یکشنبه, 24 شهریور 1398 ساعت 08:35
کد خبر: 61556

شفافیت لازم اما دردناک

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

در این روزها مبحث مربوط به شفافیت هم در حاشیه و هم متن داغ شده است. شفافیتی که دولت چند سالی است که دنبال می کند، زمانی در باب حقوق های نجومی طرح شد، زمانی به محاسبه دارایی مسئولان کشید، دوره ای در باب سیاستهای خارجی و قراردادهای بین المللی خبرساز بود و در آخرین شکل آن می بینیم که شفافیت آرای نمایندگان زمینه کشمکش را فراهم کرده است.

اما در همه این بحث ها، جدلها، موج سازیها، ضد و خوردهای رسانه های رسانه ای دو نکته است که همه بر آن متفق القولند اول آنکه شفافیت خوب است و دوم  اینکه تا زمانی خوب است که برای دیگری است.
متاسفانه استفاده سیاسی از یک بحث پایه ای و ضروری ضمن آنکه خود مبحث را ملوث می کند در نگاه عامه نیز یک ضرورت را به مفهومی مستعمل تبدیل می سازد به گونه ای که اگر بعد از فرونشستن گرد و خاک این کشمکش ها کسی هم بخواهد موضوع را از زاویه درست دنبال کرده به سرانجام برساند نمی تواند مردم و افکار عمومی را با خود همراه سازد. نزدیک ترین مثالی که در این زمینه می توانم بزنم، بلایی بود که دولت نهم و دهم بر سر مفهوم «عدالت اقتصادی» آورد.
از سوی دیگر چطور می توانیم مفهومی به نام شفافیت را در جامعه ای که با سابقه 2500 ساله حکومتهای استبدادی جا بیندازیم خود چالشی جدی است. سبقه تاریخی که حتی در ادبیات ما مشهود است همواره توصیه به پنهانکاری کرده و زیرکی و کاردانی را در آن میداند که هیچ کس سر از کار شما در نیاورد. در چنین جامعه ای که پیچیدگی زبانی برای انتقال مفهومی و استعارات غامض برای پنهان کردن مقصود به هنر بدل شده به راستی حاکم کردن شفافیت به خودی خود سخت است حتی فارغ از کشمکش ها و سیاست بازی هایی که به آن اشاره شد.
اما به رغم همه این موانع شفافیت برای احیای سرمایه اجتماعی و بازسازی اقتصاد کشور یک ضرورت غیر قابل اغماض است ولی این ضرورت به اندازه جبرش بلکه بیشتر دردآور نیز هست. اما برای به سرانجام رسیدن آن و حصول به منافع جمعی آن باید همه فارغ از هر نوع دسته بندی آن را مطالبه و  البته اجرا کنند.
عبور از مرز خودی و غیر خودی در موضوع شفافیت یک پیش شرط است و ای کاش در اینهمه سال که به دنبال جراحی اقتصاد کشور بودیم، مطالبه گر شفافیت بودیم و اجازه نمی دادیم چنین موضوعی در حد حواشی کشمکش های سیاسی نزول کند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399