چهارشنبه, 10 مهر 1398 ساعت 09:25
کد خبر: 62441

اطلاعات تکميلي

  • رییس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر خبرداد

درآمد 665 دلاری از هر گردشگر خارجی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

رییس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر گفت: هر گردشگر خارجی در ایران به طور متوسط ۶۶۵ دلار هزینه می‌کند.

حسن خلیل آبادی عضو شورای اسلامی شهر تهران در نطق پیش از دستور خود در جلسه گفت: از همکارانی که دیروز در مراسمی که به مناسبت روز جهانی گردشگری برگزار شد حضور داشتند تشکر می کنم.
وی ادامه داد: دو سه هفته مهم را پیش رو گذاشتیم اولین آنها هفته دفاع مقدس بود و دیگری هفته آغاز سال تحصیلی. در هفته دفاع مقدس همه تلاش مان این است که انسجام و اتحاد ملی خودمان را بیشتر کنیم.
وی افزود: در آن هشت سال هم هر چقدر که توفیقاتی داشتیم نتیجه انسجام و وحدت مردم در آن زمان بوده است و ما افتخارمان این است که در شورای شهر هم کنار فرزندان شهدا هستیم.
خلیل آبادی گفت: وجدان انسانی هیچ کس اجازه نمی دهد که به کسانی که از کشور دفاع کردند و جانفشانی کردند بی احترامی شود البته ما برخی مواقع در واگویه تاریخ جنگ برخی جفاها را به برخی افراد کرده ایم.

مظلومیت صنعت گردشگری در تهران

وی با اشاره به جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی شهر تهران گفت: متاسفانه شهر تهران نتوانسته است در جلب گردشگر داخلی و خارجی به عنوان یک مقصد، موفق عمل کند و امید است تا پایان شورای پنجم شاهد شکوفایی و رونق گردشگری شهر تهران باشیم و دست در دست یکدیگر تهران را به مقصدی برای گردشگران تبدیل کنیم.
رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران با بیان این که گردشگری به عنوان یکی از محرکه‌های اصلی پیشرفت اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در جوامع بشری شناخته می‌شود تصریح کرد: امروزه گردشگری دومین صنعت رو به رشد دنیا است، سهم زیادی در اقتصاد جهانی دارد و روز به روز هم بر اهمیت آن اضافه می‌شود به گونه‌ای که امسال شعار روز جهانی گردشگری "گردشگری و اشتغال، آینده‌ای بهتر برای همگان" است که گویای اهمیت این صنعت بر اشتغال است.
خلیل آبادی با بیان این که صنعت گردشگری علاوه بر تبادل فرهنگ‌ها موجب ثبات سیاسی و اقتصاد پایدار می‌شود اظهار کرد: متاسفانه صنعت گردشگری در ایران خصوصا در شهر تهران مظلوم واقع شده است. در حالی که اصلی‌ترین منبع درآمد کشورهای همسایه از جمله ترکیه بر پایه گردشگری است. ایران در پایداری محیط گردشگری رتبه ۱۱۹، در تاسیسات هوایی رتبه ۸۹، در تاسیسات خدمات گردشگری ۱۱۶،   در حوزه منابع انسانی گردشگری رتبه ۱۰۵ و در محیط کسب و کار گردشگری جایگاه ۷۹ جهان را دارا است.  همچنین کشورهای مختلف در سال گذشته ۱.۶ تریلیون دلار از صنعت گردشگری کسب درآمد کرده‌اند، در صورتی که سهم ایران از درآمدهای حاصل از گردشگری به طور مستقیم و غیر مستقیم فقط ۱۰ میلیارد دلار است. 
وی با بیان این که ایران ارزانترین کشور برای گردشگران در دنیا است اما در سال گذشته سهم ایران از گردشگران تنها ۵ میلیون نفر و سهم تهران فقط ۱.۶ میلیون نفر بوده است گفت: یکی از دغدغه‌های مدیران شهری دستیابی به درآمد پایدار شهری است که با تبدیل کردن تهران به مقصد گردشگری می‌توان به این مهم دست یافت.
وی افزود: گردشگری شهری علاوه بر تاثیرات مثبتی که بر اقتصاد شهر، معیشت شهروندان، توسعه کسب و کار و کاهش اخذ مالیات از شهروندان را دارد، می‌تواند به عنوان یکی از مهمترین منابع درآمد شهرداری‌ها ایفای نقش کند، چراکه بر اساس آمارها هر گردشگر خارجی در ایران به طور متوسط ۶۶۵ دلار هزینه می‌کند.
رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران با بیان این که در برنامه سوم توسعه شهرداری ایجاد سازمان گردشگری مورد توجه قرار گرفته است گفت: با تشکیل سازمان گردشگری می‌توان از جزیره‌ای عمل کردن مراکز تفریحی کم کرد و تهران برای تبدیل شدن به مقصد گردشگری مسیری طولانی پیش رو دارد و نیازمند عزم جدی تمامی مسوولان حوزه گردشگری شهری است که امیدواریم تا پایان سال شورای پنجم شاهد شکوفایی و رونق گردشگری در تهران باشیم.
خلیل آبادی همچنین در تذکری با بیان اینکه در این هفته دفاع مقدس تلاشمان این است که انسجام ملی را به منصه ظهور بگذاریم گفت: کار شایسته‌ای نیست که عنوان می‌کنند مدیریت شهری نسبت به یاد شهدا کوتاهی کرده است.
رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران  با بیان این که وجدان انسانی اجازه نمی دهد برای کسانی که  جان خود را برای دفاع از کشور و ناموس ما در طبق اخلاص گذاشتند جفا کنیم گفت: می‌گویند نام شهدا از برخی از معابر حذف شده است، در صورتی که چنین چیزی رخ نداده و اشتباهی پیش آمده و شهدا را نباید وجه المصالحه دستاوردهای سیاسی خود قرار دهیم و نمی توانیم با نام شهدا پشت این میزها بنشینم.
گفتنی است گرامیداشت روز جهانی گردشگری روز دوشنبه به همت ستاد گردشگری شهرداری تهران با حضور شهردار و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران و فعالان حوزه گردشگری در برج میلاد برگزار شد.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399