دوشنبه, 01 مهر 1398 ساعت 23:00
کد خبر: 62032

اطلاعات تکميلي

  • روحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی:

بودجه آموزش و پرورش سه برابر و حقوق معلمان ۴ برابر شده است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد:حجت الاسلام حسن روحانی در مراسم آغاز سال جدید تحصیلی، گفت: بودجه آموزش و پرورش طی سال‌های اخیر ۳ برابر شده و در طول این ۶ سال حقوق معلمان ۴ برابر افزایش یافته است.

روزگذشته رئیس‌جمهور زنگ آغاز سال تحصیلی را در مدرسه دخترانه شاهد حضرت خدیجه (س) منطقه ۱۸ تهران نواخت و به این ترتیب سال تحصیلی ۹۹-۹۸ همزمان در ۵۷۰ هزار کلاس درس و ۱۱۰ هزار مدرسه سراسر کشور به صدا درآمد و ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار دانش آموز روانه کلاس‌های درس شدند.
رئیس جمهور افزود: آغاز مهر به عنوان عید نوروز علم و دانش و تحقیق و حرکت در مسیر پیشرفت و توسعه است. برای ما امروز یک روز به یاد ماندنی است. برای شما دانش آموزان که وارد مدرسه می‌شوید نیز یک روز به یادماندنی است. علاوه بر این هم برای پدران و مادران عزیز و خانواده گرامی شما که از هفته‌ها و ماه‌ها پیش تلاش می‌کنند تا ثبت‌نام عزیزان خود را انجام دهند، روزی به یاد ماندنی است.
رئیس جمهور ضمن تاکید بر مسئولیت خانواده و دولت در امر آموزش اظهار کرد: در کنار تلاش معلمین، دانش آموزان، خانواده‌ها و دولت، امروز حس می‌کنیم کمبودی که باید بهتر جبران شود کدام است؟ از طرف دولت تمام تلاش ما این است وزارت آموزش و پرورش، بخش های مدیریتی و بخش‌های آموزشی همه بتوانند آماده کار باشند و فضا و مکان درس یعنی مدرسه به عنوان محیط آموزشی آماده باشند.
وی افزود: کاری که ما باید انجام دهیم این است که مدرسه ها را بسازیم و تعمیر کنیم، معلمان لازم را استخدام کنیم، بودجه آموزش و پرورش را به اندازه و به موقع تامین و پرداخت کنیم و در حد توان معلمان عزیز را یاری کنیم.
روحانی با اشاره به بخشی از اقدامات دولت یازدهم و دوازدهم عنوان کرد: برای اینکه در یاد بماند، از آغاز دولت یازدهم بودجه آمووزش و پرورش ۱۵ هزار میلیارد تومان بوده است و امروز این بودجه ۴۶ هزار میلیارد تومان است. یعنی در طول ۶ سال این بودجه به سه برابر افزایش پیدا کرده است.
رئیس‌جمهور با اشاره به تغییر حقوق معلمان در دولت یازدهم و دوازدهم بیان کرد: حقوق معلمین در سال ۹۲ از بالای بالا تا پایین پایین به طور متوسط یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده و امروز حقوق معلمین شما ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به طور متوسط است یعنی در طول این ۶ سال تقریبا حقوق معلمین ۴ برابر افزایش پیدا کرده است. پس دولت در حد توان و امکانات تلاش کرده مدرسه بهتر، حقوق بیشتر برای معلمین، تلاش بیشتر برای کتاب های درسی شما و محیط مناسب برای آموزش و پرورش شما آماده کند.
