شنبه, 30 شهریور 1398 ساعت 16:24
کد خبر: 61881

یارکشی برای وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد:هفته گذشته رئیس جمهور طی حکمی سه نفر از اعضای شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری را منصوب کرد که به نظر می رسد به نوعی یارکشی برای وزارتخانه تازه تاسیس است.

حسن روحانی در حکمی، «محمدحسین ایمانی خوشخو»، «سید محمدصادق خرازی»، «غلامحسین شافعی» را به عنوان اعضای جدید شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری معرفی کرد. انتخاب این سه عضو برای حضور در شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری و به عنوان کارشناس خبره در دوره جدید است.
این حکم بر اساس دو ماده واحده قانون تشکیل وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مصوب ۲۴ تیر سال جاری و با استناد به ماده (۳) قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری مصوب ۲۳ دی ۱۳۸۲، مجلس شورای اسلامی، با پیشنهاد علی‌اصغر مونسان - وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی - به عضویت "شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری" صادر شده است.
انتخابِ خرازی، ایمانی‌ خوشخو در حالی انجام شده است که در زمان روی کار آمدن دولت دوازدهم، نام این دو نفر برای ریاست سازمان میراث فرهنگی، بعد از زهرا احمدی‌پور مطرح بود، که سرانجام «علی‌اصغر مونسان» به صندلی ریاست این سازمان تکیه زد.
با این حکم که به پیشنهاد مونسان صادر شده است به نظر می رسد وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به دنبال یارکشی از میان کسانی است که قبل از وزارتخانه شدن این سازمان به عملکرد ایشان انتقاد داشتند و اکنون به عنوان یار در کنار وزیر جدید قرار گرفته اند تا شاید پیشرفت قابل قبولی در این حوزه رقم بخورد.
متن حکم حجت‌الاسلام حسن روحانی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای دکتر سید محمدصادق خرازی
جناب آقای دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو
جناب آقای غلامحسین شافعی
 با عنایت به تبصره دو ماده واحده قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مصوب 1398.4.24 و با استناد به ماده (3) قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مصوب 1382.10.23 مجلس شورای اسلامی، بنا به پیشنهاد وزیر محترم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، به موجب این حکم به عضویت «شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری» منصوب می‌شوید.
توفیق شما را در انجام شایسته وظایف محوله با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید، از خداوند متعال مسألت می‌نمایم.
حسن روحانی         
رئیس جمهوری اسلامی ایران
اعضای حقیقی شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری در دوره گذشته یعنی سال ۱۳۹۴ به درخواست مسعود سلطانی‌فر  "پیروز حناچی"، "ابراهیم بای سلامی"، "سید محمد بهشتی" و "محمدعلی نجفی" به عنوان کارشناس خبره در این شورا انتخاب شده بودند.

اعضای جدید شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری

خرازی؛ مجموعه‌دار آثار تاریخی و نسخ خطی
«سید محمدصادق خرازی» از مجموعه‌داران آثار تاریخی و نسخ خطی، متولد دوم فروردین ۱۳۴۲ در تهران، لیسانس مدیریت از دانشگاه State university of New York، مدرک فوق لیسانس خود در رشته مطالعات خاورمیانه را از دانشگاه نیویورک گرفت و اکنون دانشجوی دکتری در رشته‌ تاریخ وسیاست در دانشگاه دورهام انگلیس است. او همچنین مدرک دکتری افتخاری از دانشگاه روابط بین الملل اکراین، دکتری افتخاری از دانشگاه روسیه، دکتری افتخاری از دانشگاه دولتی بیشکک قزاقستان و دکتری افتخاری از دانشگاه اوشی گرفته است.
وی در فاصله‌ سال‌های ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۳ سفیر و معاون نماینده‌ی دائم ایران در سازمان ملل متحد بود، در فاصله‌ی سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ نیز سفیر ایران در فرانسه و اکنون نیز دبیرکل حزب ندای ایرانیان و عضو هیئت امناء سازمان جهانی تبلیغات و مدیرمسئول وبگاه دیپلماسی ایرانی است.
او همچنین مشاور ارشد سید محمد خاتمی - رئیس جمهور اسبق -، عضو هیئت امنای مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی تمدن‌ها در ژنو از ۱۳۸۴ تا امروز، محقق افتخاری داشگاه سنت اندروز انگلستان، مدیر پروژه میراث مکتوب و نسخ خطی ایران و اسلام و سرویراستار دانشنامه اسلام معاصر از ۱۳۸۴ تا امروز است.
وی بعد از انقلاب اسلامی و در زمان جنگ تحمیلی در فاصله‌ی سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۶ معاون ستاد تبلیغات جنگ شورای عالی دفاع  و عضو شورای مرکزی ستاد پشتیبانی جنگ بود و از ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۶عضو شورای عالی پدافند ملی بود او همچنین از ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۷ مشاور مدیر عامل خبرگزاری ایرنا بوده است.
