شنبه, 30 شهریور 1398 ساعت 09:16
کد خبر: 61821

اطلاعات تکميلي

  • وزیر آموزش و پرورش:

وعده سر مهر وزیر به معلمان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصر اقتصاد:وزیر آموزش و پرورش گفت: رتبه‌ بندی معلمان در فرایند تصویب است و اجرای آن حتما از اول مهر خواهد بود.

محسن حاجی میرزایی در نشست نهمین دوره مجلس دانش آموزی که در ساختمان مجلس قدیم شورای اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: این فعالیت در مجلس فرصت بزرگی است که دانش آموزان توانمندی و ظرفیت اجتماعی خود را افزایش دهند و هر چه قدر پیوند اجتماعی بیشتر شود ظرفیت علمی و ذهنی عمیق تر خواهد شد.
وی افزود: زندگی جمعی در فرهنگ دینی ما بسیار توصیه شده و بسیاری مناسک وجه جمعی دارد و بر تقویت آن تاکید شده است. شکل گیری چنین اجتماعی در راستای فرهنگ دینی ما نیز ارزشمند است و کاری با ارزش تلقی می‌شود.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به ساحت‌های شش گانه تربیتی گفت: برخی از این ساحت‌ها چون ساحت زیستی، هنری و زیبایی شناختی وجه اجتماعی هم دارند اما به صورت انفرادی نیز قابل رشد هستند اما ساحت سیاسی و اجتماعی الزاما از طریق اجتماع حاصل خواهد شد.

جای خالی گفت و گو در جامعه

حاجی میرزایی ضمن بیان اینکه در مجموعه مسائل و مشکلات امروز جای فرهنگ گفت و گو خالی است که ایمنی بخش، تفاهم آور، صمیمت بخش و پشتوانه امینت ملی است، گفت: خانواده‌ای که گفت وگو در آن شکل می گیرد از آسیب‌های اجتماعی مصون است. اگر این فرهنگ در خانواده و در مدرسه تمرین کنیم زمینه‌های تقویت کشورو دستیابی به اهداف بلند میسرتر خواهد شد. هیچ مسئله‌ای به صورت پایدار حل نخواهد شد مگر اینکه درباره آن مسئله آثار و تبعات و راه حل ها یک تفاهم نسبی شکل گرفته باشد.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مجلس دانش آموزی مجال مهمی برای تقویت و پرورش فرهنگ گفت‌وگو است و یک ارزش راهبردی بزرگ برای کشور به دنبال دارد گفت: واگرایی، تعارض در اهداف و روش‌ها فرصت‌های ما را زایل می‌کند. برای عمیق تر کردن پیوندها و همدلی می‌توان از گفت وگو به عنوان یک اهرم مهم استفاده کرد.
وی ادامه داد: بپذیریم گفت‌وگو برای ما یک اصل مهم و کلیدی است و مسئولیت داریم سندتحول بنیادین را محقق کنیم. سندتحول بنیادین سندی ارزشمند است اما برای اجرای آن کار دشواری در پیش داریم. اجرای یک سند خوب چند برابر پیچیده‌تر از تدوین آن است. سندی اجرایی خواهد شد که تفاهم و درک مشترکی میان همه ذینفعان آن شکل گرفته باشد.
وی با بیان اینکه تا نتوانیم تقاضای موثری را در همه آحاد تعلیم و تربیت نسبت به تعلیم و تربیت چندساحتی بوجود بیاوریم، با نوشتن آیین نامه و ابلاغ دست یافتنی نخواهد بود مگر آنکه در همه سطوح و ارکان نظام تعلیم و تربیت آشنایی و درک از سند ایجاد شده باشد گفت: پیشنهاد می‌کنم در مجلس دانش آموزی بخش ویژه‌ای به فرهنگ سازی برای اجرای سندتحول اختصاص یابد.
وی ضمن اشاره به برخورداری از رکن پایشی و نظام ارزیابی دستگاه‌ها، اظهار کرد: آموزش و پرورش می‌تواند توسط کسانی ارزیابی شود که مشتریان این نظام بوده و در معرض تدابیر و برنامه‌ها هستند. فرصت انتقال بازخوردهای ۱۴ میلیون دانش‌آموز از سوی نمایندگان مجلس دانش آموزی وجود دارد.
حاجی میرزایی با طرح این انتقاد که از پایه اول همه چیز بر اساس مصرف کننده نهایی یعنی کنکور تنظیم می‌شود و جهت گیری همه آزمون ها و ارزیابی‌ها به سمت آن است گفت: جهت گیری نظام آموزشی و خروجی نهایی به گونه‌ای است که معیار ارزشیابی‌اش کنکور سراسری است.
وی افزود: امروز برخی دانشگاه‌ها توانسته اند در آخر خط، ملاک‌های دیگری برای ارزشیابی قرار دهند و از ظرفیت های استارتاپ ها و گروه‌های کارآفرینی بهره مند شوند. نمی‌توانیم کنکور را برداریم باید در کنار آن متقاضیانی دیگری بگذاریم که نسبت به آلام مردم احساس مسئولیت کرده و جهت گیری را به سمت خودش ببرد.

احتمال پرداخت معوقات حق‌التدریسی‌ها در مهر

همچنین حاجی میرزایی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در برنامه بود به تعدادی از مدارس این اختیار داده شده است که برنامه درسی خودشان را تنظیم کنند و این تمرین بزرگی برای تمرکز بزرگ در نظام آموزش و پرورش است و ارتباط محتوای آموزشی با نیاز‌های آموزشی است.
وی در ادامه بیان کرد: ۱۱ سند در معرض توجه مجلس دانش آموزی قرار گرفته است. برخی خواسته‌های این مجلس تحقق یافته و برایمان تحقق سایر خواسته‌های آن‌ها نیز مهم است.
وزیر آموزش و پرورش افزود: تا دیروز بعدازظهر ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از دانش‌آموزان ثبت نام کرده‌اند و حدود ۳۰۰ هزارافزایش نسبت به سال قبل را شاهدیم که از جمله علل آن رشد جمعیت و گشایش در آموزش اتباع است. اکنون با دسترسی به آمار موالید و...، کسانی که در سن تحصیل‌اند شناسایی می‌شوند و اگر ثبت نام نکنند با خانواده‌هایشان تماس گرفته و آنها را دعوت می کنند.
وی بیان کرد: با دسترسی آموزش و پرورش به آمار دانش آموزان افرادی که در سن تحصیل هستند شناسایی می‌شوند و اگر ثبت نام نکنند با خانواده‌ها تماس گرفته می‌شود که حتما دانش آموزان خود را در مدارس ثبت نام کنند.
حاجی میرزایی درباره اجرای رتبه بندی معلمان گفت: امسال ۲ هزار میلیارد برای آن پیش بینی شده و آیین نامه تنظیم و به دولت تقدیم شده و در فرآید بررسی است و ۲ هزار میلیارد اعتبار آن حتما تخصیص می‌یابد.
وزیر آموزش و  پرورش درباره رتبه بندی معلمان گفت: فکر نمی‌کنم رتبه بندی از اول مهر باشد، چون آیین نامه الآن در حال تصویب است، ولی اجرای آن حتما از اول مهر خواهد بود.
حاجی میرزایی گفت: توافق‌هایی برای پرداخت مطالبات حق التدریس کردیم و اعتبار‌های تامین شده و امیدواریم هفته اول مهر بخش از مطالبات را تامین کنیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399