شنبه, 23 شهریور 1398 ساعت 14:24
کد خبر: 61536

اطلاعات تکميلي

  • وزیر سابق آموزش و پرورش:

۸۰ درصد وعده‌هایم عملی شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد؛ سید محمد بطحایی گفت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، بیش از ۸۰ درصد وعده‌هایی که داده شده بود به انجام رسید، یا آغاز شده و در دست اجراست.

سیدمحمد بطحایی در مراسم تودیع از وزارت آموزش و پرورش با اشاره به برخی حوادث تلخ چون حادثه زاهدان، گفت: طی ۲۲ ماهی که افتخار خدمت داشتم با تلاش همکارانم در اقصی نقاط کشور دستاوردهای کم نظیری در راستای همه تلاش ها محقق شد و توانستیم یک قدم بیشتر در ارتقاء و تعالی آموزش و پرورش حرکت کنیم.
وی افزود: بنا ندارم با عدد و رقم گزارش عملکرد بدهم اما حیفم می آید اهم دستاوردها را بیان نکنم. طی این ۲۲ ماه برای اولین بار همکارانم توانستند در برخی زمینه ها با مشارکت مستقیم، نمایندگان خود را برگزینند که قدم بسیار کوچک در جلب مشارکت همکارانم بود. ما برای اولین بار گام جدی برای مدرسه محوری برداشتیم و طی این مدت ساز و کارهایی را همکاران من به اجرا در آوردند که طی یک فرآیند دقیق و علمی افراد شایسته می‌توانستند برای مدیریت مدرسه کاندیدا شوند. ما در ۲۲ ماه گذشته در راستای همه فعالیت گذشته یک گام جدی‌تری برای زدودن آسیب نظام تعلیم و تربیت مانند کنکور و کتاب‌های کمک آموزشی تلاش شد تا نقش آن در آموزش کمرنگ‌تر شود.

سایه شوم کنکور باید از سر مدارس برداشته شود

وزیر سابق آموزش و پرورش افزود: طی ۲۲ ماه گذشته توانستیم یک گام جدی‌تر را برای زدودن کنکور، آسیب و افت بزرگ نظام تعلیم و تربیت برداریم گفت: تلاش کردیم تا سایه شوم کنکور و کتب به اصطلاح کمک درسی که سیطره شوم خود را بر تعلیم و تربیت انداخته کمرنگ تر شود. این امر در حال تبدیل به گفتمانی در میان خانواده‌ها شده و اگر امروز صحبت از مافیای کنکور می‌شود و نگاه نقادانه به آزمون ها و کتب کمک درسی می‌شود حاصل تلاش همکارانم طی این ۲۲ ماه است. موانع بسیاری وجود دارد اما این حرکت شروع شده است.
وی با بیان اینکه امیدوارم مدرسه محلی برای تمرین و ممارست زندگی باشد اظهار کرد: مدرسه محلی برای آماده کردن بچه ها برای شرکت در کنکور نیست. در این شرایط سخت امروز که هجمه های سنگینی با هدف قرار دادن هویت بچه های ما وارد می‌شود فعالیت های پرورشی نیز بسیار خوب جلو رفت.
بطحایی اضافه کرد: ارتباط با خانواده‌ها یکی از مهمترین ارکان و عوامل موفقیت ما در آموزش و پرورش خواهد بود. تلاش بسیار خوبی برای توسعه ارتباط با ذینفعان صورت گرفت و زیرساخت‌های خوبی ایجاد شده است. در مدتی که بنده مسئولیت داشتم به مدد همکاران خوبم تلاش بسیار زیادی صورت گرفت که کارکردهای اجتماعی آموزش و پرورش در سایه سندتحول تقویت شود، متاسفانه کارکردهای اجتماعی آموزش و پرورش رو به کم فروغی می‌رود.
وزیر سابق آموزش و پرورش  بیان کرد: همکارانم در حوزه نوسازی مدارس اقدامات خوبی داشتند  و فضاهای آموزشی را تا حد امکان نوسازی و بازسازی کردیم. بیش از ۸۰ درصد وعده های داده شده در این حوز ه محقق شد. مقام معظم رهبری حمایت خوبی از آموزش و پرورش داشتند،  یکی از بخشنامه هایی که روز یکشنبه ابلاغ کرده بوذیم در روز چهارشنبه ایشان آن را دنبال کرده و در راستای آن طرح از ما جویا شدند.
بطحایی گفت: آرزوی موفقیت برای آقای حاجی میرزایی دارم و امیدوارم با توجه به ارتباط خوبی که میان ایشان و آقای جهانگیری و دولت وجود دارد،  بتوانند به آموزش و پرورش کمک کنند و از همه ذینفعان طلب حلالیت دارم.

