یکشنبه, 24 شهریور 1398 ساعت 09:53
کد خبر: 61562

رحمانی به دنبال گرفتن طلاق خودرو از فرانسوی ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیلا ابوالفتحی

عصراقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: اگر تحریم هم برداشته شود رنو و پزو در کشور جایی ندارند.

رضا رحمانی در مورد نحوه واگذاری خودروسازان و مسائل مطرح شده در خصوصی‌سازی های انجام شده در ماه‌های اخیر، گفت: در بحث نحوه واگذاری ما به دنبال این هستیم که ابتدا کوچک‌سازی و سپس واگذار کنیم؛ اینکه خصوصی‌سازی‌های قبلی به چه نتایجی منجر شده بحث جداگانه‌ای است. اینکه مشکل دارند و هیچ کس از آن راضی نیست شکی در آن نیست، دولت علاقه‌ای به بنگاهداری ندارد.

خودروسازان نباید اموال و املاک غیرتولیدی داشته باشند

وی ادامه داد: خودرو و قطعه‌سازی یک مجموعه به هم پیوسته است پس نباید گفت فقط سایپا و ایران خودرو را شامل می‌شود. ما ابتدا اعلام کردیم که این شرکت‌ها نباید اموال و املاک غیرتولیدی داشته باشند. دلیل ندارد این شرکت‌ها یا زیر مجموعه آنها ملک بخرند، درحالیکه این شرکت‌ها مشکل سرمایه در گردش دارند لزومی ندارد شرکت دیگری تاسیس کنند. وقتی بخش خصوصی قطعه‌سازی دارد دیگر لزومی ندارد آنها دوباره چنین واحدی را ایجاد کنند. این دو شرکت آنقدر بزرگ شدند که اکنون مشکلات زیادی را به وجود آورده‌اند.

سبک‌سازی خودروسازان را شروع کردیم

رحمانی افزود: از همین روی ما سبک‌سازی آنها را شروع کردیم و در نهایت خود آنها را واگذار خواهیم کرد. مجوزهای قانونی آن را از وزارت اقتصاد گرفته‌ایم، اما اگر الان با این وضعیت واگذار شوند به سرنوشت واگذاری‌های قبلی دچار خواهند شد. نکته دیگر این است که واگذاری باید به اهل صورت بگیرد؛ چون در برخی خصوصی‌سازی‌ها مالکیت به فردی واگذار شده که فقط مبلغ تعیین شده را پرداخت کرده که این درست نیست. باید تخصص و علاقه وجود داشته باشد.

ایران خودرو و سایپا چند قطب شوند

وزیر صمت با بیان اینکه در خصوص واگذاری ایران خودرو و سایپا سعی خواهیم کرد، نگذاریم به این وضعیت دچار شوند، گفت: در آینده این دو مجموعه مجبور هستند که چند قطب شوند و باید شرایطی را به وجود آوریم که اینها بدون دخالت دولت با هم رقابت کنند. ما بازار خوبی داریم و اگر چند خودروساز وجود داشته باشد آنگاه مجبور هستند با یکدیگر رقابت کنند و از این حالت شبه انحصار هم خارج می‌شوند.

رنو و پژو دیگر جایی در ایران ندارند

رحمانی در مورد ارتباط خودروسازان داخلی با غول‌های این صنعت گفت: در حوزه خودرو یکسری مباحث تکنولوژی نیز مطرح است ما باید با برخی شرکت‌های پیشرو در این صنعت ارتباط داشته باشیم، اما با نگاه برد – برد. به طور مثال رنو با هر دو خودروساز اصلی ما شریک بود، مشخص است که برای این شرکت هیچ رقابتی ایجاد نمی‌شود. من به آقایان گفتم هر شرکت از یک کشور همکار پیدا کنند اینطور یک رقابت سالم ایجاد می‌شود. من حتی این موضوع را به سفیران کشورمان در کشورهای هدف اعلام کردم، البته ما ملاحظات دیگری هم داریم. وزیر صنعت ادامه داد: نباید فراموش کرد شرکت‌های رنو و پژو خیلی بد با ما رفتار کردند، خلاف تعهدات و هرگونه اصول همکاری و بازرگانی، در واقع هیچ شریکی با شریکش اینگونه رفتار نمی‌کرد. آنها فکر می‌کنند که وضعیت همیشه اینگونه خواهد ماند، ما به آنها گفتیم که بروند و دیگر هم برنگردند یعنی اگر تحریم هم برداشته شود اینها جایی ندارند. در دوره قبل با وجود قرارداد ۱۰ ساله با امضای دو رئیس جمهور، ترک قرارداد کردند و با اصلاح ساختارها در آینده  شریک خارجی بهتری خواهیم داشت.

