل پالایشگاه های سیراف با ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه در اولویت وزارت نفت قرار دارد، گفت: این طرح زنجیره ای از پالایشگاه و پتروپالایش است که باید ذیل سیراف واحدهای پتروشیمیایی ایجاد شود، زیرا تولید اصلی پالایشگاه های سیراف نفتا است و ما برای نخستین بار پالایشگاه را برای سوخت احداث نکرده ایم و این گام اول آن است و بعد وارد واحدهای الفینی برای تولید پلاستیک و... می شود.
وزیر با بیان اینکه یکی از جوان ترین تیم های تاریخ صنعت نفت بر مبنای شایسته سالاری در مدیریت صنعت نفت مستقر شده است، تصریح کرد: این موضوع در حال گسترش است و امیدوارم این مدیریت به طور کامل به نسل جدیدی از مدیران جوان شایسته منتقل شود.
زنگنه با تأکید بر حمایت صنعت نفت از شرکت های دانش بنیان و استارت آپ و استفاده حداکثری از ظرفیت های این شرکت ها، ادامه داد: مدت زیادی است که برای این موضوع و گسترش آن زمان گذاشته ام و وزارت نفت به طور جدی دنبال این موضوع است. البته ممکن است زمان بر باشد، اما به هر حال منطقه وسیعی در ری به این موضوع اختصاص داده شده و هم اکنون در حال طراحی معماری و تجهیز آن هستیم.
وی با بیان اینکه روزی که باشگاه نفت و نیرو تشکیل شد، فکر می کردیم محلی برای این است که چندصدسال تجربه مدیریتی، فنی و کارشناسی را در خودش جای می دهد که به صورت رایگان تجربه های خود را به کل کشور عرضه کند، اظهار کرد: اکنون که فکر می کنم اینها همه مشاوران خوبی برای شرکت های شتاب دهنده، استارت آپ و دانش بنیان هستند که باید این موضوع را در دستور کار قرار دهیم و از توانمندی های این باشگاه و اعضایش استفاده کنیم.
وزیر نفت گفت: شناخته شدن مدیران و کارشناسان باارزش باشگاه نفت و نیرو می تواند بسیار کارساز باشد و ان شاءالله حرکت مهمی برای تولید ارزش بر مبنای دانش و فهم، نه فقط سخت افزار انجام گیرد و از این مسئله حداکثر استفاده را ببریم.

