یکشنبه, 07 مهر 1398 ساعت 04:00
کد خبر: 62249

اطلاعات تکميلي

  • رئیس جمهور آمریکا مدعی پیشنهاد جدید مذاکره به ایران شد

ترامپ و ادعاهای متناقض بی پایان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: رئیس‌جمهور آمریکا جمعه شب در جمع سران سازمان‌های صهیونیستی ادعایی را مطرح کرد که بازهم وجود تناقض در اظهارات وی را نشان می داد.

دونالد ترامپ با اعلام اینکه اوضاع آمریکا با ایران رو به راه می شود، گفت: «پیشنهاد دادیم گفت‌وگو کنیم. من خویشتنداری به خرج داده‌ام و امیدوارم که ایران هم به طریق مشابه، صلح را انتخاب کند.»
این اظهار نظر ترامپ درست ساعاتی پس از این توییت بود که نوشت: «ایران برای دیدار با ما خواستار برداشته شدن تحریم‌ها شد. من هم البته که گفتم نه!» و این موضوع را به اذهان متبادر می کند که توافق جدیدی میان دو کشور رخ داده است. در حالی که از سوی ایران چنین خبری نه اعلام و نه تایید شده است.
رئیس جمهور آمریکا همچنین گفته است که «نمی‌توانم دقیقاً به شما بگویم چه پیش خواهد آمد، ولی کاملاً آماده‌ایم... اوضاع رو به راه خواهد شد. نمی‌توانم بگویم دقیقاً چطوری و چرا، ولی رو به راه می‌شود، چون همیشه اینطور است. من عادت دارم کارها را هر طور که شده رو به راه کنم.»
واکنش نشان ندادن مقامات ایران و وزارت امور خارجه بر خلاف برخی حاشیه سازی ها می توامد معنای دیگری بجز تایید این ادعا نیز داشته باشد.
دیپلمات های کشورمان در وزارت امور خارجه اظهارات ترامپ به این روش را غیر قابل اعتنا، غیر رسمی و بدون پشتوانه می دانند که حتی ارزش پاسخ دادن هم ندارد چرا که در لحظه تغییر می کند.
از نظر آن ها اظهار نظرهایی از این دست از سوی ترامپ با توجه به سابقه توییتری وی چندان معتبر و دارای ارزش سیاسی برای پاسخگویی و رد یا تکذیب نیست و با توجه به اینکه ترامپ بازی رسانه ای و روانی را به خوبی بلد است، شاید حوزه دیپلماسی نخواسته که در این بازی مشارکت کند.
حتی یک تحلیلگر ارشد اندیشکده آمریکن اینترپرایز در یادداشتی از رویکرد رئیس‌جمهور آمریکا در قبال ایران انتقاد کرده و می‌گوید او به جای اقدام در برابر ایران به توئیت‌کردن روی آورده است.
رئیس جمهور آمریکا همواره به دنبال تلقین این  مساله بوده است که ایران را کشوری بی تمایل به راههای مسالمت آمیز در دیپلماسی مانند مذاکره و گفت و گو نشان دهد.
ترامپ در همین ادعای خود نیز می گوید «امیدوارم که ایران هم به طریق مشابه، صلح را انتخاب کند»، و بار دیگر خود را صلح جوی صحنه بین الملل اعلام کرده است. صلح جویی که اقداماتی مثل تروریسم اقتصادی را در پیش گرفته و حاضر نیست ساده ترین و بدیهی ترین پیش شرط ایران برای مذاکره یعنی لغو تحریم ها را بپذیرد.
همچنین برخی کارشناسان معتقدند این اظهار نظر ترامپ به نوعی پاسخ به این گفته حسن روحانی پس از بازگشت از نیویورک به تهران بوده مبنی بر اینکه «آمریکایی ها فضاسازی کرده بودند که آماده مذاکره اند و همه مشکلات بر سر لجبازی طرف ایرانی است. ما با استدلال نشان دادیم مانع مذاکره آمریکاست. ما آماده مذاکره‌ایم اما نه در فضای تحریم و فشار»
از سوی دیگر نباید فراموش کرد که ترامپ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با چالشی مثل استیضاح از سوی دموکرات ها رو به رو است.
نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که کنگره تحقیقات رسمی برای استیضاح دونالد ترامپ را آغاز خواهد کرد.
تنها دقایقی پس از انتشار این خبر، دونالد ترامپ در پیام‎های توییتری پیاپی نوشت که «در چنین روز مهمی در سازمان ملل» که او کارهای زیادی انجام داده و موفقیتهای زیادی به دست آورده، دموکراتها عمدا سعی دارند دستاوردهای او را با چنین اخباری خراب کنند. او این اقدامات را «آزار و اذیت رئیس جمهور» توصیف کرد.
هر چند دعوای دموکرات ها بر سر ترامپ اخیرا در مورد افشای اخباری درباره تماس تلفنی ترامپ و وولودیمیر زلنسکی، رئيس‌جمهوری اوکراین است اما مساله ایران و برجام و نحوه مواجهه ترامپ با توافقنامه های جهانی همواره موضوع مورد اختلاف میان دموکرات ها با ترامپ بوده است.
برخي كارشناسان معتقدند كه روي كارآمدن دولتي دموكرات در سال 2020 مي‌تواند ورق را به نفع ايران برگرداند. آنها معتقدند با حضور چنين دولتي، ايالات متحده به برجام باز خواهد گشت و شرايط براي ايران به مانند دوره پس از امضاي برجام خواهد شد.
در حال حاضر كميته ملي حزب دموكرات، بازگشت به برجام و برخي ديگر از توافق‌هاي بين‌المللي كه دولت ترامپ به‌طور يكجانبه از آنها خارج شده را تصويب كرده است.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399