به دنبال محصولات باکیفیت هستیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر چه شرکت هایی برای همکاری مطرح هستند؟ گفت: بازار خودرو دستوری نیست، شرکت‌های زیادی وجود دارند که در کشور ما می‌توانند کار کنند. ابتدا باید منافع دو طرف تامین شود و محصولات خوب و باکیفیت تولید شود. حضور برخی شرکت‌ها شدنی نیست مثلا تویوتا مطمئنا در این شرایط نخواهد آمد، اما با برخی شرکت‌ها صحبت‌هایی صورت گرفته است. یک نکته را هم باید در نظر گرفت که در خودروسازی فقط کارخانه‌های خودروسازی مطرح نیستند تمام آنها به شرکت‌های طراحی وابسته‌اند که بیشتر آنها در ایتالیا و آلمان مستقر هستند.

خودروهای جدید صادراتی به بازار خواهند آمد

وی ادامه داد: من به طور سربسته بگویم ما هم به دنبال این شرکت‌ها رفتیم و می‌خواهیم محصولات بومی را افزایش دهیم. تا کی باید دنبال تولید سمند باشیم؟ با همکاری مشترک و از طریق توان داخل، خودروهای جدید به بازار خواهند آمد که ظرفیت صادرات نیز دارند. البته همکاری مشترک دو شرط دارد: استفاده از توان داخل و صادرات محصول که این را باید شرکت خارجی متعهد شود نه شرکت مشترک. تجربه نشان داده در شرکت مشترک نهایتا ما باید دنبال صادرات برویم، اگر به پژو می‌گفتیم که باید از شبکه خود ۲۰ درصد را صادر کنی وضعیت ما اکنون متفاوت بود.