مشاور رئیس مجلس گفت:ارزش سرمایه انسانی صنعت نفت ما کمتر از نفت

محمدرضا باهنر، مشاور رئیس مجلس نیز طی سخنرانی خود در این کنگره گفت: ارزش و قیمت سرمایه انسانی صنعت نفت ما از نفت ما کمتر نیست، چرا نباید بتوانیم این نیروها را نگه داریم؟ جایی صحبت شد که چگونه می توان کاری کرد که آنهایی که از نفت رفته اند جذب شوند و برگردند، بعد گفتیم بهتر است ابتدا تلاش کنیم همین نیروهایی را که هستند نگه داریم.
وی به مزیت های ایران از جمله سرمایه انسانی باهوش و جهادگر، موقعیت جغرافیایی و ژئوپلیتیکی کشور، حضور در منطقه ای که دوسوم ذخایر متعارف هیدروکربوری دنیا را در خود جای داده و بهره مندی از بیشترین ذخایر هیدروکربوری در سطح جهان اشاره کرد و گفت: تنها یک درصد افزایش ضریب بازیافت نفت، بالغ بر ۷.۵ میلیارد بشکه بر ذخایر قابل استحصال نفت ما می افزاید که با احتساب قیمت امروز هر بشکه نفت، سرمایه کلانی خواهد شد.
باهنر بر ضرورت حاکمیت فضای رقابتی در کشور تاکید و با بیان اینکه در چنین فضایی، به سه اصل قیمت، کیفیت و سرعت کار توجه می شود، ادامه داد: باید به کارآفرینان کشور کمک کنیم از مسیر ناهمواری نظام لخت بوروکراسی کشور عبور و به وظیفه ملی و مذهبی خود عمل کنند.
مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گستره فعالیت های نفت، گاز و پتروشیمی کشور چه در بخش تولید و توسعه، چه در بخش بهره برداری و همین طور در بخش بازرگانی و خدمات بسیار وسیع است، عنوان کرد: با بیش از ۱۰۰ سال سابقه در صنعت نفت اگرچه پیشرفت های قابل قبولی در این زمینه داشته ایم، اما اصلا کافی نیست. تومار کارهای انجام شده بلند است، اما تومار کارهای بر زمین مانده و مغفول مانده بلندتر است.
باهنر با اشاره به مصرف انرژی روزانه بالغ بر ۵ تا ۵.۵ میلیون بشکه معادل نفت خام در کشور گفت: اگر دست اندرکاران دلواپس نشوند، حتما اطلاعات به روزی ندارند.
وی با بیان اینکه هزینه تولید هر بشکه نفت که زمانی حدود ۳ دلار برای هر بشکه بود، امروز به حدود ۷ تا ۸ دلار به ازای هر بشکه رسیده است و در سال های آینده باز هم افزایش خواهد یافت، تصریح کرد: این روند را باید به چرخه اقتصادی درستی برای پیشرانی بخش های اقتصادی مختلف کشور تبدیل کنیم.
مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی، GDP کشور را حدود ۴۰۰ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: سهم نفت در اقتصاد کشور می تواند خیلی متنوع تر و متفاوت تر نسبت به امروز باشد و آینده پژوهی می تواند در هدایت ما به سمت استفاده بهتر از سرمایه های کشور در بلندمدت راهگشا باشد.
دبیرکل جامعه اسلامی مهندسان بر ضرورت رفع مشکلات ساختاری و مدیریتی کشور هم تاکید کرد و افزود: کافی است یک تومان به قیمت فرآورده های نفتی کشور اضافه شود، همه گردن هم می اندازند. اینها مشکلات رگولاتوری است که نباید در سطح مدیریتی کشور وجود داشته باشد.
باهنر با بیان اینکه رسوب تفکرهای کمونیستی همچنان در جریان های سیاسی مختلف وجود دارد و هنوز بسیاری نمی توانند ببینند برخی قدشان زیادی بلند می شود، ادامه داد: هزاران میلیارد تومان بنگاه آماده واگذاری داریم، اما هم فروشنده و هم خریدار در زندان هستند. هم رئیس سازمان خصوصی سازی در زندان است و هم سرمایه گذار؛ چه کسی جرات دارد با این شرایط  پا پیش بگذارد؟
مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بعضی از شرکت های وابسته به نفت هم می توانند در بازار سرمایه عرضه شوند. به آقای رئیسی گفتم در کنار مقابله با فساد، برای حمایت از سرمایه گذاری پاک نیز یک قرارگاه ایجاد کند تا افرادی که می خواهند سالم و پاک کار کنند در اینجا جمع شوند.

سفیر نروژ در ایران: ۶۹ درصد از درآمدهای نفتی را ذخیره کرده ایم

لارس نوردام، سفیر نروژ در ایران نیز در این کنگره اظهار کرد: کشور ما خوشبخت بود که توانست نفت و گاز را کشف کند. از زمانی که صندوق نفت نروژ تاسیس شد موفق شدیم منابع محدود نفت را به یک دارایی بزرگ تامین کنیم و این متعلق به همه نسل ها است.
وی همچنین گفت: کشور نروژ در کشورهای مختلف سرمایه گذاری داشته تا بتواند ریسک را کاهش دهد و چنانچه قیمت نفت نوسان داشت، خود را با آن همگام کند. ما در حال حاضر 69 درصد از آنچه از درآمدهای نفتی را در صندوق ذخیره کرده ایم، در کشورهای دیگر سرمایه گذاری داشته ایم برای اینکه بتوانیم ارزش بازار را حفظ کنیم.
وی ادامه داد: در کشور ما منابع نفتی وارد بودجه نمی شود. درآمدهای نفت وارد یک صندوق می شود و هر ساله سود حاصل از آن وارد اقتصاد می شود.
سفیر نروژ در ادامه گفت: در حال حاضر 90 درصد صادرات گاز ما به اتحادیه اروپا است و 25 درصد تقاضای گاز اتحادیه اروپا را پاسخ می دهیم.
نوردام تصریح کرد: در سال های گذشته صادرکنندگان به دلایل سیاسی نتوانستند صادراتی داشته باشند اما سیاست نفتی نروژ این است که سیاسی نباشد و همه چیز براساس منافع بازرگانی باشد و در این صورت ما یک عرضه کننده مطمئن خواهیم بود.
وی یادآور شد: مسائل زیست محیطی ما هم از سیاست های نفتی ما است بنابراین در تجدیدپذیرها سرمایه گذاری کرده و سال آینده آن را دوبرابر خواهیم کرد.
سفیر نروژ با تاکید بر اینکه شرکت های نفت و گاز نروژ باید سعی کنند که با آینده سبز تطبیق شوند، خاطرنشان کرد: ما خود را یک شرکت انرژی می دانیم و باید از انرژی های فسیلی به سمت انرژی های نو تغییر مسیر بدهیم تا جایی که حتی شرکت های نفتی مثل استات اویل نیز تغییر نام داده و رویکرد محیط زیستی داشته اند.
وی تاکید کرد: کشور ما خوشبخت بود که توانست نفت و گاز کشف کند. از زمانی که صندوق نفت نروژ تاسیس شد موفق شدیم منابع محدود نفت را به یک دارایی بزرگ تامین کنیم و این متعلق به همه نسل ها است.
 

