طرقبه مشه، معبری با چشم انداز بی‌نظیر

طرقبه مشهد

طرقبه شهری در ۱۸ کیلومتری مشهد است که از زمان‌های قدیم تا امروز مهم و پر رفت و آمد بوده. این منطقه در بین دره‌های سرسبز کوه بیناود قرار گرفته و طبیعت آن می‌تواند در هر فصلی از سال شما را شگفت زده کند.

چرا طرقبه؟

نام طرقبه مشهد با داستان‌های تاریخی زیادی پیوند خورده است. معروف‌ترین این روایت‌ها آن است که به دلیل کوهستانی بودن منطقه، رفت و آمد به سختی از میان کوه‌ها صورت می‌گرفت. اما طرقبه محلی بود که عابران سعی می‌کردند مسیرشان را از آنجا انتخاب کنند. زیرا هم هموارتر از دیگر معبرها بود و هم جایی برای استراحت مسافران داشت. این منطقه کم کم به طرق به ، به معنی بهترین راه معروف شد. البته روایت دیگر می‌گوید که نام این منطقه از ریشه‌ی ترغبذ که به معنی آبادی بزرگ و زیبا است ، برداشته شده.

 

دیدار با بهشت کوچک مشهد

برای تصور طبیعت بکر طرقبه مشهد همین بس که این منطقه از غرب توسط کوه بینالود و از شرق به وسیله کوه تخته رستم در برگرفته شده است. به همین دلیل منطقه‌ای هموار ، سرسبز و با آب و هوایی مساعد به وسعت ۱۶۰۰ کیلومتر مربع را به وجود آورده است. طرقبه امروزه به بخش‌های مختلفی تقسیم شده که مهم‌ترین آن‌ها حصار گلستان ، طرقدر، عنبران، کنگ، نغندر و جاغرق، طرق، زشک، ابرده و دریاچه زیبای چالیدره هستند.

جاذبه های دیدنی طرقبه مشهد

طرقبه مشهد

 حتی اگر نام طرقبه را به عنوان یکی از جاذبه‌های مهم مشهد شنیده باشید ، تصور شما از آن منطقه ای طبیعی است که برای یک پیک نیک نیمروزی باید سری هم به آن زد. اما طرقبه می‌تواند تصویر دیگری را در خاطرات شما حک کند. تنها اگر جاهای دیدنی آن را بشناسید.

تفریح لوکس در باغسرای دهکده آبی ویلاشهر

تنها با فاصله‌ای حدود ده دقیقه از منطقه‌ی زیبای طرقبه، مجتمع تفریحی لوکس و زیبایی در مقابل شما قرار می‌گیرد. این مجتمع در منطقه‌ی ویلاشهر قرار گرفته و امکاناتی مانند رستوران‌های با کیفیت ، کافه ، فضای سبز و آلاچیق را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. دورتا دور فضای سبز باغ را دریاچه‌ای احاطه کرده است و به همین دلیل نام دهکده آبی را بر آن گذاشته‌اند. شما می‌توانید هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۶ بعدازظهر مهمان این مجموعه تفریحی باشید.

هیجان در مجموعه تفریحی و گردشگری چالیدره

طرقبه مشهد

دریاچه سد چالیدره هم فال است و هم تماشا! در این منطقه می‌توانید از طبیعت زیبای طبیعت و کوهستان لذت ببرید و علاوه بر برگزاری یک پیک نیک خانوادگی ، تفریحات جذاب و هیجان انگیزی هم داشته باشید. در این مجموعه تفریحات آبی مانند لنج تفریحی، قایق‌های موتوری و پدالی و همچنین سرگرمی‌هایی مانند تله سیژ، بانجی جامپینگ و ترن کوهستان نیز به گردشگران ارائه می‌شود.

اگر به ماهیگیری علاقه‌مند هستید، بهتر است بدانید که ماهیگیری در این دریاچه مانعی ندارد و به راحتی می‌توانید یک روز کامل در اطراف این دریاچه خوش بگذرانید.