به طور حتم ضرر و زیان را از شرکت‌های خارجی خواهیم گرفت

وی در خصوص دو تحقیق و تفحص صورت گرفته در مجلس در مورد قرارداد با خارجی‌ها و اینکه هیچ گونه اطلاعاتی در خصوص جزئیات و ضرر و زیان‌ها منتشر نشده است؟ گفت: در مورد اینگونه قراردادها یکسری قوانین جهانی در بحث قانون تجارت وجود دارد که در صورت بروز اختلاف می‌توان به حکمیت یا دادگاه‌های بین‌المللی مراجعه کرد. این مسئله در قراردادهای ما مطرح است و از نظر حقوقی شکایت صورت گرفته و ضرر و زیان را به طور حتم از آنها خواهیم گرفت. البته می‌شد، تضامین سفت و سخت‌تری را بگیریم و آنها را تحت فشار قرار دهیم. در بحث ساخت داخل و صادرات می‌توانستیم شروطی تعیین کنیم که در صورت عدم انجام آن ضرر و زیان دریافت شود اما به طور حتم در قراردادهای آتی این موارد رعایت خواهد شد.
در این رابطه بابک وفایی، کارشناس خودرو اعتقاد دارد که فرایند واگذاری خودرو در کشور امکان پذیر است، ولی نه به شیوه ای که در حال حاضر در کشور انجام می شود.
وفایی گفت: فرایند واگذاری خودرو آغاز شده، ولی حقیقت این است که شرکت های خودرویی آن قدر بدهی دارند که با واگذاری املاک در پی تسویه بدهی ها هستند و به دلیل زیان انباشته زیاد بدهی به دنبال این کار هستند و این کار را با نام کوچک سازی مطرح می کنند.
وی ادامه داد: این خودروسازها، آنقدر شرکت های عریض و طویل دارند که به این راحتی کوچک نمی شوند و اگر منظور از کوچک سازی واگذاری اموال است که این نه تنها کوچک سازی نیست که کاهش سرمایه شرکت است.
این کارشناس خودرو افزود: کوچک کردن این شرکت های عریض و طویلی که همگی سهامهای تودلی یکدیگر را دارند مشکل است، ولی عملی؛ به شرطی که شرکت های خصوصی توانمند برای واگذاری وجود داشته باشد و از طرفی حاکمیت بپذیرد که این کار انجام شود.
بابک وفایی با عنوان کردن این که خودرو در کشور به مانند مرغ عزا و عروسی است بیان کرد: به نظر من به دلیل این که خودرو یک مساله استراتژیک در کشور شده است، حاکمیت این واگذاری را نمی پذیرد و خودرو مرغ عزا و عروسی شده است و از وزیر و نمایند مجلس تا مردم عادی در مورد آن صحبت می کنند.
وی در مورد تجربه خروج خودرو سازان فرنسوی از کشور اظهارکرد: سری قبل که پژو از ایران رفت گفته شدکه دیگر در کشور فعالیتی نداشته باشد، ولی دوباره کارش را در کشور شروع کرد.
این فعال صنعت خودرو ادامه داد: با توجه به حمایت های مستمر دولت از این بخش مانند بازار بسته و بی رقیب این عرصه و سهامداری دولت ، این صنعت بزرگ شده است، اما ما باز هم وابستگی داریم و اگر فرانسوی نباشد باید یک رقیب دیگر جایگزین آن شود.
وفایی ثمره حضور 10 ساله شرکت های خودرویی خارجی در کشور را این گونه ارزیابی کرد و گفت: ما در این چند سال توانستیم چندین پلتفرم کوچک را تغییر دهیم. رنو پلتفرم ها را وارد کشور کرد و اجازه هر گونه تغییرات را به ما داد و اوج کار ما تولید تندر پارس بود و فقط در حد تغییر چراغ توانستیم عمل کنیم.
 وی در مورد پیدا کردن شرکای خارجی بیان کرد: ما به تنهایی و بدون وجود شرکای خارجی نمی توانیم کار بکنیمف ولی فاجعه ای رخ نمی دهد و باید دنبال شرکای جدید باشیم و پیدا کردن شریک جدید در این شرایط تحریم سخت و یک پروسه طولانی مدت است و انتقال دانش کار یک ماه دوماه نیست .
ما برای تولید وابسته به خارج هستیم ولی لزوما به این دو کشور خیر. ما نیازمند منبع تامین هستیم و به کشور خاصی نیازمند نیستیم.
وفایی وصل شدن به شبکه جهانی برای به روز شدن، صادرات و قرار گرفتن در زنجیره تامین خارجی ها را از مزیتهای شریک خارجی دانست و افزود: شریک اگر به معنی این است که شریک خودرویی شریک ما باشد که ما بدون این شریک ها می توانیم این خودرو ها را تولید بکنیم، ولی بدون شریک قطعه ساز نمی توانیم این کار را ادامه دهیم؛ چون از نظر قطعه دارای وابستگی زیادی هستیم . شرکت های ما تامین کننده هستند نه تولیدکننده و یک واسطه در این بین زاییده شده است.
وی در مورد بدعهدی شرکای خارجی گفت: ما نمی توانیم جلوی خروج هیچ شریکی را بگیریم؛ چون در تمام قراردادها یک بند وجود دارد که هر کسی می تواند از شراکت خارج شد. از طرفی ما نمی توانیم شریک مقابل را یک احمق فرض کنیم و چندین شرط مطرح کنیم؛ چون سطح تولید در کشور ما آن قدر پایین است که برای کشور مقابل مقرون به صرفه نیست.
وفایی در مورد مشکلات دیگر این صنعت گفت: بحث کلان اقتصادی ایران و جهان را هم باید در نظر گرفت. ما نمی توانیم کشورها را مجبور کنیم که با کشوری کار کنند که هرگونه تراکنش مالی با آن مشکل و دارای ریسک بالای شراکت است.
وی در مورد ادعای دریافت غرامت از کشورهای بدعهد خودرویی توضیح داد: در همین بحث گرفتن غرامت از شرکت های خارجی در هیچ یک از دفاتر حسابداری ایران خورو این دریافت غرامت ثبت نشده است.
این کارشناس خودرو در مورد حضور یک شرکت خارچی خودرویی در کشور گفت: کشورهایی که بازار ما و روابط عجیب و غریب ما را بشناسند را بشناسند و حاضر به حضور در ایران باشند بسیار کم هستند. ما مدعی این هستیم که این شرکت ها خصوصی هستند ولی شاهدیم که سهامدار اصلی آن دولتی است و خود شرکتهای تولیدی از طریق بورس سهام خود را خودشان خریداری کرده اند و با تمام ادعای خصوصی بودن آنها دولت در تمام تصمیم گیری های بنیادی دخالت می کند و مدیرعامل را تغییر می دهد.
هیچ کشوری با وجود این مسائل قادر به کار کردن در ایران نیست و این دو کشور هم چون توانسته بودند دراین روابط حل شوند و جزیی از آن شوند توانستند بمانند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395