مدیر عامل اویک: قرن بیست ویکم، قرن انرژی های تجدیدپذیر است

غلامرضا منوچهری، معاون سابق توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران و مدیرعامل اویک نیز در خلال کنگره نفت و نیرو گفت: اگر قرن نوزدهم را قرن زغال سنگ و قرن بیستم را قرن نفت قلمداد کنیم، باید قبول کنیم قرن بیست ویکم به ویژه نیمه دوم این قرن را باید قرن انرژی های تجدیدپذیر و دوره تغییر قدرت در عرصه انرژی در دنیا به شمار آورد.
وی گفت: دنیا در آستانه تحول عمده در بخش انرژی است، بنابراین به طور طبیعی اگر این تحولات را خوب بشناسیم، می توانیم موقعیت کشور را بازبینی و به مسیر توسعه کشور کمک کنیم. 
منوچهری با بیان اینکه بخش انرژی دنیا در معرض تحولات بنیادین قرار دارد، به تبیین مهم ترین روندهای جهانی حوزه انرژی پرداخت و در این میان به رشد مصرف گاز و متقابلا پایین آمدن تقاضا برای نفت و اجبار برای کاهش مصرف و تولید زغال سنگ، ظهور انرژی های تجدیدپذیر و برقی شدن صنایع، ظهور منابع غیرمتعارف نفت و گاز در آمریکای شمالی و تدوین مقررات مربوط به کاهش مصرف گاز دی اکسیدکربن اشاره کرد.
مدیرعامل اویک به کاهش هزینه تولید انرژی های تجدیدپذیر و ظهور فناوری های نو در این عرصه اشاره و تصریح کرد: در ۱۰ سال گذشته، هزینه تولید انرژی خورشیدی در جهان حدود ۷۰ درصد و هزینه تولید انرژی بادی حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است و این روند کاهشی ادامه دارد.
به گفته وی، اگر قرن نوزدهم را قرن زغال سنگ و قرن بیستم را قرن نفت قلمداد کنیم، باید قبول کنیم قرن بیست ویکم به ویژه نیمه دوم این قرن را باید قرن انرژی های تجدیدپذیر و دوره تغییر قدرت در عرصه انرژی در دنیا به شمار آورد.
منوچهری ادامه داد: رشد سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز در بازه زمانی ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ چندان مطلوب نبوده است و بیشترین سرمایه گذاری را آمریکای شمالی در این زمینه داشته که سرمایه گذاری انجام شده در این بخش حدود سه برابر سرمایه گذاری در بخش خاورمیانه بوده و این حجم سرمایه گذاری، اشتغال زایی قابل توجهی در این بخش به همراه داشته است.
معاون سابق توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران و مدیرعامل اویک گفت: تحولات ساختاری شرکت های نفتی به ویژه حرکت آنها به سمت رقابت پذیری بیشتر در نوع خود قابل توجه است و باید این فضای رقابتی در کشور فراهم شود.
منوچهری تصریح کرد: اگر به سیاست های کلی نظام در بخش انرژی نگاهی کنیم می بینیم با در نظر گرفتن سیر طبیعی انرژی در دنیا، جایگاه کشور ما و ابلاغیه های مقام معظم رهبری در سیاست های اقتصاد مقاومتی، پیش بینی های مناسبی شده است و باید بتوانیم در همین جهت و برای حاکثرسازی منافع ملی تلاش کنیم.
وی یادآور شد: بر اساس روندهای موجود در دنیا، هفت اکوسیستم را می توانیم در بخش انرژی کشور راهبری کنیم تا بتوانیم از وضع کنونی حداکثر استفاده را ببریم، این هفت روند شامل تنوع بخشی به شرکت های بالادستی و استفاده از الگوهای قراردادی متنوع، ارتقای زیرساخت های تولید انرژی های تجدیدپذیر، تبدیل نفت خام به فرآورده های پالایشی، توسعه صنایع پشتیبان، ارتقای کارایی و کاهش شدت مصرف انرژی، توسعه استارت آپ ها و تبادل انواع انرژی با کشورهای همسایه است.

