دوشنبه, 15 مهر 1398 ساعت 09:28
کد خبر: 62627

رشد 16 درصدی تولید یخچال در سایه تحریم ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فریده باباپور

عصر اقتصاد: سلطان حسین فتاحی مدیرعامل شرکت امرسان در خصوص اعلام وزارت صمت مبنی بر رشد 12 تا 16 درصدی تولید یخچال و فریزر با توجه به تحریم‌ها گفت:امسال رشد خوبی داشته‌ایم اما اگر امسال را با چند سال پیش مقایسه کنیم، متاسفانه رشدی نداشتیم و دلیل آن این است، که تولیدکنندگان به مسیر واردات و انتقال پول تسلط پیدا نکرده بودند . در سال 97 با شروع تحریم‌های بین‌المللی و ایجاد شوک روحی و روانی همراه با شوک‌های اقتصادی و تغییر سیستم‌های واردات، همه این عوامل باعث شد تا حرکت به کندی صورت گیرد و صف‌های طولانی برای دریافت مجوز و همچنین در بانک مرکزی برای دریافت ارز ایجاد شده و خوراک به خط تولید با حجم کمی برسد و در نتیجه تولید نیز کاهش یابد.

فتاحی همچنین درخصوص تأمین کمپرسور که یکی از قطعات مورد نیاز یخچال است گفت: مشکلی برای تأمین آن وجود ندارد چون ما نیز نمایندگی یکی از شرکت‌های اروپائی تولیدکننده کمپرسور را داریم و تنها کافیست مراحل قانونی دریافت مجوز آن طی شود تا بتوانیم واردات آن قطعه را انجام دهیم.
وی همچنین در مورد تولید کمپرسور در داخل بیان کرد: تولید کمپرسور باید دارای تکنولوژی و استاندارد های روز دنیا باشد و همچنین تولید آن مقیاس پذیر باشد زیرا مقیاس‌های منطقه‌ای برای این قطعه توجیه پذیری ندارد و تولید کمتر از 6 میلیون عدد در سال مزیت‌های صرفه جویی ناشی از مقیاس را برای تولید کننده ایجاد نمیکند، به همین دلیل اکثر تولید کنندگان یخچال و فریزر این قطعه را از منطقه شرق آسیا که در مقیاس جهانی در حال تولید این قطعه هستند تامین می‌کنند تا بتوانند محصول نهایی خود را در کنار داشتن تکنولوژی روز دنیا با قیمت مناسب‌تری به بازار عرضه کنند.
فتاحی عنوان کرد: اگر بخواهیم برای کمپرسور سرمایه گذاری کنیم حجم آن باید در مقیاس جهانی بوده و هدف صادرات باشد در غیر این صورت توجیه اقتصادی ندارد.
 مدیرعامل شرکت امرسان در ادامه افزود: نمایشگاه نهضت ساخت داخل که در زمینه قالب‌ها، تولید قطعات، شیوه‌ی تولید نوین برگزار شد، به نفع محصولات داخلی بوده و همچنین این نمایشگاه باعث می‌شود قدرت انتخاب تولید کنندگان برای انتخاب تامین کنندگان بالا رفته که این خود به تولید کننده کمک کند تا بتواند قطعات مورد نیاز خود را از تامین‌کنندگان مناسب‌تری تامین کرده و کیفیت محصول نهایی خود را افزایش دهند.
وی تصریح کرد: به عنوان مثال در شرکت امرسان با انتخاب تامین کنندگان مناسب و تامین قطعات با کیفیت توانسته‌ایم تا محصول نهایی خود را با کیفیت بالایی عرضه کنیم و با تکیه بر این کیفیت محصولات خود را با 36 ماه ضمانت پس از فروش به بازار عرضه کنیم.
فتاحی در خصوص رفع مشکل نقدینگی بیان کرد: اگر بخواهیم به زنجیره‌ی تولید نگاه کنیم، نقدینگی هم باید با این زنجیره بچرخد. در این زنجیره حتماً باید با توجه به نرخ تورم، افزایش سرمایه در گردش در بنگاهای تولیدی ایجاد شود تا بتوانند حجم تولیدات قبلی خود را حفظ کنند.
در این شرایط اقتصادی بسیاری از تولید کنندگان داخلی به دلیل کمبود نقدینگی در بازار امکان افزایش سرمایه در گردش ندارند که به سبب ناتوانی در افزایش سرمایه در گردش، حجم تولیدات آن‌ها کاهش یافته  است. در این شرایط دولت باید نقش خود را برای تحریک تقاضا بازار و همچنین تامین نقدینگی مورد نیاز تولید کنندگان ایفا کند.
مدیرعامل امرسان درخصوص حمایت دولت در بازارهای صادراتی تصریح کرد: در بازارهای صادراتی دولت باید بسته های حمایتی جهت صادرات را به تولیدکنندگان داخلی ارائه کرده و همچنین نقش خود را جهت تسهیل برقراری روابط اقتصادی با کشور‌هایی که روابط سیاسی نزدیکی با ما دارند را به خوبی ایفا کند. این امر خود باعث می‌شود تا صادرات به کشور‌های هدف تسهیل شده و حجم صادرات و قدرت رقابت برای تولید‌کنندگان داخلی افزایش یابد.
مدیرعامل شرکت امرسان درخصوص افزایش تولیدات صادرات محور بیان کرد: حال زمان آن فرا رسیده تا مسئولین به بخش خصوصی اعتماد کنند و مشکلات مطرح شده از سوی تولیدکنندگان و صادرکنندگان را بشنوند و در کنار یکدیگر با رفع موانع و مشکلات ایجاد شده بتوانند در راستای اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی قدم‌هایی سازنده برداشته و کشور را از این شرایط خارج کنند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399