با نه گفتن به مطالبات کودکان و نوجوانان مشکل حل نمی‌شود

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور نیز در ادامه مراسم اظهار کرد: یکی از رویکردهای آموزش و  پرورش باید این باشد که کودکی و نوجوانی به رسمیت شمرده شود. کودک حق بازی ، ورزش و برخورداری از نشاط و شادی دارد، ما باید این حقوق را به رسمیت بشناسیم.
وی افزود: وقتی این حقوق را به رسمیت نمی‌شماریم در برابر حوادثی قرار می‌گیریم که باید برای حل آنها از کل حیثیت نظام استفاده کنیم. ما باید کاری کنیم که کودکان و نوجوانان به کشور، دین، مدرسه و خانواده خود حس تعلق زیادی پیدا کنند. ما به عنوان دولت مسئول کل ملت با همه تنوع و تکثر آن هستیم. ما از هر رنجی که هر دختر و پسر ایرانی دارد باید آزار ببینیم و احساس آرامش نکنیم که چرا آنها در رنج هستند. ما باید زمینه رنج کودکان، نوجوانان و جوانان را از بین ببریم. با نه گفتن به مطالبات آنها مشکلی حل نمی‌شود باید روش‌های پیدا کنیم تا به مطالبات آنها پاسخ داده شود و هم اصول نظام حفظ شود.
وی در ادامه با اشاره به تلاش آمریکا برای فشار به ایران خاطرنشان کرد: آنها فشار حداکثری برای فروپاشی جمهوری اسلامی و حتی ایران به کار بردند. هدف حداقلی آنها هم فروپاشی اقتصاد ایران بود، ولی اکنون به این نتیجه رسیدند که به ایران فشار بیاورند تا ایران پای میز مذاکره بیاید. آمریکا به کشورهایی که باور نمی‌کردیم هم فشار وارد کرد تحت این فشارها برخی از کشورهای دوست هم در خرید نفت ما همراهی قابل قبولی نداشتند. به هر حال یک سوم درآمد کشور از فروش نفت است و وقتی نفت کمتر فروش می‌رود درآمد هم کمتر می‌شود.
معاون اول رئیس جمهور با بیان این که راهبرد نظام که رهبری آن را تعیین کردند مقاومت فعال در مقابل فشار حداکثری دشمن بود،‌ خاطرنشان کرد: کشور اکنون شوک‌های روانی را پشت سر گذاشته است و روند شاخص‌های اقتصادی رو به بهبود است. برخی می‌گفتند تورم چند ده درصدی در کشور حاکم می‌شود یا اقتصاد کشور شبیه ونزوئلا می‌شود یا این که از قیمت‌های نجومی برای نرخ ارز صحبت می‌کردند اما در حال حاضر ثبات در اقتصاد به وجود آمده که یک دلیل مهم آن که در راس همه عوامل است، تحمل مردمی است که یک بار دیگر ثابت کردند یک ملت و یکپارچه هستند.

