دوشنبه, 15 مهر 1398 ساعت 16:24
کد خبر: 62669

تورم سوئیس نزدیک به صفر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

متوسط نرخ تورم سوئیس در بازه زمانی ۱۹۵۶ تا ۲۰۱۹ معادل ۲.۳۸ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به ۱۱.۹۲ درصد دسامبر ۱۹۷۳ و پایین‌ترین رقم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی ۱.۴ درصدی اوت ۲۰۱۵ است.

نرخ تورم سوئیس به تنها ۰.۱ درصد رسید.
به نقل از تریدینگ اکونومیکس، نرخ تورم سوئیس در دوازده ماه منتهی به سپتامبر ۲۰۱۹ با ۰.۲ درصد کاهش در مقایسه با رقم ثبت شده در ماه قبل به ۰.۱ درصد رسید که پایین ترین نرخ تورم ثبت شده در این کشور اروپایی در طول سه سال اخیر است و از دسامبر ۲۰۱۶ تاکنون مشاهده نشده بود.
نرخ تورم سوئیس اکنون فاصله بسیار زیادی با تورم دو درصدی هدفگذاری شده توسط بانک مرکزی این کشور دارد و می تواند این بانک را بیش از پیش برای کاهش بیشتر نرخ بهره تحت فشار قرار دهد.
متوسط نرخ تورم سوئیس در بازه زمانی ۱۹۵۶ تا ۲۰۱۹ معادل ۲.۳۸ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به ۱۱.۹۲ درصد دسامبر ۱۹۷۳ و پایین‌ترین رقم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی ۱.۴ درصدی اوت ۲۰۱۵ است.

تورم سوئیس
در بین بخش های مختلف، بیشترین تورم مربوط به انرژی با ۰.۳ درصد، رستوران و هتلداری با ۰.۷ درصد و خدمات با ۱.۱ درصد بوده است. از سوی دیگر کمترین تورم به ثبت رسیده مربوط به مواد غذایی و نوشیدنی با منفی ۰.۳ درصد و حمل و نقل با منفی ۰.۲ درصد بوده است.
هسته تورمی که تغییرات قیمت گروه مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آن‌ها اندازه نمی‌گیرد تا پایان ماه سپتامبر به ۰.۱ درصد کاهش پیدا کرده است که در طول سه سال اخیر بی سابقه است. نرخ تورم ماهانه نیز به ۰.۱ درصد رسیده است که از ژوئیه سال ۲۰۱۵ تاکنون بی‌سابقه بوده است.
به دنبال انتشار آمار تورم سوئیس، ارزش فرانک در برابر همتایانش تقویت شد تا جایی که هر پوند به ازای ۱.۲۲۷۶ فرانک و هر یورو به ازای ۱.۰۹۲۷ فرانک معامله شدند که این رقم، بالاترین سطح فرانک در برابر یورو طی دو سال اخیر محسوب می شود. هم چنین هر فرانک به ازای ۱.۰۰۴۶ دلار آمریکا، ۱.۴۸۷۰ دلار استرالیا، ۱.۳۳۹۰ دلار کانادا، ۱۰۷.۲۶۶ ین ژاپن و ۷.۱۸۱۲ یوان چین مبادله شد.
پیش تر وزارت امور اقتصادی سوئیس در جدیدترین ارزیابی خود از این کشور اروپایی پیش بینی کرد رشد اقتصادی سال ۲۰۱۹ به ۱.۲ درصد افزایش یابد. این رقم ۰.۱ درصد بیشتر از پیش بینی قبلی است که در ماه مارس انجام شد. در سه ماهه نخست امسال اقتصاد سوئیس موفق شد به رشد ۰.۶ درصدی دست یابد.

منبع: عصرایران

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399