دوشنبه, 15 مهر 1398 ساعت 08:57
کد خبر: 62622

نگاه وارونه به حذف یارانه های نقدی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد
خبر حذف یارانه نقدی برخی دهک ها طی ماه جاری حساسیت های زیادی را در سطح جامعه به همراه داشته است.

در خبرها داشتیم که یارانه 150 هزار خانوار که حدودا 700 هزار نفر را در برمی گیرد در انتهای مهرماه حذف خواهد شد و چنانچه کسانی نسبت به این اقدام دولت معترض بودند و یارانه نقدی آن ها قطع شد؛ با مراجعه به مراکز پیشخوان و اجازه بررسی حساب های بانکی مجددا مورد ارزیابی قرار گیرند.
درست است که حذف یارانه دهک های با درآمد بالا جزء تکالیف دولت توسط مجلس محسوب می شود اما عملکرد فعلی دولت و نحوه اجرای آن نشان دهنده بی مسئولیتی محض دولت و آزمون و خطا در روش های شناسایی و حذف یارانه افراد دهک های بالای درآمدی است.
یک مرتبه درخصوص ملاک های حذف افراد دهک های ثروتمند میزان درآمد آنها اعلام می شود و باردیگر میزان هزینه خانوارها!
یک مرتبه میزان دارایی افراد ملاک حذف قرار می گیرد و باردیگر حساب های نقدی آنها در سیستم بانکی!
قطعا این بی برنامگی در تشخیص ملاک های دهک های ثروتمند برای حذف یارانه آنها نه تنها موجب رضایتمندی از نحوه اجرای این طرح نمی شود، بلکه ممکن است باعث ایجاد تبعیض و نابرابری بیشتری در سطح جامعه شود.
در این زمینه رسانه ها درخصوص فلسفه پرداخت نقدی یارانه ها به کرات نظرات خود و کارشناسان مربوطه را منعکس کرده اند و دولت هم با بی توجهی کار خودش را انجام داده است اما بحث ما در اینجا نوع نگاه دولت به حذف دهک های درآمدی است که معتقدیم اساسا علمی و قابل دفاع نیست.
دلیل آن هم کاملا مشخص است. دولت مادامیکه به لحاظ درآمدهای نفتی در مضیقه قرار نگرفت، به فکر اجرای مصوبه مجلس نیفتاد. امروز نیز که با کاهش درآمدهای نفتی مواجه شده است بصورت عجولانه در پی این اقدام است.
آنچه اعتقاد داریم دولت در حذف یارانه های نقدی باید بکارگیرد دقیقا عکس روش جاری است.
یعنی به جای روش دفعی از روش جذبی استفاده کند و افراد و دهک هایی که در چارچوب دهک های پایین درآمدی قرار می گیرند و به نحوی آمار آنها در سازمان های کمیته امداد، بهزیستی، مناطق کمتربرخوردار، قشرهای ضعیف کارگری و کارمندی و ... موجود است، تفکیک شود و طی چند دوره با شناسایی بیشتر اقشار آسیب پذیر، مکانیسم هدفمندی یارانه نقدی واقعا هدفمند انجام پذیرد.
روش موجود خصوصا اجازه بررسی حساب ها برای به جریان افتادن یارانه نقدی افرادی که به نحوی درخصوص شناسایی آنها اشتباهی صورت گرفته، نه در شان ملت شریف ایران است و نه در شان خادمان آنها.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399