هزینه در آموزش و پرورش مصرفی نیست

جهانگیری با بیان اینکه در حال حاضر اولویت برای ایران توسعه علمی و نیروی انسانی است، خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش مهمترین مسئولیت را در توسعه سرمایه انسانی و علمی بر عهده دارد؛ بنابراین هزینه در آموزش و پرورش هزینه‌ سرمایه‌ای محسوب می‌شود نه هزینه مصرفی.
وی ادامه داد: تغییر و تحولات در دنیا خیلی سریع است و آموزش و پرورش باید این جهان متغییر را شناسایی کنند. باید دانش آموزان را به جای توصیه به سکوت به گونه‌ای تربیت کنیم تا خود را با شرایط متغییر جهان تطابق دهند. آموزش و پرورش باید مهارت‌های زندگی را به دانش آموزان آموزش دهد. آموزش و پرورش باید کانون گفت‌وگو، استدلال، منطق و ترویج ارزش‌های اخلاقی و دینی باشد. آموزش و پرورش باید افرادی پرسشگر، نقاد و مشارک‌جو تربیت کند.
وی با تشکر از حسینی سرپرست آموزش و پرورش، گفت: قطعا متضرر از دست دادن آقای حاجی میرزایی من خواهم بود، زیرا طی این ۶ سال به ما کمک زیادی در هیات دولت کردند. قطعا در آینده نه چندان دور در رابطه با شفافیت در دولت و مبارزه با فساد صحبت خواهم کرد که البته آقای حاجی میرزایی در این زمینه تلاش‌های زیادی کردند. مشخص است که ایشان دارای برنامه است و استفاده از توانمندی‌های مختلف برای اهدافش را دارد. او مورد تایید رئیس جمهور و اکثریت نماینده‌های مجلس قرار گرفت و من از نمایندگان مجلس و حمایت آنها تشکر خواهم کرد.

با وجود همه محدودیت ها، دولت تلاش کرد که سهم بودجه آموزش و پرورش نسبت به دیگر دستگاه ها بالاتر باشد

وی ضمن بیان اینکه در این ۶ سال ریاست جمهوری آقای روحانی چهار سال را در تحریم بودیم گفت: با همه این محدودیت‌ها من احساس می‌کنم دولت در تخصیص بودجه آموزش و پرورش تلاش زیادی کرد تا این سهم نسبت به همه دستگاه‌ها بالاتر باشد، ولی به هر حال یک سری موانع نیز وجود دارد. شرایط سخت زندگی معلمان به عنوان موتور اصلی این بخش برای ما محرز است. امیدوارم با همه محدودیت‌هایی که داریم و با پیگیری‌های آقای حاج میرزایی بازهم بتوانیم در دولت سهم بیشتری را به آموزش و پرورش اختصاص دهیم. خوشبختانه در همه نظرسنجی‌ها معلم مهم‌ترین شغل در جامعه است. مردم ما به حرفه معلمی با حرمت نگاه می‌کنند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به کاهش مدارس کپری گفت: ما شاید در سابق مدارس کپری زیادی داشتیم اما اکنون کاهش داشته است ولی فاصله مدارس هوشمند و مدارس کپری بسیار زیاد است و باید این فاصله را به سرعت کم کنیم. هم دولت باید همت کنند و منابع مورد نیاز را تأمین کند و هم باید نهادهای مدنی و جامعه نقش خود را به خوبی انجام دهند. این پرسش مطرح است که در کل رویکرد ما نسبت به پدیده‌های مختلف انجام چگونه است؟ آموزش و پرورش چه  رویکردی دارد؟ به نظرم آنچه که باید هم در آموزش و پرورش و هم در جامعه با حساسیت دنبال شود این است که کودکی و نوجوانی را به رسمیت بشناسیم شاید این در برنامه جایی نداشته باشد اما بسیار مهم است.
جهانگیری خاطرنشان کرد: مسائل صندوق ذخیره فرهنگیان باید باز شود. به هر حال 900 هزار فرهنگی در آن جا سهم دارند. در کشور ظرفیت بسیار زیادی وجود دارد و ایران کشوری ثروتمند است که باید این ظرفیت‌ها را به فعلیت دربیاوریم.
معاون اول رئیس جمهوری با تشکر از بطحایی وزیر پیشین آموزش و پرورش گفت: بطحایی خودش استعفا داد و من وقتی خبردار شدم که با استعفای او موافقت شده بود. این استعفا در ایام تعطیلات عید فطر بود و من آن را موبایل دیدم و تعجب کردم چرا وی هوس مجلس به سرش زده.

