شنبه, 30 شهریور 1398 ساعت 13:12
کد خبر: 61863

اطلاعات تکميلي

  • وزیر آموزش و پرورش خبر داد؛

تشکیل کمیته اقتصادی آموزش و پرورش به ریاست طیب نیا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصر اقتصاد: وزیر آموزش و پرورش ضمن بیان اینکه اقتصاد آموزش و پرورش حال خوبی ندارد، گفت: من از جناب آقای طیب‌نیا درخواست دارم در این خصوص به ما کمک کنند تا ساختار اقتصادی آموزش و پرورش مورد بررسی قرار گیرد و یک کمیته اقتصادی برای کمک به آموزش و پرورش به ریاست آقای طیب نیا تشکیل شود.

نخستین نشست خبری محسن حاجی میرزایی، وزیر محترم آموزش و پرورش با اصحاب رسانه برگزار شد.
حاجی میرزایی به معرفی اجمالی برنامه‌هایش پرداخت و گفت: سند تحول بنیادین نقشه راه آموزش و پرورش و دستاوردی بزرگ است که با استفاده از دانش متخصصان و ارزیابی تجربیات دهه های گذشته تعلیم و تربیت و مشارکت صاحب نظران این عرصه تدوین و تصویب شد تا کار را آسان کند و راهبری این سند در نظام آموزش و پرورش و با علم به مسایل و مشکلاتی که از آن رنج می بریم، ما را ناگزیر می کند که به شناسایی اولویت ها بپردازیم.
وی افزود: هشت محور را در دستورکار قرار دادیم و تلاش می‌کنیم در این دوسال دستاوردهای خوبی در این هشت محور داشته باشیم. محور اول تربیت چندساحتی است. مهمترین ماموریت آموزش و پرورش در سندتحول نیز تربیت نسل نو است که در چند ساحت پیش بینی شده است.
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: اگر ماموریت آموزش و پرورش را آماده کردن انسان‌ها برای پیشرفت و تعالی جامعه و مصونیت بخشی نسل نو در برابر تغییرات پرشتاب، ایمن سازی آنها در برابر یاس و سرخوردگی و انفعال بدانیم و به دنبال آن هستیم که مجال کافی برای نوآوری را توسعه دهیم، نیازمند فاصله گرفتن از تعلیم و تربیت حافظه محور و آموزش محور به سمت تعلیم و تربیت چندساحتی هستیم که نیازمند مشارکت همه مسئولان و دستگاه‌هاست.

کنکور نظام آموزشی را گروگان گرفته است

وی اضافه کرد: ارزیابی‌های کنونی در آموزش و پرورش و سازمان سنجش می‌تواند تنها بخشی از توانایی‌های دانش‌آموزان را ارزیابی کند شاید یکی از کاستی‌هایی که نظام تعلیم و تربیت ما از آن رنج می‌برد ارزشیابی‌ها و سنجش‌هایی محدود به تک ساحتی است بنابراین ضرورت دارد در شیوه سنجش و ارزیابی دانش آموزان توجه شود. پدیده کنکور تمام نظام آموزشی ما را به گروگان گرفته است و در آن یک بعد آموزشی توجه می شود.

