شنبه, 13 مهر 1398 ساعت 11:41
کد خبر: 62502

سیطره چشم انداز تار اقتصاد، بر سرزمین نفت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: بحران های موجود در جهان مانند جنگ تجاری تنش های خاورمیانه و بسیاری دیگر، موجب شده است که چشم انداز رشد اقتصادی جهان رو به افول حرکت کند. این مساله همچنان بر بازار نفت سایه افکنده است و پیش بینی های کاهش تقاضا برای نفت باعث شده است که قیمت این کالا بار دیگر در بازه زیر 60 دلار آرام بگیرد.

الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه در این خصوص اعلام کرد: رشد اقتصادی جهان به دلیل جنگ های تجاری و اعمال متقابل تعرفه ها که توسط آمریکا کلید خورده، کم شده و همین مسئله سبب شده است که مقدار تقاضا برای نفت خام هر روز کمتر شود.
وی در حاشیه بیست و یکمین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی یی سی اف) در مسکو اظهار کرد: آهنگ رشد تقاضای نفت امسال نسبت به سال ۲۰۱۸ که روزانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه بود، کاهش یافته است و اکنون روزانه یک میلیون تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه برآورد می شود.
وی افزود: امسال در مقایسه با سال ۲۰۱۸ تحت تاثیر عوامل مختلف، تقاضای نفت مقدار قابل توجهی کاهش یافته است و رشد اقتصاد جهانی که در سال ۲۰۱۹ تاکنون حدود سه درصد بوده بر کاهش سطح تقاضای نفت تاثیر گذاشته است.
وزیر انرژی روسیه با بیان اینکه در وضع بحرانی قرار نداریم که بخواهیم در نشست کشورهای عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) درباره آن تصمیم جدیدی بگیریم، گفت: تولیدکنندگان حاضر در توافقنامه همکاری کشورهای عضو و غیرعضو اوپک (OPEC PLUS) برای کاهش عرضه نفت، به دقت شرایط بازارهای جهانی نفت خام را زیر نظر دارند.
در هیمن راستا آژانس بین المللی انرژی و بسیاری از سازمان های دیگر و تحلیلگران از جمله اوپک پیش بینی خود از رشد تقاضا را به خاطر وجود نشانه هایی از کند شدن رشد اقتصاد جهان و درگیری تجاری چین و آمریکا، چندین بار در سال جاری تغییر دادند.
فاتح بیرول، رئیس آژانس بین المللی انرژی گفت اگر سرعت رشد اقتصاد جهان همچنان کاهش یابد، این آژانس باید پیش بینی خود از رشد تقاضا را برای سال جاری و سال آینده باز هم پایین آورد.
با این حال برخی نیز بر این باورند که رشد تولید نفت آمریکا به تدریج در واکنش به قیمت های پایین تر آهسته شده است و احتمالا مازاد عرضه ای که برای سال ۲۰۲۰ پیش بینی شده بود را کاهش داده و بازار جهانی را به سوی تعادل سوق می دهد.
آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد تولید داخلی نفت در ژوییه ۲۷۶ هزار بشکه در روز کاهش یافت و به ۱۱.۸۰۶ میلیون بشکه در روز رسید.
تجربه نشان می دهد که تغییرات در قیمت های نفت به طور متوسط با تاخیر حدود چهار ماه در فعالیت های حفاری و به فاصله حدود ۱۲ ماه در تولید منعکس می شود. بنابراین کندی  رشد تولید در ژوییه منعکس کننده قیمت های نسبتا بالای نفت است که پیش از آغاز روند افت در اکتبر سال ۲۰۱۸ وجود داشت. از آن زمان طبق گزارش شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز، قیمت ها سقوط کرده و شمار دکل های حفاری نفت به میزان ۱۷۵ حلقه یا ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است.
بر اساس گزارش رویترز، قیمت ها و فعالیت حفاری کمتر احتمالا تا پایان سال ۲۰۱۹ و اوایل سال ۲۰۲۰ در کندی بیش تر رشد تولید نفت ۴۸ ایالت آمریکا انعکاس خواهد یافت. قیمت ها پایین خواهد ماند تا روند حفاری و تولید آمریکا را آهسته کند، مگر این که نشانه های قوی از رشد اقتصادی در سال آینده وجود داشته باشد.
در نتیجه قیمت هر بشکه نفت برنت در معاملات روز گذشته به 58 دلار و 28 سنت رسید. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز به 52 دلار و 73 سنت به ازای هر بشکه رسید.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399