باید فاصله ستاد و مدارس کم شود

همچنین سید جواد حسینی سرپرست سابق وزارت آموزش و پرورش در این مراسم، اظهار کرد: مدت کمتر از ۳ ماه گرچه زمان طولانی نیست اما فرصت مناسبی است.
وی ادامه داد: تلاش کردم فرصت برنامه‌ریزی تابستان را از دست ندهیم و مهرباشکوه را خواهید دید و تلاش کردم آموزش و پرورش آرام باشد  و مهر را با آرام آغاز کند.
حسینی به برخی اقدامات انجام شده اشاره کرد و گفت: پیگیری رتبه‌بندی معلمان، پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان افزایش حقوق دانشجومعلمان، ساماندهی نیروی انسانی، تلاش بر سهیم شدن فرهنگیان در سود صندوق ذخیره فرهنگیان، مقدمه ساخت باشگاه بازنشستگان، پایان مدارس خشت و گلی، حذف بخاری نفتی از مدارس ، ساماندهی مدارس سیل زده، رتبه بندی مدارس و کاهش تنوع مدارس از جمله این اقدامات است.
وی با بیان اینکه تحقق اجرایی کردن میز تحول بنیادین را هدف گذاری کردیم، افزود: با رویکرد مدیریت دانش فعالیت کردیم؛ باید در نظام آموزش و پرورش، گفتمان آموزش و پرورش را ترویج کنیم و تلاش کنیم استقلال آموزش و پرورش حفظ شود.
حسینی اضافه کرد: باید از نظام به شدت متمرکز آموزش و پرش تمرکززدایی کنیم و فاصله بین ستاد و صف را کاهش دهیم و لشکر اقتصادی نهفته و بزرگ آموش و پرورش را بیدار کنیم و به فعلیت برسانیم.
وی گفت: سخت اعتقاد داریم مدرسه جعبه سیاه جامعه است و هر چه امروز در آموزش و پرورش می بینیم از دیروز جامعه است.

۵۰ هزار مدرسه کشور کمتر از ۵۰ دانش آموز دارد

محسن حاجی‌میرزایی، وزیر جدید آموزش و پرورش ضمن بیان اینکه بعد از انقلاب با گسترش چتر آموزش در سراسر کشور پوشش تحصیلی کامل شد و فواصل جنسیتی، قومیتی و منطقه ای کاهش یافت، عدالت آموزشی از حیث دسترسی گسترش یافت، گفت: امروز حدود ۵۰ هزار مدرسه ما کمتر از ۵۰ دانش آموز دارد و نشان از پرچم گسترده آموزش و در سراسر کشور  است و به نسبت پیش از انقلاب آموزش و پرورش کشور رشد‌ قابل توجهی داشته است. پوشش تحصیلی آموزش و پرورش از ۱۲ درصد در قبل از انقلاب به ۷۰ درصد رسیده، همچنین پوشش مقاطع مختلف ابتدایی از 62 درصد به ۹۲ درصد و در دوره اول ابتدایی از ۳۱ درصد به ۹۵ درصد رسیده است؛ همچنین سرانه فضای آموزشی طی ۴۰ سال اخیر سه و نیم برابر شده است و تعداد دانشجو معلمان نیز افزایش یافته است.
به گفته حاجی میرزایی میزان دانش آموزان دختر نسبت به پیش از انقلاب در متوسطه اول متوسطه دوم به ۴۵ و ۴۷ درصد رسیده است.
وی ضمن اشاره به اینکه انفجار جمعیت، پوشش تحصیلی را تحت تاثیر قرار داده است، گفت: اگر سایر بخش های دولت قدرت پاسخگویی به این شرایط را داشتند، امروز شرایط بهتری داشتیم.
وی بیان کرد: تحول بنیادین با نقد جدی نسبت به نظام تعلیم و تربیت رو به رو شده است؛ از نظر من ماموریت نظام آموزشی آماده سازی انسان برای یک زندگی و سبک زندگی  شرافتمند است تا در شرایط سخت از عهده کارها بر بیایند.
وزیر آموزش و پرورش به سرعت تحولات جهانی اشاره کرد و گفت: سرعت تغییر و تحولات در جوامع امروزی بسیار است، در این شرایط افراد در وضعیت های ناآشنا قرار می گیرند و در نتیجه دچار یاس می شوند؛ چرا که در نسل ما  ظرفیت لازم برای مواجهه با تغییرات هوشمندانه محاسبه نشده است.
حاجی میرزایی گفت: باید افراد را برای  زندگی سالم تجهیز کرد، امروز بیش از آنکه دانش آموزان نیازمند دانش باشند، نیازمند شناخت مهارت های زندگی و شناخت خود هستند. باید دانش آموزان را برای مواجهه های این چنین تجهیز کرد تا به قابلیت هایی برای زندگی با عزت نفس دست یابند.