وی افزود: در کنار دولت خانواده‌های شما هستند که بی‌تردید همه آرزویشان موفقیت شماست. موفقیت شما بزرگترین آرزوی آنهاست. درس خوب خواندن و یاد گرفتن و آماده شدن برای پله‌های ترقی در آینده، تا اینکه بتوانید بار مسئولیت را در آینده بر دوش بگیرید.
روحانی خطاب به دانش آموزان خاطرنشان کرد: شما نسل سوم و چهارم انقلاب هستید. نسل اول و دوم انقلاب در حال پایان مسئولیت و ماموریت خود است. همه کشور در اختیار شماست بنابراین شما باید آینده کشور را بسازید. پس خانواده‌ها باید به شما در این امر یاری برسانند و اگر مشکلی درمدرسه دارید خانواده شما بدون تعارف با مسئولین مدرسه درمیان بگذراند چون آموزش شما، آینده شما و زندگی شما بدون تعارف برای همه ما بسیار اهمیت دارد.
رئیس‌جمهور با توجه به حقوق معلمان تاکید کرد: سنگین ترین بار بر روی دوش معلمین است. معلم‌ها هستند که آینده کشور را می‌سازند و این گل‌های زیبا و این بوستان را برای اینکه عطر آن در سراسر کشور بپیچد آماده می‌کنند.
وی با تاکید بر اینکه زحمات معلمان قابل جبران نیست خطاب به دانش آموزان بیان کرد: معلمین برای شما همانند پدر و مادر هستند و همانقدر باید برای شما عزیز باشند و هم آنها شما را به عنوان فرزند عزیز خود می‌بینند. معلمینی موفق هستند که عشق به دانش آموزان و تربیت آنها دارند و احساس رضایت می‌کنند وقتی می‌بینند بچه‌ها چیزی را آموختند و راهی را یاد گرفتند و بر کمالات اخلاقی شان افزوده شده است.
روحانی گفت: خیلی مهم است شما به اول مهر که نزدیک می‌شوید با احساس خوشحالی نزدیک می شوید یا با احساس سختی و غم.
رئیس‌جمهور گفت: سوال امسال ما این است که آیا مدرسه یک محیط دلپذیر و شاد و پرنشاط برای شما هست؟
 وی ادامه داد: اگر  محیط مدرسه، محیط پر نشاط برای شما هست، شما برای ما بنویسید که چه کار باید بکنیم تا این محیط شاداب‌تر، دلپذیرتر و امن‌تر برای دانش آموزان باشد.
رئیس جمهور گفت: اگر شما سر کلاس با معلمان رابطه بسیار نزدیک مادری و پدری برقرار کردید و شما به عنوان فرزندان آنها بودید و آنها نگاهشان به شما به عنوان فرزندان عزیز بود، محیط کلاس به محیط رشد و تعالی و آموزش تبدیل می‌شود و پیشرفت علمی کشور بسیار سریع‌تر و مشکلات اجتماعی و اخلاقی نیز اصلاح خواهد شد.
 روحانی گفت: برای ما بنویسید محیط مدرسه از نظر شما چگونه است و دولت، خانواده، معلمان و دانش آموزان باید چه کارهایی انجام دهند که محیط مدرسه دلپذیرتر و شاداب‌تر برای همه شما باشد و در این محیط احساس رفاقت و دوستی کنید.
وی تاکید کرد: اجازه ندهید یک نفر محیط کلاس را به محیط دوقطبی تبدیل کند تا یک عده مورد خنده و استهزا عده قرار بگیرند و عده‌ای رنج ببرند.
رئیس‌جمهور گفت: همه باید همدیگر را کمک کنید برای اینکه مدرسه‌ای شاد، پرنشاط و دلپذیر با معلمان خوب داشته باشید تا بتوانیم آینده خوبی برای ایران بسازیم.

