دوشنبه, 25 شهریور 1398 ساعت 08:43
کد خبر: 61652

اطلاعات تکميلي

  • تاریخچه و عملکرد

سندیکای شرکت های ساختمانی ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

تشکلی که امروز به نام انجمن شرکتهای ساختمانی شناخته می‎شود با بیش از پنجاه سال قدمت کهنسال‎ترین تشکل صنفی کشور است. اگر ثبت رسمی این تشکل را با نام سندیکای شرکتهای ساختمانی تولد اسمی آن بدانیم نامه شماره 27851 ثبت کل اسناد و املاک تاریخ 11/12/1326 را نشان می‎دهد و اگر واقعیت تشکیل عملی آن را بپذیریم باید سالیانی به عقب برگردیم، که هنوز قانون کار در ایران وجود نداشت. به هر حال سندیکای شرکتهای ساختمانی که در سال 1326 یعنی 59 سال قبل بطور رسمی ثبت گردید،در طول 59 سال حتی یک روز هم از فعالیت باز نایستاده است. این تشکل مانند هر سازمان صنفی و اجتماعی دیگر فراز و نشیب‎هایی داشته ولی هیچگاه در حمایت از آبادانی و سازندگی کوتاهی نکرده است.

اگرچه امروز بعضی از بنیانگذاران اولیه و بسیاری از سازندگان سال‎های گذشته روی در نقاب تیره خاک کشیده‎اند ولی ساختمان‎های گوناگون، پل‎ها، راه‎های آهن و شوسه که در آن روزگاران بدون داشتن ابزار و وسایل مکانیکی و فقط با همت و کوشش شبانه‎روزی مهندسان و کارگران ایرانی ساخته شده‎اند هر یک همچون بنای یادبودی برای این عزیزان در جای جای میهن، خودنمایی می‎کنند. هنوز بازماندگان برومند مدیران برخی از آن شرکتها چراغی را که پدرانشان برافروخته‎اند روشن و نورانی نگاه داشته‎اند و هنوز انجمن شرکتهای ساختمانی همه ساله سالروز فعالیت پیش‎کسوتان سازندگی را گرامی می‎دارد.
در بهمن ماه 1372 سندیکای شرکتهای ساختمانی بر اساس ماده 131 قانون کار جمهوری اسلامی ایران به ((انجمن شرکتهای ساختمانی)) تغییر نام داد و با گامهایی محکم ترهمراه با کاروان توسعه و پیشرفت کشور به پیشرفت.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399