خرازی همچنین در طول سال‌های گذشته "عضو شورای راهبردی امور بین الملل سینمای ایران"، "عضو شورای بین المللی دانشگاه تهران"، "عضو کمیسیون فرهنگی یونسکو"، "عضو هیئت امنای دانشگاه دفاع ملی"،‌"عضو کمیته سیاسی شورای عالی امنیت ملی"، "عضو شورای عالی سازمان اسناد ملی ایران"، "عضو شورای عالی کتابخانه ملی ایران"، "عضو هیئت امنای خانه کتاب" و "عضو شورای بین المللی دانشگاه آزاد اسلامی"، "عضو هیئت مدیره شهر کتاب  تاکنون"، "عضو هیئت امنای بنیاد ایرانشناسی"، "عضو هیئت امنای انجمن مفاخر ملی ایران"، "عضو هیئت امنای پژوهشگاه میراث فرهنگی"، "عضو هیئت موسس وهیئت امناء دانشگاه حافظ شیراز"، "عضو شورای سیاست گذاری مرکز گفت وگوی تمدن ها در تهران  تاکنون"، "عضو شورای سیاست گذاری مرکز گفت وگوی تمدن ها در ژنو" و "رئیس و عضو هیئت امنا کتابخانه و موزه ملی ملک" بوده است.
وی، ایجاد موزه هدایای وزارت امور خارجه، تاسیس کتابخانه بزرگ تخصص وزارت امور خارجه  تهران، تاسیس مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی ایران تهران، مرکز ایرانشناسی و زبان فارسی مسکو، مرکز مطالعات ایران استرالیا-کانبرا، موسسه مطالعات ایرانی در دانشگاه سنت اندروز و مرکز مطالعات ایرانی در تاجیکستان-دوشنبه را در روزمه کاری خود دارد.
خرازی همچنین در کنار ترجمه کتاب «قلب اسلام» نوشته دکتر نصر  در سال ۱۳۸۴، گردآوری مجموعه نظرات آسیا درباره گفت‌وگوی تمدنها ۱۳۸۲، گردآوری مجموعه اسناد امریکا، نظارت بر کتاب فرهنگ رجال و خاندان‌های معاصر عراق، نظارت بر کتاب‌های «فرهنگ رجال معاصر» در کشورهای قطر، بحرین، عراق و نظارت بر کتاب «سرود اهل بخارا» را انجام داده و کتاب «الانساب المشجره» را تالیف کرده است.
ایمانی‌خوشخو؛ رئیس انجمن علمی گردشگری ایران
محمدحسین ایمانی خوشخو مدرک کارشناسی خود را سال ۱۳۶۷ در رشته ریاضی محض از دانشگاه تربیت معلم، کارشناسی ارشد را سال ۱۳۷۲ در رشته اقتصاد از دانشگاه علامه طباطبایی و سال ۱۳۸۲ دکتری گردشگری گرایش اقتصاد گردشگری‌اش را از دانشگاه منچستر انگلستان گرفت. از زمان پایان این مقطع از تحصیلات خود تا سال ۱۳۸۹ هم معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور هنری بود.
او را از نیروهای اولیه جهاددانشگاهی می‌توان دانست که همزمان با تاسیس این نهاد علمی – فرهنگی در سال ۱۳۵۹ به عضویت این نهاد در آمد.
وی که اکنون رئیس پارک ملی علوم، فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی و رئیس انجمن علمی گردشگری ایران است که از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۶ معاون فرهنگی جهاددانشگاهی بود، در فاصله‌ سال‌های ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۵ دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور بود، از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ نیز مسئولیت معاون آموزشی جهاد دانشگاهی کل کشور را بر عهده داشت.
او همچنین پیش از سال ۱۳۹۰ تا امروز رئیس کمیته برنامه‌ریزی گردشگری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، از سال  ۱۳۹۳ رئیس کمیسیون هنر و معماری و از سال ۱۳۹۲ مدیر مسئول خبرگزاری علم و فرهنگ است، همچنین در دوره‌ای رییس دانشگاه علم و فرهنگ بود.
مدیر مسئولی فصلنامه‌های علمی فرهنگی "گردشگری و توسعه"، "اندیشه‌های حقوق خصوصی علم و فرهنگ"و "گردشگری علم و فرهنگ"،"هنر علم و فرهنگ" ، " روان شناسی علم و فرهنگ" و مدرس گروه جهانگردی دانشکده مدیریت دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه علم و فرهنگ دوره‌‏های کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری در حوزه‏ های تخصصی اقتصاد گردشگری، بازاریابی گردشگری، سیاستگذاری و برنامه‏ ریزی گردشگری و اقتصاد فرهنگ و هنر را نیز بر عهده دارد.
عضویت شورای تخصصی گروه آموزشی گردشگری و مدیر گروه مدیریت گردشگری مقطع دکتری از سال ۱۳۹۰ تا امروز، عضویت شورای راهبردی و سیاستگذاری تهیه و تدوین« برنامه جامع توسعه ملی گردشگری کشور»، از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نماینده رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در شورای برنامه ریزی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را بر عهده داشته است.
شافعی: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران
غلامحسین شافعی مرد تاجرِ تازه انتخاب شده برای این شوراست. او سال ۱۳۳۰ در روستای نیک‌شهرستان قائن در خراسان جنوبی به دنیا آمد و از دانشگاه تهران در رشته مدیریت صنعتی فارغ‌التحصیل شد.