دبیرکل پیشین مجمع کشورهای صادرکننده گاز: گاز به کالایی راهبردی در جهان تبدیل شده است

محمدحسین عادلی، دبیرکل پیشین مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی یی سی اف) در این کنگره نقش کنونی گاز را مانند نقش نفت در قرن ۲۰ عنوان کرد و گفت: گاز به  کالایی راهبردی در جهان تبدیل شده است.
وی با بیان اینکه «گاز» به کالایی راهبردی در جهان تبدیل شده است، اظهار کرد: گاز طبیعی تا پیش از سال ۲۰۰۰ به عنوان یک انرژی داخلی بوده و حدود ۶۸ درصد تولید گاز در داخل کشورها استفاده می شد، اما این کالای داخلی هم اکنون به کالایی راهبردی و بین المللی بدل شده است.
عادلی نقش کنونی گاز را مانند نقش نفت در قرن ۲۰ عنوان کرد و با بیان اینکه نقش نفت در جهان در حال کاهش است، تصریح کرد: بازیگران بزرگ بازار گاز مانند آمریکا و روسیه هم اکنون در یک رقابت شدید اقتصادی و سیاسی با هم قرار دارند و در واقع گاز به موضوع رقابت و تنش های بین المللی تبدیل شده است.
دبیرکل پیشین جی یی سی اف با اشاره به تغییردر ساختار بازار گاز، یادآور شد: البته بازار گاز هنوز جهانی نشده و همچنان بخش قابل توجهی از آن به صورت خط لوله است.
عادلی با بیان اینکه اقتصاد دنیا در حال افول است، به ذکر آماری از چند موسسه بین المللی از جمله سازمانتوسعه و همکاری های اقتصادی (OECD) اشاره کرد و افزود: براساس گزارش این موسسه های بین المللی، رشد اقتصاد جهانی که با کاهش همراه شده است تا سال ۲۰۲۰ افزایش می یابد.
وی رشد اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۸ را ۳ درصد عنوان کرد و افزود:  معتقدم رشد اقتصاد جهانی آنگونه که موسسات بین المللی پیش بینی کردند، قابل تحقق نیست.
رئیس هیئت مدیره انجمن اقتصاد انرژی ایران با طرح این پرسش که چرا اقتصاد دنیا رو به رکورد می رود؟ اظهار کرد: جنگ تجاری چین و آمریکا که در مجموع ۴۰ درصد تولید ناخالص ملی (GDP) را دارند، موضوع اروپا و برگزیت و تحریم های آمریکا که تنها محدود به ایران نمی شود و بسیاری از شرکت ها و کشورهای جهان را شامل می شود، سه عامل اصلی رکورد اقتصاد جهان به شمار می آیند.
وی با اشاره به اینکه بازار گاز در سال ۲۰۱۸ با رشد پنج درصدی همراه شده که قابل توجه بوده است، تصریح کرد: از آن رو عنوان کردم «قابل توجه» که میانگین رشد گاز در سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷  تنها ۲.۵ درصد بوده است.
عادلی ادامه داد: وضع مساعد آب و هوا، سیاست مربوط به تعطیل کردن نیروگاه های با خوراک زغال سنگ و قیمت پایین گاز سه عامل اصلی رشد بازار گاز بوده است.
وی با بیان اینکه تولید گاز در سال های اخیر به دلیل افزایش تولید گاز در آمریکا، روسیه و استرالیا رشد خوبی داشته است، به افزایش  ۱۰ درصدی تقاضای گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) در اروپا اشاره کرد و افزود: با وجود آنکه قیمت ال ان جی آمریکا برای صادرات به اروپا قیمت بالاتری دارد، اما مورد استقبال بیشتر کشورهای اروپایی قرار گرفته است.
عادلی با اشاره به اینکه ۴۲ کشور جهان هم اکنون وارد کننده ال ان جی و ۲۰ کشور تولید کننده ال ان جی هستند،  یادآور شد: ۲۵ درصد صادرات ال ان جی هم اکنون به صورت تک محموله عرضه می شود، این در حالی است که نوع قراردادهای ال ان جی بلندمدت است.
دبیرکل پیشین جی یی سی اف، سهم گاز در سبد انرژی جهان را ۲۲ درصد عنوان کرد و گفت: این رقم تا سال ۲۰۵۰ به ۲۸ درصد می رسد، یعنی جایگاهی که نفت در قرن بیستم داشته است، جغرافیای سیاسی انرژی جهان به سمت گاز و انرژی تجدیدپذیر در حال حرکت است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399