ساماندهی کنکور در دستور کار

وی درباره کنکور و برنامه‌اش برای مقابله با مافیای کنکور اظهار کرد: در قانون سنجش و پذیرش مسئولیت تدبیر درباره کنکور برعهده وزارت علوم است، اما به نظر می رسد اراده‌ای برای اجرای این قانون وجود ندارد و نیازمند آن هستیم کنکور را عمیق‌تر در دستورکار قرار دهیم آن هم به میزانی که بتوانیم نیازهای جامعه را به شکل مناسبتری پاسخ دهیم. در این صورت نظام آموزشی ما هدفمندتر حرکت خواهد کرد.
وی افزود: اکنون خط آخر تحصیل، کنکور است اما اگر مشتریان دیگری در انتهای این خط تسهیلات و شرایطی را برای اشتغال در اختیار دانش آموزان قرار دهند شرایط تسهیل خواهد شد. اکنون بخشی از رشته محل‌های تحصیلی بدون کنکور و از طریق سوابق تحصیلی قابل دسترسی است. باید تلاش کنیم سنجش را واقع بینانه‌تر کنیم. با همکاری وزارت علوم تلاش‌هایی را در دستورکار قرار می دهیم و نیازمند مساعدت فکری همه اندیشمندان هستیم.
وزیر آموزش و پرورش به استقرار زیرنظام‌های سندتحول به عنوان برنامه دوم خود اشاره کرد و گفت: در زیرنظام‌های منابع انسانی، مالی، فضا و تجهیزات، فناوری و برنامه درسی تحولاتی باید انجام شود. برای هرکدام مسئولی تعیین و تحقق آنها را پیگیری خواهم کرد و شورایی تشکیل می‌دهم که به طور مستمر بر آن نظارت خواهم داشت. مبنای ارزیابی مدیران نیز میزان وفاداری شان به تحولات زیرنظام‌ها خواهد بود.
حاجی میرزایی ادامه داد: سومین برنامه‌ام مدرسه محوری است. باید مدرسه را به عنوان محوری‌ترین نقطه تحول مورد توجه قرار دهیم. مدرسه در کانون توجه ماست و باید اختیارات مدارس را افزایش داده و مدیران مدارس را توانمند کنیم.

ایده مدرسه بدون دیوار را اجرا می‌کنیم

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه محوریت سوم تقویت نهاد در مدرسه است، گفت: مدرسه به عنوان اصلی‌ترین کانون  آموزشی و محور تحول جامعه است. ما باید اختیار مدارس را افزایش دهیم و مدیران مدارس را توانمند کنیم. ما باید ظرفیت آنها را برای پذیرش نقش‌های متنوع که در برنامه‌های چند ساحتی برای آنها در نظر گرفته شده است را افزایش دهیم. ما باید تنوع محیط‌های یادگیری را بپذیریم. مدرسه، راهروها، کلاس‌ها، حیاط مدرسه و همه اینها بخشی از فرآیند یادگیری است که بایستی سنجیده و درست مدیریت شود.
وی ادامه داد: وقتی ما ایده مدرسه بدون دیوار را مطرح کردیم به دنبال رابطه میان مدرسه، جامعه و خانواده بوده‌ایم. اگر مدرسه کانون یادگیری است خانواده هم کانون یادگیری است. همچنین اجرای طرح بوم طرح ویژه مدارس است که اختیاراتی را به مدارس ابتدایی و متوسطه اول اعطا کرده است که بتوانند هفته‌ای دو ساعت از برنامه‌های درسی خودش را خودشان طراحی کنند. این برنامه نیز به شکل آزمایشی در حال اجرا است امیدواریم این طرح با قابلیت کافی و رعایت استانداردهای لازم انجام شود.
وی بهبود مدیریت در آموزش و پرورش را محور چهارم عنوان کرد و افزود: آموزش و پرورش با چالش مدیریت مواجه است. احراز صلاحیت مدیران یک مهم است و این استانداردی است که نباید از آن غافل شد.
وزیر آموزش و پرورش ضمن اشاره به اینکه شرط مشترک مدیریت درسطوح مختلف آموزش و پرورش برخورداری از ظرفیت نیروی انسانی است گفت: صد سال است که از تاسیس تربیت معلم می‌گذرد و امروز زمان آن است که برای تربیت مدیران آموزشگاهی نیز سرمایه گذاری و اندیشه کنیم.
به گفته حاجی میرزایی احراز صلاحیت مدیران آموزشگاهی یک اصل مهم و استانداردی غیرقابل عدول است.
حاجی میرزایی بیان کرد: احراز صلاحیت مدیران اصلی مهم است و باید مطمئن شد این مدیر صلاحیت لازم برای تربیت فرزندان را دارد یا خیر، همچنین در کنار مدیریت نیروی انسانی، مدیریت مالی و اداری اهمیت ویژه ای دارد که در برخی سال‌ها، این موضوع مورد غفلت واقع شده است.