عضو شورای پول و اعتبار، عضور شورای اقتصاد کشور، عضو هیات واگذاری و رئیس اتاق بازرگانی و صنعت اکو نیز بوده است.
پیش از آن نیز، نایب رییسی اتاق بازرگانی ایران، ریاست اتاق مشهد و رئیس شورای ملی زعفران را در تجربه کرده؛ شغل هایی از او یک تاجر ساخته است.
شافعی ۱۰ آذر ۱۳۹۲ و با استعفای محمد نهاوندیان، به ریاست اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران انتخاب شد و تا خرداد ۹۴ انتهای دوره هفتم به عهده داشت، او بار دیگر ۱۴ شهریور ۱۳۹۵، با استعفای محسن جلال‌پور و با رای اعضای هیات نمایندگان، به‌عنوان رئیس اتاق بازرگانی ایران انتخاب شد. او ٢٦ خرداد امسال برای دوره چهارساله با رای هیات نمایندگان اتاق ایران به ریاست اتاق انتخاب شد.
شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری طبق ماده ۳ قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مصوب ۲۳/۱۰/۱۳۸۲ مجلس شورای اسلامی به ریاست رئیس جمهور یا ‌معاون اول رئیس جمهور و عضویت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری (وزارتخانه) و وزیران ‌امور خارجه، راه و شهرسازی، کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم،‌تحقیقات و فناوری، امور اقتصادی و دارائی و آموزش و پرورش و رؤسای سازمان‌های‌ برنامه و بودجه کشور، صدا و سیمای و حفاظت محیط ‌زیست و چهار نفر کارشناس خبره با پیشنهاد وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی وحکم رئیس جمهور تشکیل می‌شود.
رضا معصومی‌راد - مسوول دبیرخانه شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری در این رابطه با ایسنا گفتگو کرده و با بیان این‌که در تبصره یک ذیل ماده فوق تصریح شده که «رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری (وزیر) دبیر شورای عالی خواهد بود و دبیرخانه شورای عالی در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تشکیل می‌شود»، افزود: همچنین براساس تبصره ۲ این ماده نیز همه‌ی وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، نهادها، شرکت‌ها و مؤسسات دولتی،‌ شهرداری‌ها و کلیه دستگاه‌هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است، را در ‌حدود وظایف قانونی خود، به اجرای مصوبات این شورای موظف کرده است.
به گفته‌ وی؛ در مواد چهار و ۹ این قانون نیز ، وظایف و اختیارات شورا این طور تبیین شده‌اند؛ «تصویب سیاستها، خط مشی‌ها و برنامه‌های کلان امور میراث فرهنگی وگردشگری»، «جلب حمایت بخشهای دولتی و غیردولتی و بخش تعاونی و خصوصی برای‌تحقق اهداف بخش میراث فرهنگی و گردشگری»، «فراهم کردن زمینه سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی و افزایش سهم آن در امورمربوط به میراث فرهنگی و گردشگری» و «همه وظایف قانونی که تا قبل از تصویب این قانون برعهده شورای سازمان‌میراث فرهنگی کشور و شورای عالی ایرانگردی و جهانگردی بوده است»
او با تاکید بر این‌که در ماده ۹، شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری مکلف شد، متناسب با جایگاه‌ هر یک از کشورها در اهداف بازار جهانگردی ایران، صدور روادید برای اتباع آنها را به‌ترتیب دسته‌بندی و به وزارت امور خارجه جهت اقدام ابلاغ کند، توضیح داد: «لغو روادید»، «اجازه ورود با پروانه گذر مرزی»، «صدور روادید در مبادی ورودی ایران برای مدت معین» و  «صدور روادید در سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور در زمان‌های معین‌ حداکثر ظرف مدت یک هفته» به ترتیب در این دسته‌بندی قرار گرفته‌اند.
‌معصومی‌ راد با بیان این‌که در همین ماده از قانون، وزارت امور خارجه مکلف شده تا برای تحقق اهداف جلب جهانگردان خارجی ‌نسبت به صدور روادید برای آنان با رعایت مفاد این ماده اقدام کند، اضافه کرد: سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مرتبط با صدور روادید نیز موظف به همکاری هستند.
به گفته مسوول دبیرخانه شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری، همچنین به عملکرد دبیرخانه شورا اشاره کرد و گفت: به منظور تحقق اهداف و رسالت‌های بخش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و براساس بررسی‌های کارشناسی و مطالعات انجام شده، تاکنون بالغ بر ۲۰ محور در دستور جلسات کمیته‌ها و کمسیون‌های تخصصی ذیل شورا قرار گرفته و در چهار جلسه کمیسیون تخصصی پنج محور بررسی و به لحاظ کارشناسی تأیید شده است و برای تصویب و ابلاغ و در دستور نشست های آتی شورای عالی قرار گرفته که با تعیین کارشناسان خبره در دوره جدید، امکان برگزاری مستمر جلسات شورای عالی فراهم شده است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399