سه شنبه, 02 مهر 1398 ساعت 10:25
کد خبر: 62055

نرخ تورم سالانه شهریورماه ٩٨ برای خانوارهای کشور به ٤٢,٧ درصد رسید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرکز آمار ایران اعلام کرد: نرخ تورم سالانه شهریورماه ٩٨ برای خانوارهای کشور به ٤٢,٧ درصد رسیده است.

نرخ تورم نقطه‌ای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ٤٥.٢ و ٣٠.٧ درصد بوده و نرخ تورم نقطه‌ای هر دو گروه عمده در مقایسه با ماه قبل کاهش داشته است.
منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای شهریورماه ٩٨ به عدد ٣٥ درصد رسیده است یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٣٥ درصد بیشتر از شهریور ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.
این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٣٤.٥ درصد است که نسبت به ماه قبل ٦.٣ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣٨.١ درصد بوده که نسبت به ماه قبل هشت واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد.
نرخ تورم ماهانه شهریور ٩٨ به نیم‌درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، یک‌دهم واحد درصد کاهش داشته است.
تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب منفی ١.٤ درصد و ١.٤ درصد بوده است.
این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۶ دهم درصد است که نسبت به ماه قبل یک دهم واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی صفر درصد بوده که نسبت به ماه قبل سه دهم واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک‌سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.
نرخ تورم سالانه شهریور ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور به ٤٢,٧ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، نیم واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.
این در حالی است که نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری ٤١,٩ درصد است که نسبت به ماه قبل نیم واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٤٧.٤ درصد بوده که نسبت به ماه قبل هشت دهم واحد درصد افزایش داشته است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399