به دنبال رفع مشکلات بیمه‌ای معلمان هستم

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر ارتقای جایگاه معلم تصریح کرد: معلمان مورد اعتماد جامعه هستند و همه کاستی ها را در پرتو معلم می توانیم جبران کنیم ، در غیر این صورت قادر به تحقق اهداف نخواهیم بود. 
وی افزود: موضوع بیمه معلمان را با جدیت دنبال می‌کنیم، اکنون بین سازمان بیمه و آموزش و پرورش تعارضاتی داریم که در حال رایزنی برای بهبود شرایط هستیم.
حاجی میرزایی به عدالت آموزشی و برخورداری دانش آموزان از حق آموزش به عنوان محور بعدی برنامه‌هایش نام برد و گفت: تا سال قبل سطح برخورداری ۱۱ استان از متوسط کشوری پایین بودند امسال ۱۰ استان داریم که تلاش می‌کنیم آنها را به سطح متوسط برسانیم.

کمیته اقتصادی

اقتصاد آموزش و پرورش حال خوبی ندارد

وی ضمن بیان اینکه اقتصاد آموزش و پرورش حال خوبی ندارد، گفت: اقتصاد آموزش و پرورش نیاز به توجه جدی دارد. شاید در دهه‌های گذشته کمتر اقتصاددان ها با نظام آموزش و پرورش ارتباط برقرار کردند از این‌رو تاکید داریم که این مسئله در دستور کار قرار بگیرد. صندوق ذخیره فرهنگیان نیز باید مورد بررسی قرار بگیرد، من از جناب آقای طیب‌نیا درخواست دارم در این خصوص به ما کمک کنند تا ساختار اقتصادی آموزش و پرورش مورد بررسی قرار بگیرد و یک کمیته اقتصادی برای کمک به آموزش و پرورش به ریاست آقای طیب نیا تشکیل شود.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در ابتدای مهر همه مدارس از معلم برخوردار خواهند بود و دغدغه‌ای برای بازگشایی مدارس وجود ندارد گفت: ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار دانش آموز با احتساب پیش دبستانی‌ها ثبت نام شده‌اند و ۹۸.۵ درصد افراد لازم التعلیم تحت پوشش قرار گرفته‌اند و دو درصد رشد دانش آموز دردوره ابتدایی داشته‌ایم.
وی ادامه داد: ۴۸۰ هزار دانش آموز اتباع داریم. ۵۷۰ هزار کلاس و ۱۱۰ هزار واحد آموزشی آماده بازگشایی مدارس‌اند. از این تعداد ۴۵ هزار مدرسه کمتر از ۵۰ دانش آموز دارند. همچنین ۵۱ درصد مدارس ما در مناطق روستایی قرار دارد در حالی که ۲۰ درصد دانش آموزان روستایی هستند.

توزیع رایگان کتب درسی در مناطق محروم

حاجی میرزایی با بیان اینکه ۱۴۲ میلیون جلد کتاب در یکهزار عنوان آماده و توزیع شده است گفت: کتب به دلیل تخصیص ارز دولتی تا ۷۰ درصد یارانه گرفته‌اند. بیش از ۳۰ میلیارد تومان نیز برای توزیع رایگان کتب در مناطق محروم صرف شده است.
وی به ۲۸ هزار بازدید صورت گرفته از مدارس در ایام ثبت نام اشاره کرد و افزود: با تخلفات برخورد شده است.

