یکشنبه, 31 شهریور 1398 ساعت 23:00
کد خبر: 61975

ایران؛ میزبان ۳۰۰‌ اثر تاریخی اسپانیا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: رئیس موزه ملی ایران از برگزاری نمایشگاهی از ۳۰۰ اثر تاریخی اسپانیا متعلق به ۳۵۰ هزار سال پیش تا قرن بیستم در موزه ملی خبر داد.

جبراییل نوکنده در نشست خبری افتتاح موزه میراث باستان‌شناسی اسپانیا گزیده ای از موزه باستان شناسی آلیکانته که در موزه ملی برگزار شد، گفت: برگزاری موزه ایران مهد تمدن در هلند، مسئولان موزه اسپانیا را نیز علاقه‌مند به برگزاری موزه مشترک با ایران کرد.
وی افزود: برگزاری نمایشگاه مشترک بین ایران و هلند نگاهی تمدنی به شمال اروپا بود و حالا برگزاری این نمایشگاه با اسپانیا تصویری باستان شناسی از حوزه دریای مدیترانه را ارائه می‌دهد.
نوکنده افزود: کاتالوگ این نمایشگاه کتاب ۳۰۰ صفحه از آثار باستانی شناسی اسپانیا به زبان فارسی است.
رییس موزه ملی ایران برگزاری نمایشگاه ایران مهد تمدن در هلند و اکنون برگزاری نمایشگاه آلیکانته اسپانیا در ایران را کاری بی نظیر و نشان از دوستی ایران با این دو کشور دانست و گفت: برگزاری این نمایشگاه در این مدت زمانی کوتاه کاری بزرگ و شگفت بوده است.
این نشست با صحبت‌های محمدرضا کارگر مدیرکل موزه‌ها ادامه یافت. او گفت‌: همکاری ایران و اسپانیا نشان می‌دهد که در نهایت کشورهای دارای تمدن در دنیای امروز تاثیرگذار خواهند بود. جریان‌های سیاسی و نظامی به زودی می‌گذرد و آنچه باقی می‌ماند گفت‌وگوی بین تمدن‌هاست. در شرایطی که ایران تحت تحریم‌های آمریکاست، این همکاری برای ما حائز اهمیت است و نشان می‌دهد موزه‌ها در گفت‌وگوهای فرهنگی فراتر از مسائل سیاسی همواره در گفت‌وگو با یکدیگر خواهند بود.
کارگر خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم پنجره جدیدی از ایران به روی جهان باز کنیم چراکه بسیاری از شبکه‌ها تصویر و پنجره‌ای را که دوست دارند مردم دنیا از ایران ببینند، بازمی‌کنند. ما اعتقاد داریم تنها پنجره واقعی که شناخت کاملی از ایران ایجاد می‌کند پنجره‌ای است که توسط میراث فرهنگی بازمی شود. علاقمندیم این فرهنگ تاریخی که مردمی تابع صلح و گفت‌وگو دارد را به جهان بشناسانیم. این واقعیت که ایران به تمدن‌های جهانی مانند اسپانیا کمک کرده؛ بسیار مهم است و امروز هم خواهان تاثیرگذاری در تمدن‌های جهانی هستیم.
به گفته او، تاکنون پنج نمایشگاه تحت عنوان هفت هزار سال تمدن ایران در پنج شهر اسپانیا طی 20 ماه برگزار شده است.