جزیره ای عمل کردن در رفع نیازهای دانشی موثر نیست

وی گفت: هر چند توانستیم در جهت توسعه فرصت‌های آموزشی کار کنیم اما برای تحقق ماموریت‌هایمان در گام‌های نخستین هستیم هر چند در المپیادها در منطقه اول و در جهان پنجم شدیم اما رشد محدود و جزیره‌ای نشان از توسعه آموزش‌وپرورش ما نیست و نیاز به تأمل و بازنگری دارد و فرصت‌های یادگیری عادلانه توزیع نمی‌شود و تمام دانش‌آموزان از یک آموزش با کیفیت بهره‌مند نیستند و دسترسی به آموزش با کیفیت، حق همه شهروندان است و ما متعهدیم که آن را محقق کنیم.
وی افزود: آموزش‌و‌پرورش، محل فروش کالا نیست و دانش‌آموز دریافت‌کننده صرف نیست و آنها، انتخاب‌گر هستند و باید بتوانیم برای نیازهای آنها حرف‌های روشنی بزنیم و ترویج نشاط و شادابی در مدارس به‌عنوان حق مسلم دانش‌آموزان باید مورد پیگیری باشد و معلم مهمترین رکن نظام تعیلم‌و تربیت است و غنی‌ترین شغل، معلمی است و خداوند پیامبران را برای معلمی مبعوث کرده است؛ کار تعلیم و تربیت امر‌ خطیری است و اتصال با وحی قرآن و عترت می‌خواهد و معلمان باید از برترین منزلت اجتماعی برخوردار باشند.
وزیر جدید آموزش و پرورش تصریح کرد: لایحه‌ای را برای معلمان تنظیم و تدوین می‌کنیم، تحقق و استقرار یک برنامه سه برابر پیچیده‌تر از طراحی یک برنامه است و امروز آموزش‌و‌پرورش می‌خواهد از لاک خود بیرون آمده و‌ چترش را گسترش دهد و به چند پیش‌نیاز احتیاج داریم؛ سند تحول باید به یک گفتمان تبدیل شود میزان موفقیت ما در تولید سند نیست بلکه به اشتراک گذاشتن مفاهیم آن مهم است.
وی اضافه کرد: چرخ آموزش‌و‌پرورش در حال حرکت است و چرخ صنعت، بهداشت و کشاورزی هم می‌چرخد اما با هم پیوند ندارند و این همه تلاشی که در نظام تعلیم و تربیت جریان دارد برای بهداشت صنعت و کشاورزی ما چه ارمغانی دارد.
وی بیان کرد: توجه به واقعیت‌ها هم پیش نیاز سوم است یعنی ابتدا مسائل آزاردهنده‌ای که ما را از اهداف دور‌ می‌کند، بهبود ببخشیم وضعیت اعتبارات و نیروی انسانی آموزش‌و‌پرورش نیاز به توجه جدی دارد و باید سریع حل شود؛ تلاش می‌کنیم بودجه سال 99 کاستی‌های کمتر و با پدیده انباشت مطالبات معلمان و انتقال به سال بعد مواجه نشود.
به گفته حاجی میرزایی زمانی که حقوق معلم عقب می‌افتد نه تنها معیشت او آسیب می‌بیند بلکه اقتدار و حکمرانی ما نیز دچار آسیب جدی می‌شود.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399