ضامن برخورد با تخلفات شهریه مدارس هستیم

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برای شهریه مدارس غیردولتی شکایاتی وجود دارد و حتی تعزیرات حکومتی به این موضوع ورود کرده است، اظهار داشت: مدارس غیردولتی برای شهریه دانش آموزان دارای ضوابطی هستند و این شهریه ها بخشی اجباری است که در ازای ارائه آموزش در مدرسه است که تضمین می کنیم و اطمینان می کنیم کسی حق ندارد از این شهریه ها تخطی کند و ما در تمام موارد پاسخگو و پیگیر خواهیم بود اما برخی دریافتی ها در ازای خدمات اضافی و اختیاری است که در این رابطه برخی مدارس با مشکل مواجه شده اند اما اکثریت مدارس این شهریه ها و ضوابط را رعایت می کنند و با قاطعیت عرض می کنم ما ضامن برخورد با تخلفات هستیم. حتی با یک مورد شکایت هم برخورد می کنیم.

آموزش و پرورش خصوصی نمی‌شود

وزیر آموزش و پرورش درباره طرح خرید خدمات و خصوصی سازی مدارس گفت: موضوع خصوصی سازی در آموزش و پرورش صحت ندارد و آموزش و پرورش حاکمیتی است و قابل واگذاری نیست. خرید خدمات برای مدارسی است که کمبود نیرو وجود دارد.
حاجی میرزایی افزود: بودجه آموزش و پرورش از کاستی ساختاری رنج می‌برد و این باعث شده بخشی از هزینه‌ها در بودجه پیش بینی نمی‌شود، اما به شکل اصولی‌تر باید این اشکال برطرف شود و بر اساس عملکرد واقعی تنظیم شود و در بودجه ۹۹ این کسری‌ها را تامین خواهم کرد. بودجه سال ۹۹ باید واقع بینانه‌تر تنظیم شود.

اردوگاه باهنر متعلق به آموزش و پرورش است

وی در ادامه بیان کرد: به هیچ وجه ملکی را نمی‌فروشیم و چوب حراج به املاکمان نمی‌زنیم و باید به دارایی هایمان بیافزایم؛ اردوگاه باهنر نیز متعلق به آموزش و پرورش بوده و خواهد بود و با اطمینان در اختیار آموزش و پرورش باقی خواهد ماند.

صدور احکام و اجرای رتبه‌بندی از اول مهر

وزیر آموزش و پرورش درباره اجرای رتبه‌بندی معلمان اظهار کرد: آیین نامه رتبه بندی در دولت باید به تصویب برسد و برای اجرا به دست ما برسد. تلاش ما تسریع فرایند است. رتبه بندی قطعا از اول مهر اجرا می‌شود و احکام از اول مهر خواهد بود، اما شاید مصوبه دیرتر به دستمان برسد. ۲۰۰۰ میلیارد تومان تخصیصی فقط برای رتبه بندی است و در جای دیگری هزینه نمی شود.
وی ادامه داد: منابع انسانی فوق العاده اهمیت دارد. هماهنگی‌هایی با سازمان برنامه انجام شده تا وضعیت نیروی انسانی مورد مطالعه قرار بگیرد. باید به درک مشترکی برای نیروی انسانی برسیم. امیدواریم نتایج آن کمک خوبی به ساماندهی نیروی انسانی کند. برای استخدام۱۸ هزار و ۳۰ نفر فراخوان در مهر اعلام می شود.
حاجی میرزایی افزود: ارتباط منظم با اعضای دولت داشته و از ظرفیت‌ها آگاهم و امیدوارم آن را به خدمت آموزش و پرورش در بیاورم تا اهداف به شکل مناسبتری پیش برود.
وزیر آموزش و پرورش ضمن اعلام اینکه با مدارس خشت و گلی در ابتدای مهر ماه خداحافظی خواهیم کرد، افزود: البته حذف مدارس خشت و گلی در استان سیستان و بلوچستان تا آبان ماه به اتمام می‌رسد. مدارس کپری نیازمند سازه های متناسب با اقلیم هستند که در دستور کار و اولویت بعدی سازمان نوسازی قرار دارد. هر مدرسه ای که علمک گاز به آنجا رفته باشد بخاری گازسوز جایگزین می‌شود و در مدارسی که گازکشی ندارند بخاری‌های دیگری جایگزین می شوند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399