از برگزاری نمایشگاه در ایران احساس شعف می کنم

مدیرعامل بنیاد مارک و رئیس موزه باستان شناسی آلیکانته اسپانیا نیز در این نشست خبری گفت: برگزاری نمایشگاهی با این عظمت و بزرگی به نوع خود یک مراسم بزرگ و به‌یادماندنی است. این نمایشگاه احساس شعف در من ایجاد می‌کند و برگزاری این نمایشگاه می‌تواند به تعاملات فرهنگی ایران و اسپانیا کمک کند.
جوزف آلبرت کورتس، افزود: نمایش اشیای تاریخی اسپانیا امروز در یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین موزه‌های دنیا یعنی موزه ملی ایران به نمایش درمی‌آید که مهم‌ترین پیام آن دوستی است. ایران، هلند و اسپانیا به‌خاطر برگزاری نمایشگاه‌های موزه‌ای، اشتراکات فرهنگی بیشتری پیدا کرده اند و امروز برگزاری این نمایشگاه یک اعتماد دو جانبه بین ایران و اسپانیا به وجود آورده است.
وی ادامه داد: در نمایشگاه ایران در اسپانیا که به‌مدت پنج ماه برگزار شد، شاهد بازدید ۱۰۰ هزار بازدید کننده بودیم. اعتقاد من بر این است که ایران و اسپانیا روابط فرهنگی خوبی با یکدیگر داشته‌اند. جوی که در نمایشگاه ایران در اسپانیا به وجود آمد باعث شد تا ما فاصله‌ها را طی کنیم و با کشور بزرگی به نام ایران بیش از پیش آشنا شویم و نمایشگاه باستان شناسی اسپانیا را در موزه ملی ایران برگزار کنیم.
رئیس موزه باستان‌شناسی آلیکانته اسپانیا در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: این یک تمایل دو جانبه بین دو طرف است که این نمایشگاه به آینه برای نشان دادن ارتباطات فرهنگی دو کشور باشد.
وی افزود: در موزه ملی ایران و موزه آلیکانته، دنباله‌روی تمدن‌ها از یکدیگر دیده می‌شود، در این نمایشگاه‌ها و موزه‌ها می‌توانیم اشیای مختلفی را ببینیم حتی برخی از این اشیا در جنگ بین تمدن ها به کار رفته است اما امروز شاهد این هستیم که در فضای صلح و دوستی و به شکلی صلح جویانه در کنار هم به نمایش در آمده است..
جوزف آلبرت کورتس در بخش دیگری از صحبت‌های خود افزود: نمایشگاه موزه باستان شناسی آلیکانته اسپانیا در تهران ادامه‌دهنده روابط شکوهمند ایران و اسپانیا است.
مدیر فنی موزه باستان شناسی آلیکانته اسپانیا نیز در این نشست خبری گفت: سطح تخصصی و حرفه ای بودن نیروهای موزه ملی ایران در نمایشگاه ایران در اسپانیا و نمایشگاهی که قرار است از اسپانیا در ایران از امروز افتتاح شود، کاملا مشخص و محرز است
مانوئل اولیسنا دومنک، گفت: این اشیا به عنوان نمونه هایی از تاریخ و تمدن آلیکانته به شمار می رود و این تاریخ مدیترانه و تاریخ اسپانیا را به ما نشان می دهد و می توانیم گذر تاریخ را در تمدن های مختلف می توانیم از نزدیک ببینیم.
او ادامه داد: از طریق این اشیا می توانیم شیوه های زندگی مردمان در دوران مختلف را در ذهن خود تصور کنیم برای ما این یک افتخار است که توانسته ایم این نمایشگاه را در موزه ملی ایران به نمایش بگذاریم تا از این طریق بازدید کنندگان بیش از پیش با تمدن و تاریخ اسپانیا آشنا شوند همان طور که بازدید کنندگان از نمایشگاه ایران در اسپانیا نیز از نزدیک با تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران آشنا شدند.

