شنبه, 06 مهر 1398 ساعت 08:49
کد خبر: 62185

ایران یک تنه مقابل یانکی ها و یاران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مرضیه صدری
 
هفته گذشته از بعد تحرکات حوزه دیپلماسی ایران روزهای مهمی را از سر گذراند. حضور مهم و تاثیر گذار روحانی درهفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل و اعلام طرح ابتکاری و صلح طلبانه کشورمان از پشت تریبون این سازمان بار دیگر خط بطلانی بر پروپاگاندا و تقلای رسانه ای ترامپ برای ارائه چهره ای جنگ طلبانه از ایران بود.
با وجود بدعهدی های اروپایی ها در برجام و فرصت کشی های متعددی که راه اعتماد بر آن ها را بسته است، رئیس جمهور کشورمان کانون توجه و رایزنی ها در راهروهای شلوغ سازمان ملل بود و ملاقات های کم سابقه روحانی با سران کشورهای مختلف تاییدی بر جایگاه مقتدر و موثر ایران در منطقه شد تا رئیس دولت دوازدهم دست پر از نیویورک به تهران بازگشت.
بهارستانی ها هفته گذشته با وجود حاشیه های زیاد برای مجلس با کلیات طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی موافقت کرده و ساز و کار تشکیل این وزارت خانه را تعیین کردند.
از تاریخ تصویب این قانون، احکام مربوط به ادغام دو وزارتخانه بازرگانی و صنایع و معادن در قانون تشکیل دو وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت مصوب 8/4/1390 لغو و نیز قانون تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارتخانه جهاد کشاورزی مصوب 24/11/1391 به استثناء ماده 2 و تبصره آن نسخ و کلیه وظایف و اختیارات واگذار شده قانونی به وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بازرگانی منتقل می شود.
قیمت ارز در هفته گذشته با وجود تنش های سیاسی و بین المللی و ادعای آمریکا برای اعمال تحریم های جدید علیه ایران روندی نزولی را در پیش گرفت. دلار در بازار آزاد از نرخ 11450 با کاهش صد تومانی به 11350 تومان در معاملات پایان هفته رسید. نرخ یورو نیز از ابتدای هفته با اندکی کاهش به 12574 تومان رسید. این در حالی است که یورو در روز های ابتدای هفته با ارزش 12655 تومان معامله می شد.
بازار بورس نیز هفته ای طلایی را سپری کرد و شاهد آن بودیم که شاخص بورس بیش از 20 هزار واحد افزایش یافت.
در هفته ای که گذشت تعداد 25337 میلیون انواع اوراق بهادار به ارزش 106885 میلیارد ریال بیش از 2 میلیون و 300 هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب با 32.7، 8.66 و 25.1 درصد کاهش نسبت به هفته قبل تر مواجه شدند.
در نتیجه شاخص کل بورس در پایان معاملات هفته منتهی به 5 مهرماه با 20243 واحد افزایش، معادل 6.88 درصد رشد را به ثبت رساند و به رقم 314409 واحد رسید. شاخص کل هموزن نیز در این مدت با 7303 واحد افزایش معادل 8.67 درصد رشد داشت و رقم 91551 واحد را به نمایش گذاشت.
قیمت نفت نیز در هفته ای که گذشت به دلیل بازگشت حدودی تولید نفت عربستان و همچنین پیش بینی هایی نسبت به کاهش تقاضا با افت همراه بود.
گزارش ها نشان می دهد که شاخص های اصلی فعالیت تجاری و اعتماد سرمایه گذار همچنان نشان می دهد که رشد اقتصادی پایین تر از روند معمول مانده است و سرمایه گذاران در موضع دفاعی فرو رفته اند تا در صورت کندی بیشتر رشد اقتصادی، لطمه نخورند.
علاوه بر این منابع آگاه گفته اند که ظرفیت تولید نفت عربستان مجددا به 11.3 میلیون بشکه در روز رسیده است. این مساله قیمت ها را بیش از پیش تحت فشار قرار داده است. افزایش غیرمنتظره 2.4 میلیون بشکه ای ذخایر نفت خام آمریکا در هفته گذشته نیز در افت قیمت نفت موثر بوده است.
در نتیجه قیمت از بازه 63 دلاری آغاز هفته به حدود 60 دلار رسید که نشان از کاهش تقریبا سه دلاری دارد.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395