چهارشنبه, 03 مهر 1398 ساعت 09:03
کد خبر: 62112

دست بالای ایران در سازمان ملل

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد
درخصوص عملکرد مدیریتی دولت حسن روحانی در چهار سال دوم، انتقادهای فراوانی به خصوص در زمینه اقتصادی مطرح و وارد است که ما نیز معتقدیم این تنگناها، کج سلیقگی ها در تصمیم گیری، نرخ کنونی ارز، رشد اقتصادی و بسیاری از شاخص های دیگر اقتصادی در شان ملت بزرگوار ایران نیست.

بسیاری از این کاستی ها از تحریم های ظالمانه و بسیاری نیزاز عملکرد ضعیف تیم اقتصادی دولت نشات می گیرد.اما در همین محدودیتها و کاستی ها شاهد عملکرد متفاوت دیگری از تیم دیپلماسی و سیاسی کشور هستیم که نه تنها همانند بخش اقتصادی منفعلانه نیست بلکه در بعضی مواقع باید آن را ستود.
از جمله این موارد دست بالای سیاسی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل در سال جاری است . جاییکه عملکرد یک ساله سیاست خارجی با تمام ابتکارات یا اشتباهات در معرض نقد سیاستمداران ، مسئولان سیاست خارجی کشورها و رسانه ها قرار می گیرد.
با مقایسه ای بین جایگاه سیاسی ایران و رقبای آن در طول یک سال گذشته شاهد این واقعیت خواهیم بود که عملکرد تیم دیپلماسی کشور را باید مورد تقدیر و ستایش قرار داد. البته جای تاسف دارد که همین عملکرد درخشان در بین برخی منتقدان داخلی متهم به انفعال و روزمره گی است؛ در حالیکه ذکر چند نکته جایگاه امروز سیاست خارجی ما را بهتر نمایان می کند.
۱- همزمان با خروج آمریکا از برجام بسیاری از منتقدین خواستار عکس العملی سریع و متقابل با این اقدام خصمانه دولت ترامپ مبنی بر خروج ایران از برجام بودند در حالیکه اگر سیاست تقابل و عکس العمل سریع را در پیش می گرفتیم، تمام امتیازهای اخذ شده ایران در زمان امضا برجام لغو و تحریم های شورای امنیت سازمان ملل مجددا اعمال می شد. به همین دلیل اقدام متقابل ایران کاملا در چارچوب برجام ، زمان بر اما موثر صورت پذیرفت ، به طوریکه در یک سال گذشته در طی ۳ ضرب الاجلی که به طرفین برجام داده شد ، سه گام موثر در کاهش تعهدات برداشته شد.
۲- پیمان استراتژیک مخربی که بعد ها محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان آن را تیم  B  نامید؛ امروز با خروج بولتون و همراهی نکردن اماراتی ها و مشکلات داخلی اسرائیل به ضعیف ترین و خنثی ترین حالت ممکن تبدیل شده است.
۳- هرچه به انتخابات سال آینده آمریکا نزدیک تر می شویم ،فشار روی دولت ترامپ برای به نتیجه رساندن وضعیت ایران  و مذاکره برای شرایطی شفاف ،بیشتر و بیشتر می شود.
۴- وضعیت منطقه ای ایران در مقایسه با سال گذشته به مراتب با ثبات تر و از موضع اقتدار شرایط مطلوب تری است. موفقیت های منطقه ای در سوریه و عراق و جایگاه ایران در این کشورها گویای این واقعیت است.
۵- گام های موثری که ایران در کاهش تعهدات خود در قالب برجام انجام داد ، جنب و جوش اروپایی ها را به همراه داشت بطوریکه آنها با حرارت ، جدیت و نگرانی بیشتری به دنبال احیای برجام و یا حداقل ایجاد سازو کار مالی مناسب برای تجارت و رفع تنگناهای مالی با ایران هستند.
بنابراین چنانچه ملاحظه می کنید اجلاس امسال برای تیم دیپلماسی کشورمان متفاوت تر ودر زمینه مراودات سیاسی با نتایج ملموس تری همراه خواهد بود. در آخر ذکر این نکته ضروری است  که تمام این موفقیت ها با پشتیبانی و تحمل شرایط دشوار توسط مردم عزیز اتفاق افتاد که امیدواریم هرچه سریعتر به نتایجی منتهی شود که شان و شرف همه ایرانی ها را در پی داشته باشد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395