شنبه, 30 شهریور 1398 ساعت 22:00
کد خبر: 61889

اطلاعات تکميلي

  • این ماجرا ادامه دارد؛

تامین کسری بودجه آموزش و پرورش از جیب والدین

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیلا ابوالفتحی

عصر اقتصاد: رئیس اتحادیه صنف خیاط زنانه و مردانه تهران و حومه گفت: دوسال پیش به تمام مناطق آموزش و پرورش نامه زده و درخواست کردیم که برای عقد قرارداد و تعیین قیمت لباس فرم مدارس به اتحادیه مراجعه کنند، ولی حتی یک پاسخ هم دریافت نکردیم.

با نزدیک شدن شهریور ماه و آغاز فصل مدرسه والدین دغدغه‌های جدیدشان شروع می‌شود. چند سالی است در کنار هزینه‌های سرسام‌آور شهریه‌های مدارس، لوازم‌التحریر، کتاب و هزاران قلم دیگر لباس فرم مدارس نیز بر تمامی مشکلات دیگر افزون‌شده است.
در سال‌های اخیر دانش‌آموزان با هر لباس فرمی نمی‌توانند به مدرسه‌ بروند، از این‌رو دغدغه لباس فرم بچه‌ها یکی از دغدغه‌های مهمی است که والدین دانش‌آموزان را دچار مشکل جدی می‌کند، زیرا مدیران مدارس دانش‌آموزان را ملزم به تهیه لباس‌های فرم بارنگ‌های یکسان و هم‌شکل می‌کنند .
این در حالی است که مورد مسأله به لحاظ اقتصادی برای خانواده‌ها قابل‌بررسی است. لباس فرمی که این روزها به لحاظ اقتصادی و تأمین هزینه، برای برخی خانواده‌ها مشکلاتی را به بار آورده است.
در سنوات گذشته انتخاب تولیدی لباس فرم مدرسه در اختیار مدیران بود و این حق انتخاب در بردارنده درآمدی هرچند ناچیز برای مدرسه محسوب می شد، ولی سال جاری امسال این برخی از مناطق آموزش و پرورش هستند که تولیدی را مشخص می کنند و به مدارس ابلاغ می کنند و این باعث دریافت درآمدی برای آن منطقه آموزش و پرورش است . حال اگر ماجرا به همین جا ختم شود، جای شکرش باقی است، اما این داستان ادامه دارد.
باخبر شدیم که این روند سهم خواهی از والدین در دیگر خدمات و امور مدرسه در حال جریان است و مثلا پیمانکار سرویس مدارس هم از طرف آموزش و پرورش منطقه به بهانه نظارت بهتر، بیشتر و ساماندهی انتخاب می شود و بخشی از کسری بودجه ها از این طریق مرتفع می شود.
در زمینه لباس فرم مدارس پای صحبت رئیس اتحادیه صنف خیاط زنانه و مردانه می نشینیم.
حبیب طهماسبی نیک در مورد حال و روز این صنف گفت: ما دارای 4 هزار عضو فعال هستیم که دارای پروانه هستند و در رسته های مختلف تولید می کنند و 100 سال سابقه صنفی داریم.
وی اوضاع کنونی این صنف را رو به بهبود توصیف کرد و ادامه داد: تولید بخشی از رسته های ما مانند لباس زنانه و بچه گانه بهتر و برخی مانند تولید لباس مردانه اوضاع بدتری دارند و اوضاع مالی مردم هم جوابگوی خرید نیست.
رئیس اتحادیه صنف خیاط زنانه و مردانه در مورد قاچاق البسه بیان کرد: خوشبختانه قاچاق در حال مهار است و امید روشنی به آینده داریم.
طهماسبی در مورد قیمت های بالای روپوش مدارس گفت: قیمت های بالای روپوش مدارس کاذب است و دلیل آن این است که از راه درست اقدام نشده است و اگر مدارس به اتحادیه پوشاک مدارس مراجعه کنند و قرارداد منعقد کنند، ما بهترین پارچه و دوزنده را معرفی می کنیم و شاهد کاهش قیمت حداقل 25 درصد نسبت به دیگر تولیدی های متفرقه خواهیم بود.
این فعال عرصه پوشاک در مورد مراجعه نکردن مدارس برای تهیه لباس فرم به اتحادیه توضیح داد: اتحادیه حدود دوسال پیش به تمام مناطق آموزش و پرورش نامه زد و درخواست کردیم که برای عقد قرارداد و تعیین قیمت به اتحادیه مراجعه کنند و ما تولیدی های زیر مجموعه اتحادیه در سطح شهر را معرفی می کنیم و قیمت را مشخص کرده  و از ابتدا تا انتهای کار را کنترل می کنیم تا کالای با کیفیت در اختیار مردم قرار گیرد، اما متاسفانه حتی یک جواب نامه هم دریافت نکردیم.
طهماسبی این بی توجهی را از ناحیه آموزش و پرورش عنوان کرد.
وی ادامه داد: تاکنون یک نفر در این زمینه به اتحادیه خیاطان مراجعه نکرده است و حتی مشاوره قیمت هم نگرفته اند تا ما تعیین قیمت کنیم. این عمل باعث می شد که با ذهنیت بهتری اقدام به عقد قرارداد کنند.
رئیس اتحادیه صنف خیاطان در مورد مزون های موجود در سطح شهر اظهار کرد: قریب به 80 تا 90 درصد این مزون ها فاقد پروانه هستند و زیر پوشش اتحادیه نیستند.
طهماسبی در مورد دایره اختیارات اتحادیه در مقابله با این مزون ها عنوان کرد: ما درحد تذکر و هدایت برای کسب پروانه می توانیم اقدام کنیم و آنهایی را که فاقد پروانه کسب هستند را به اماکن معرفی می کنیم تا برخورد قانونی شود. بسیاری از مزون ها نه شناسنامه دارند و نه تابلو و به صورت زیرزمینی کار می کنند به همین دلیل قابل پیگیری نیستند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399