نمایشگاه در راستای دوستی و همکاری ایران و اسپانیا است

خورخه سولر دیاز مدیر نمایشگاه های موزه باستان شناسی آلیکانته، سخنران بعدی این نشست خبری، گفت: این نمایشگاه در راستای دوستی و همکاری خوب ایران و اسپانیا برگزار شده است و اشیایی که در نمایشگاه ایران در اسپانیا به نمایش درآمد و نیز اشیایی که در نمایشگاه اسپانیا در ایران از امروز به نمایش درمی آید، نمونه هایی از اشیای بسیار ارزشمند هستند.
محمدحسن طالبیان معاون وزارت میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به آنکه موزه‌ها مرکز تجلی اندیشه‌ها، اعتقادات و تفکر انسان‌ها هستند، گفت: موزه‌ها ابزاری برای دیپلماسی فرهنگی هستند و در دوستی بین کشورها و صلح موثرند. برگزاری نمایشگاه آثار موزه‌ باستان‌شناسی آلیکانته اسپانیا گواه این مهم است.
به گفته او، برگزاری نمایشگاه‌های دوسویه بین ایران و سایر کشورها از پنج سال پیش آغاز شد و با برگزاری این نمایشگاه‌ها به شش نمایشگاه می‌رسد.
وی افزود: در این میان می‌توان گفت آمار موزه‌های کشور در حال حاضر به رقم  609 رسیده و به زودی 700 موزه در ایران خواهیم داشت. بسیاری از آنها موزه‌های بخش خصوصی هستند این امر نگاه جدید مردم را به موزه‌ها نشان می‌دهد.
ادوارد لوپز بوسکتس (سفیر پادشاهی اسپانیا در ایران) نیز با تاکید به اهمیت تبدیل شدن سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارتخانه گفت: برای ما به عنوان دولت اسپانیا این کار خیلی مهم است چراکه ایران با گستردگی فعالیت‌هایی که در حوزه تاریخ و تمدن دارد بسیار مهم بود که وزارتخانه‌ای با بودجه مشخص داشته باشد که به موضوع توریسم فرهنگی بپردازد.
او ادامه داد: روابط دوجنبه ایران و اسپانیا در سطح خوبی قرار دارد، این روابط در حوزه سیاسی و اقتصادی و همچنین فرهنگی بسیار خوب است. در حوزه روابط فرهنگی، میراث فرهنگی یک عنصر مهم است که به سایر ملل نشان داده می‌شود توریست فرهنگی مهمترین عنصر آن است.
بوسکت با اشاره به اهمیت جهانی موزه ملی ایران گفت: موزه باستان‌شناسی آلیکانته اسپانیا توانسته خود را با شرایط منطبق کند این در حالی است که گرایش‌های کلی در تبادلات فرهنگی بیشتر در حوزه برگزاری نمایشگاه‌های عطف است چراکه جابجایی و عبور از فواصل را ندارد اما جابجایی این تعداد از قطعات و اشیا کار دشواری است که باید مدنظر قرار گیرد.
او در خصوص تاثیر تحریم‌ها در توقیف و ضبط اموال فرهنگی کشورها گفت:‌ معمولا این نوع آثار تاریخی در چارچوب توافقات بین‌المللی حفظ و نگهداری می‌شوند و این آثار پیرو توافق‌های بین‌المللی هستند. چنانچه آثار ایران از اسپانیا باز گردانده شد ولی برخی مشکلات وجود دارد که فقط مختص ایران نیست و به اشیایی که در زمان‌های قبل‌تر از کشورها خارج شده‌اند، می‌رسد به طور مثال آثاری که اکنون در موزه بریتانیا نگهداری می‌شوند بعید است که به یونان بازگردانده شوند. آثاری که از ایران به اسپانیا رفت در چارچوب و توافققات نگهداری و بازگردانده شد.
سفیر پادشاهی اسپانیا در پاسخ به خبرنگار ایلنا مبنی بر تصویری که مردم اسپانیا بعد از برگزاری نمایشگاه ایران مهد تمدن در موزه الی کانته از ایران دارند، گفت: اسپانیا در رده چهارم گردشگران ورودی اروپایی به ایران قرار دارد. سالانه تعداد گردشگران اسپانیایی که به ایران سفر می‌کنند، دو برابر می‌شود. آنها معمولا در آغاز پاییز و بهار به ایران می‌آیند و از کاشان اصفهان یزد و شیراز دیدن می‌کنند. قطعا شناخت میراث ایران تاثیر بسزایی در این فعالیت‌‌های گردشگری داشت اهمیت گردشگری تاریخی از آن جهت است که اقشاری از جامعه به این نوع از گردش می‌روند که سطح دانش آنها به اندازه‌ای است که می‌توانند مثمرثمر باشند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399