یکشنبه, 07 مهر 1398 ساعت 10:21
کد خبر: 62253

مردم افغانستان در میان انفجارها رای دادند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز گذشته در سایه تهدیدهای امنیتی، تدابیر امنیتی شدید و نگرانی  از تقلب آغاز شد و تا ساعت ۱۷ عصر به وقت کابل ادامه یافت و قرار است نتایج تا سه هفته دیگر اعلام شود. این در حالی است که با وجود تدابیر امنیتی انفجار های متعدد در این روز منجر به کشته شدن سه نفر و زخمی شدند تعدادی شد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با نیم ساعت تأخیر ساعت 7:30 صبح روز گذشته به وقت کابل آغاز شد.
انتخابات در حالی برگزار شد که برخی احزاب سیاسی افغانستان برگزاری آن را در شرایط کنونی مسبب تشدید بحران کشورشان دانسته و تا زمان به نتیجه رسیدن روند صلح خواستار به تعویق افتادن آن شدند.
انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در حالی برگزار شد که طالبان از مردم خواسته تا این روند را تحریم کنند و همچنین تهدید کرده که برای برهم زدن انتخابات تمام توان خود را به کار برده و اهداف انتخاباتی را هدف قرار می دهد.
کمیسیون انتخابات افغانستان پیش از این 7 هزار و 300 مرکز رأی دهی را برای برگزاری انتخابات تعیین کرده بود اما به دلیل تهدیدات امنیتی این مراکز به 5 هزار و 373 مرکز کاهش یافت و از مجموع این مراکز نیز 445 مرکز دیگر نیز مسدود هستند.
برای تأمین امنیت انتخابات بیش از 70 هزار نیروی امنیتی به مراکز رأی دهی در سراسر این کشور اعزام شدند.
یافته های  اولیه کمیسیون حقوق بشر افغانستان نشان می دهد که در یازده ولایت این کشور حملاتی صورت گرفته است.
براساس این یافته ها، ولایت های قندوز، ننگرهار، بدخشان، قندهار، بامیان، هلمند، پکتیا، کنر، کابل، لغمان، فاریاب به صورت ویژه هدف حملات انفجاری و راکتی قرار گرفته اند.
گزارش ها نشان می دهد که انتخابات افغانستان با وجود تدابیر امنیتی شدید در سراسر این کشور تاکنون سه کشته و 42 زخمی داشته است.
بر این اساس برخی از کارشناسان، مشارکت مردم در انتخابات را نسبت به گذشته ضعیف اعلام کرده اند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399