برای صرف غذا نیز می‌توانید سری به رستوران‌ها و کافه‌های مجموعه تفریحی چالیدره بزنید.

پارک رودخانه ، تفرجگاه دل انگیز عصرگاه

رودخانه طرقبه را می‌توان معروف‌ترین رود منطقه دانست. این رودخانه از میان شهر طرقبه عبور می‌کند و به موازات آن منطقه‌ای با پیاده‌راه سنگفرش شده ساخته شده است. این پیاده‌راه به ویژه در زمان غروب چشم انداز زیبایی را ایجاد می‌کند.

پارک کمر مقبولا ، پارک سنگی طبیعی ایران

طرقبه مشهد
عجیب‌ترین و شگفت انگیزترین پارک سنگی ایران را می‌توانید در سه کیلومتری طرقبه ببینید. این منطقه پر از از سنگ‌های عظیم با شکل‌های مبهم و متفاوت که در حقیقت بازمانده‌های گدازه‌های آتشفشانی هستند. این منطقه علاوه‌بر اهمیت طبیعی و زمین شناسی از نظر باستان شناسی هم بسیار مهم است. زیرا سنگ نگاره‌هایی با قدمت چندین هزارسال روی آن‌ها کشف شده که پارک کمر مقبولا را تا پای ثبت جهانی در یونسکو نیز پیش برده است.

تماشای طبیعت زیبا در بند گلستان

طرقبه مشهد

بند گلستان یکی از مهم‌ترین بندهای خراسان است که در طرقبه مشهد قرار گرفته. این بند قدمتی طولانی دارد؛ می‌توان گفت از زمان تیموریان منطقه‌ای برای جمع آوری آب بوده و با گذشت زمان کمی گسترش یافته است. در سفر به طرقبه می‌توانید در اطراف این بند چادر بزنید و از امکاناتی مانند قایق پدالی، رستوران و کافه نیز استفاده کنید.

بهترین رستوران های طرقبه مشهد

طرقبه مشهد

نام طرقبه با غذاهای لذیذ و خوشمزه گره خورده است. در این منطقه دام‌پروری بسیار پر رونق است و به دلیل قرار داشتن در دامنه‌ی کوه معمولا گیاهان ترو تازه‌ای نصیب دام می‌شود. به همین دلیل معروف است که لذیذترین کباب و شیشلیک را باید در طرقبه خورد. در ادامه با بهترین رستوران‌های طرقبه مشهد آشنا خواهید شد.

رستوران سید و پسران، قدیمی پرطرفدار

طرقبه مشهد
این رستوران سابقه‌ای ۳۶ ساله دارد و در منطقه‌ی جاغرق طرقبه قرار گرفته است. بنیان گذار این رستوران پیرمردی دوست داشتنی و محلی به نام سید بود و حالا این مجموعه را پسرانش اداره می‌کنند. تازگی مواد اولیه ، غذاهای خوشمزه و فضای دل انگیز و زیبا خاطره‌ای بی نظیر از حضور در این مجموعه را برایتان رقم می‌زند.

رستوران تشریفات ، یک تجربه لوکس در طرقبه

طرقبه مشهد
گردشگرپذیرترین رستوران طرقبه است که با ایجاد فضایی بسیار زیبا و همچنین غذاهای با کیفیت توانسته است مشتریان خود را به مشتریان همیشگی تبدیل کند. قیمت‌های این رستوران نسبتا بالا و کیفیت غذاهای آن بسیار خوب است.

آشکده‌های جاده جاغرق ، طعم اصیل آش هیزمی

طرقبه مشهد

تنها کافی است هنگام عبور از جاده‌ی جاغرق بوی هیزم به مشامتان بخورد تا در کنار یکی از آشکده‌های جاده بایستید و آش رشته هیزمی بخرید. پیشنهاد می‌کنیم هرگز این فرصت را از دست ندهید!

سفر به طرقبه مشهد یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر به استان خراسان است. اگر شما هم از این سفر لذت برده‌اید، سفرزون را شریک خاطرات خوب خود کنید.