شنبه, 13 مهر 1398 ساعت 10:24
کد خبر: 62506

اطلاعات تکميلي

  • همتی خبر داد:

تعیین سقف 33 درصدی برای تملک فردی سهام بانک ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: در اجرای حاکمیت شرکتی و حمایت جدی از حقوق سپرده‌گذاران و سهامداران و ثبات و سلامت بانک‌ها، دستورالعمل نحوه تملک سهام بانک‌ها اخیرا به بانک‌ها ابلاغ شد.

به گزارش ایلنا، عبدالناصر همتی در اینستاگرام خود نوشت: در اجرای حاکمیت شرکتی و حمایت جدی از حقوق سپرده‌گذاران و سهامداران و ثبات و سلامت بانک‌ها، دستورالعمل نحوه تملک سهام بانک‌ها اخیرا به بانک‌ها ابلاغ شد. بر اساس این دستورالعمل :

1.تملک بیش از ۳۳ درصد سهام بانک‌ها برای هر مالک واحد (اشخاص حقیقی یا حقوقی دارای روابط مالی، خویشاوندی، نیابتی، وکالتی یا مدیریتی) ممنوع است.

۲. تملک سهام بین ۱۰ تا ۳۳ درصد صرفا با تایید بانک مرکزی مقدور است.

سهام بانک‌ها

۳. سهام‌داران عمده بایستی، تا پایان سال، نسبت به تعیین تکلیف میزان مجاز سهامداری اقدام و نسبت به واگذاری سهام مازاد خود اقدام نمایند.

۴. از آن پس نسبت به سود توزیع شده سهام مازاد و حق تقدم فروش رفته آن، صد در صد مالیات تعلق گرفته و حق رای آن در مجامع نیز در اختیار وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار می‌گیرد.

۵. بانک مرکزی اختیار ابطال سهام بیش از ۱۰ درصد را با تصویب هیات انتظامی، دارا است و برنامه‌اش جلوگیری از تامین مالی ترجیحی مالک واحد است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395