دوشنبه, 25 شهریور 1398 ساعت 08:23
کد خبر: 61649

نسخه عجیب دبیر انجمن واردکنندگان خودرو

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو پیشنهاد داده است بخشی از پولهای دپو شده حاصل از صادرات نفت را تبدیل به خودرو کرده به کشور وارد کنیم تا کار فعالان حوزه خودرو ریشه کن نشود!

این نسخه از دو زاویه قابل بررسی است. اول از زاویه تشکلی که پیشنهاد خوبی به نظر می رسد زیرا به این طریق به طور حتم مشکل واردکنندگان خودرو و اعضای انجمنی که ایشان دبیر آن هستند از این طریق بر طرف خواهد شد و در ضمن در داخل نیز می توانند مدعی شوند که این روند میزان تقاضای ارز را کاهش داده و از فشار بر بانک مرکزی خواهد کاست. شاید بتوان گفت چنین پیشنهادی تضمینی بر تداوم انتخاب وی به عنوان دبیر تشکل فوق نیز باشد.
اما زاویه دوم نگاه کلان وملی به این نسخه است که می توان گفت در عمل اتلاف منابع به دنبال خواهد داشت. اگر نگاهی به لوایح بودجه سالانه داشته باشید به این عبارت حتما بر خواهید خورد: « واگذاری دارای های سرمایه ای »، این عبارت در سالهای ابتدایی دهه هشتاد و قبل از آغاز به کار دولت نهم با این هدف در بودجه به کار گرفته شد تا درآمدهای دولت از محل صادرات نفت که در بودجه لحاظ شده است را مشخص نماید تا از این طریق تدوین کنندگان بودجه متوجه باشند این منابع باید صرف سرمایه گذاری و توسعه زیر ساختها شود، یعنی آنکه درآمدهای حاصل از دارایی های سرمایه ای و منابع پایان پذیر باید تبدیل به راه، نیروگاه، بندر، کارخانه و دیر امکاناتی شود که ضرورت توسعه اقتصادی کشور است.
حال سئوال اینجاست آیا در شرایطی که این منابع در خارج از کشور دپو شده است و ما در یک دوره زمانی کوتاه مدت یا میان مدت دسترسی به آنها نداریم، منطقی است که آنرا تبدیل به کالای یک بار مصرفی مانند خودرو کرده و به کشور بازگردانیم؟
متاسفانه باید گفت در سالهای گذشته مدیران صنعت خودرو کشور به قدری خبط و خطا مرتکب شده اند که فرصت برای واردات خودرو به کشور فراهم و مواضع واردکنندگان خودرو توجیه پذیر شده است، در غیر این صورت واردات خودرو به کشور هیچ منطق اقتصادی نداشته و ندارد.
خودروی تمام شده ای که با قیمت های کلان در بازار عرضه و تنها کارکرد آن فخر فروشی تبدیل و سیراب کردن عطش و هوس گروهی خاص بوده است در هیچ زمانی منطقی نبوده و به خصوص امروز هم نیست؛ اگر بهانه تولید بی کیفیت گروه های خودرو سازی داخلی هم نبود، وارداتی که تا مروز صورت گرفته هم نباید صورت می گرفت.
در نهایت آنکه طرح دبیر انجمن واردکنندگان خودرو به عنوان یک پیشنهاد گروهی برای یک جامعه کوچک از تجار جذاب است ولی برای سطح کلان اقتصاد و از زاویه منافع ملی بیشتر به یک شوخی شبیه است تا یک نسخه کاربردی.
اما سوی تلخ این نوع طرح ها و ماجراها که مشابه آن هم کم نیست، جدی رگفته شدن این نسخه ها توسط مدیرانی است که در موضع کلان تصمیم گیری قرار می گیرند. متاسفانه اتفاق افتاده که چنین شوخی هایی را جدی گرفته و براساس آن اقدام کرده اند. اقداماتی که نتایج آنرا در بخش های مختلف اقتصاد کشور شاهد بوده و هستیم. باید امیدوار باشیم حداقل در مورد پیشنهاد اخیر مدیران و سیاست گذاران آنرا به شوخی برگذار کنند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399