۲۵۰ مدرسه وقفی در اختیار آموزش و پرورش

همزمان مراسم آغاز سال تحصیلی با حضور  مرتضی بانک مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و سید مهدی خاموشی رییس سازمان اوقاف کشورویژه اقتصادی در هنرستان موقوفه دخترانه متقین (ایتام) برگزار شد.
عبداللهی مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان تهران در ابتدای این برنامه ضمن خیر مقدم و تبریک سال تحصیلی ۹۸-۹۹  گفت: همه ساله آغاز سال تحصیلی مقارن با هفته دفاع مقدس است. نظام و کشور ما مدیون خون پاک شهدای دفاع مقدس و خانواده‌های آنان هستیم. ما بیش ۳۳ هزار شهید دانش‌آموز داریم که در دوران دفاع مقدس در کسوت دانش‌آموزی در دوران دفاع مقدس حضور پیدا کردند و خون پاک خود را نثار انقلاب کردند.
وی افزود: حدود ۲۵۰ مدرسه وقفی در اختیار آموزش و پرورش است و ما در این زمینه با هم همکاری‌های زیادی داریم که امیدواریم این همکاری‌ها بیش از گذشته باشد و این روند را ادامه خواهیم داد. ما اطمینان داریم و تجربه نشان داده که دانش‌آموزان مجموعه‌های این چنینی آینده سازان میهن اسلامی ما هستند. تجربه نشان داده شما دانش آموزان موفقی خواهید شد.
آخرین آمارهای ثبت نامی حاکی از آغاز سال تحصیلی با ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار دانش‌آموز و پیش‌دبستانی است که افزایش حدود ۵۰۰ هزار نفری را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد. از مجموع این آمار، هشت میلیون و ۱۹۶ هزار دانش آموزدوره ابتدایی هستند.
به گفته وزیر آموزش و پرورش، ۹۸.۵ درصد افراد لازم التعلیم تحت پوشش قرار گرفته‌اند و دو درصد رشد دانش آموز دردوره ابتدایی داشته‌ایم.
وزارت آموزش و پرورش سال تحصیلی جدید را با ٨٧٠ هزار نفر نیروی شاغل پیش می برد که از این تعداد  ۶۴ درصد معلم، ١١درصد نیروهای حق التدریسی، پنج درصد نیروی کیفیت بخشی و٢٠ درصد مدیر آموزشگاهی هستند.
همچنین بازگشایی مدارس ایرانی در ۱۱۰ مدرسه، ۷۷ شهر و ۴۹ کشور انجام می‌شود. شمار دانش آموزان اتباع در سال تحصیلی جاری به حدود ۵۰۰ هزار نفر می‌رسد که ۱۲۳ هزار نفر آنها بدون مجوز و مدارک هویتی و حدود ۳۷۰ هزار نفر با مجوز هستند که در ۲۸ هزار مدرسه ثبت نام شده‌اند.
۵۷۰ هزار کلاس و ۱۱۰ هزار واحد آموزشی آماده بازگشایی مدارس‌اند که از این تعداد ۴۵ هزار مدرسه کمتر از ۵۰ دانش آموز دارند. همچنین ۵۱ درصد مدارس ما در مناطق روستایی قرار دارد در حالی که ۲۰ درصد دانش آموزان روستایی هستند. آن طور که رخشانی مهر، رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس اعلام کرده است در آغاز سال تحصیلی ۱۰ هزار کلاس درس  بهره‌برداری شده‌اند که عمده آن در استان خوزستان قرار دارند.
 سازمان نوسازی مدارس در یک ساله گذشته روزهای سخت و پرکاری در مناطق سیل زده برای بازسازی مدارس و تکمیل پروژه‌های آموزشی مناطق زلزله زده کرمانشاه پشت سرگذاشت و طبق اعلام مسئولان این سازمان، در ابتدای مهر ماه برای بازگشایی مدارس در مناطق سیل و زلزله زده مشکلی وجود ندارد.
همچنین ۱۴۲ میلیون جلد کتاب درسی با ۱۰۰۰ عنوان در میان دانش آموزان توزیع شده است و علیرغم افزایش قیمت لوازم التحریر در بازار و مشکلات خانواده‌ها در این زمینه، کتب درسی با کمترین میزان افزایش قیمت در میان دانش آموزان سراسر کشور توزیع شدند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399